• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Festiwal Szekspirowski 2009: pierwsze ustalenia

Łukasz Rudziński
9 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Główne wydarzenie XIII edycji Festiwalu Szekspirowskiego to "Hamlet" amerykańskiej The Wooster Group. Główne wydarzenie XIII edycji Festiwalu Szekspirowskiego to "Hamlet" amerykańskiej The Wooster Group.

Najbliższa edycja Festiwalu Szekspirowskiego upłynie pod znakiem "Multimediów w teatrze". Poznaliśmy największą gwiazdę festiwalu.



Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego będzie występ legendarnej amerykańskiej formacji The Wooster Group. Amerykanie specjalizujący się w eksperymentalnych produkcjach z pogranicza teatru, tańca i nowych mediów, przywiozą do Gdańska "Hamleta" (2007) w reżyserii kierującej grupą, Elizabeth LeCompte. Spektakl został oparty na wybitnej brodway'owskiej wersji "Hamleta", w reżyserii Johna Gielguda (1964) - jednej z największych legend amerykańskiego teatru. Przedstawienie LeCompte jest próbą intermedialnego dialogu scenicznego z tą wybitną produkcją, sfilmowaną przez reżysera Billa Collerana. Realizacja The Wooster Group spotkała się dużym uznaniem zarówno za Atlantykim, jak i na Starym Kontynencie.

Podczas festiwalu na pewno zostaną zaprezentowane spektakle z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski. Wiadomo już, że ponownie zobaczymy 2 brytyjskie formacje: prestiżowy Szekspirowski Teatr Globe z Londynu (gościł w Gdańsku w minionym roku z plenerowym spektaklem "Romeo i Julia", reż. Elizabeth Freestone) oraz Watermill Theatre (zaprezentował "Rose Rage", czyli adaptację "Henryka VI" w reż. Edwarda Halla podczas VI edycji festiwalu w 2002 roku). Natomiast po raz pierwszy w historii festiwalu zobaczymy niemiecką grupę Shakespeare Bremer Company.

XIII edycji festiwalu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja poświęcona zjawisku przenikania się sztuk multimedialnych i teatru: "Blending the Media. Art in the theatre / theatre in the arts".

Festiwal Szekspirowski potrwa od 1 do 10 sierpnia. Jednak już pod koniec lutego wystartują projekty edukacyjne organizowane przez Fundację Theatrum Gedanense, skierowane do nauczycieli szkół z obszaru województwa pomorskiego oraz młodzieży szkolnej i akademickiej.

Miejsca

Opinie 1 zablokowana

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To:

 

Najczęściej czytane