• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
lis 16

sobota, godz. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł
Oddział Sztuki Dawnej
GDZIE: ul. Toruńska 1, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00 

19:30-20:15
Symfonia pożegnalna Josepha Haydna - czyli Muzeum Narodowe żegna stare logo
Wystąpi: Gdyńska Orkiestra Symfoniczna

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku opracowało nową identyfikację wizualną instytucji. Odchodzący właśnie do historii motyw graficzny odwołujący się do gotyckiego okna, to jedyne logo muzeum, jakie identyfikowało je w powojennej historii. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla niego symfonię pożegnalną. Zaraz po niej zaprosimy do wsłuchania się w bardziej współczesne rytmy, zagra dla nas duet DJ Jazxing.

Symfonia pożegnalna Josepha Haydna to utwór, z powstaniem którego wiąże się jedna z najciekawszych anegdot, a zarazem zawoalowanych przekazów, w historii muzyki. Znajduje to swoje odbicie w samym utworze. W 1772 roku Haydn jako szef orkiestry i kompozytor przebywał w oddalonej od większych ośrodków miejskich posiadłości księcia Esterhazego. Po wielu tygodniach nadworni muzycy księcia byli już jednak zmęczeni przedłużającym się pobytem, z dala od cywilizacji i swoich rodzin. Dlatego uciekli się do fortelu, chcąc przekazać księciu, że zdecydowanie zasiedział się w tym miejscu. W trakcie odgrywania utworu kolejni muzycy aluzyjnie opuszczali swoje miejsca, dając do zrozumienia, że pora kończyć zarówno ich, jak i księcia pobyt na dworze. W Oddziale Sztuki Dawnej, na wirydarzu Muzeum Narodowego w Gdańsku, Symfonię pożegnalną odegramy tym razem staremu logotypowi Muzeum. Zagra dla nas Gdyńska Orkiestra Symfoniczna.

20:15-00:00
DJ-set w wykonaniu duetu Jazxing (Mateusz Filipiuk, Jakub Sautycz)


Dj-sety Jazxing to hipnotyczna podróż balansująca na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii poprzez brzmienia nowoczesnego cosmic disco, electro, synth wave, post-punk czy acid house.

19:00-23:00
Na moje oko! - gra dla dzieci


Mówi się na mieście, że w Muzeum Narodowym można znaleźć całkiem ciekawe dzieła. Wiszą na ścianach, pysznią się na postumentach. Ale od jak dawna to trwa? Skąd one się tam wzięły? I czy aby na pewno nic im nie grozi? Słyszeliście zapewne niejedną historię o zrabowanych dziełach sztuki, to nie są przelewki! Dołączcie do naszego prywatnego śledztwa. Będziemy operować sprzętem szpiegowskim najwyższej klasy wszystkimi pięcioma zmysłami.

20:30-23:00
Warsztaty sitodruku (Paulina Gula, Justyna Radziej)


Podczas warsztatów zaprosimy publiczność do samodzielnego wykonania sitodruków na muzealnych torbach, z motywami związanymi z nową identyfikacją wizualną muzeum oraz nawiązaniami do architektury i dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

19:00-00:30  
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów


19:00-00:00
Edukatorki i edukatorzy opowiadają o wybranych obiektach z kolekcji sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku


19:00-00:30
Strefa barowa Red Light

 
Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim
GDZIE: Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00 

19:00-21:00
Spacer po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Zbiórka: pod głównym wejściem do Pałacu Opatów

W 1976 roku w Parku Oliwskim otwarto Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Do stworzenia prac zaproszono znanych na Wybrzeżu artystów, którzy wykonali kilkanaście rzeźb. Różnią się one pod względem stylistyki, tematyki i użytego materiału każda z nich jest inna i ma własną historię.

Jesteście ciekawi jakie mitologiczne opowieści inspirowały artystów? A może chcecie wiedzieć, która z rzeźb wygląda jak zardzewiały metal a wykonana jest z czegoś zupełnie innego lub jaki los spotkał rzeźby, które nie dotrwały na swoich miejscach do dziś? Jeśli tak, to zapraszamy na spacer po parkowej Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej z jej kuratorką Joanną Szymulą-Grygiel.

Odkrywanie tajemnic parkowych rzeźb dodatkowo umili Wam Spacerownik oraz seria gadżetów towarzyszących publikacji. Stylowa torba, notatnik i pocztówki. To doskonały pomysł na prezent! Dostępne w kasie oddziałów: Etnografii i Sztuki Dawnej.
 
NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki
GDZIE: ul. Jaracza 14, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00

19:30-22:30
Otwarte warsztaty recyklingowe (Karina Królak i Patrycja Smirnow)


Zapraszamy na międzypokoleniowe wieczorne warsztaty, gdzie wspólnie wykonamy instalację artystyczną dla której inspiracją będzie roślina kwitnąca po zmierzchu lepnica rozdęta. Spotkanie jest częścią projektu Re4rest realizowanego od 2017 r., prezentowanego na wystawach w Polsce i za granicą, polegającego na tworzeniu artefaktów z butelek PET.

20:00-21:00
Oprowadzania kuratorskie po wystawie Looking Through Objects w języku polskim (Agnieszka Jacobson-Cielecka)


22:00-23:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Looking Through Objects w języku angielskim (Gian Luca Amadei)


Zielona Brama
GDZIE: Długi Targ 24, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00

19:00-1:00
Wystawa Sibylle Bergemann. Fotografie oraz pokazy filmu o artystce


Sibylle Bergemann to jedna z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie. Dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawiło publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.

Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątko­wej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.
  
Gdańska Galeria Fotografii
GDZIE: Długi Targ 24, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00

19:00-20:00
Promocja albumu Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda oraz wykład Mai Bieńkowskiej


Na przykładzie zbioru fotografii Marcela Grisarda, adiunktka muzealna opowie o historii zbioru barwnych diapozytywów, przedstawi sylwetkę i twórczość Marcela Grisarda oraz przybliży ideę fotografii wernakularnej, codziennej jako dokumentu historii. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz diapozytywów z rzutnika karuzelowego oraz promocja książki  Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisard. Wydana w 2021 roku publikacja pod redakcją Mai Bieńkowskiej, to 250-stronicowy album z ponad 160 barwnymi fotografiami oraz trzema esejami dotyczącymi autora i niezwykłej historii fragmentu muzealnej kolekcji.

W 2016 roku córka pierwszego powojennego konsula Francji w Gdańsku Françoise Grisard de Burbon ofiarowała Muzeum Narodowemu 192 barwne diapozytywy ojca i opowiedziała swoją iście filmową historię związaną z Gdańskiem. Françoise Grisard de Bourbon była pierwowzorem postaci Margueritte z filmu Do widzenia, do jutra w reżyserii Janusza Morgensterna ze Zbigniewem Cybulskim w jednej z głównych ról. Jej ojciec Marcel Grisard, który w latach 1956-1960 pełnił urząd konsula Francji w Gdańsku za pomocą aparatu fotograficznego dokumentował wydarzenia związane ze swą pracą zawodową, ale przede wszystkim utrwalał momenty prywatnych wycieczek po Pomorzu i Polsce. Były to głównie fotografie architektury, pejzaży, miejsca turystycznych atrakcji oraz sceny rodzajowe ze swoją rodziną żoną Yvette, córkami Françoise oraz Hélène. Przy okazji tych wszystkich sytuacji Marcel Grisard uwiecznił na barwnych slajdach historię odbudowy Polski po wojnie. Dzięki jego fotografiom możemy w kolorze zobaczyć ażurową konstrukcję odbudowywanego Żurawia, zrujnowany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, puste miejsca po oknach w kamienicach przy Długim Targu, ale i zniszczone mury zamku krzyżackiego w Malborku.  O samym autorze w książce pisze zaprzyjaźniona z Françoise Grisard, mieszkająca we Francji Jolanta Barełkowska. O estetyce i związkach fotografii i turystyki, szerzej pisze Maja Bieńkowska.  Barwnie o wątku filmowym, artystycznej atmosferze Gdańska tamtych lat opowiada w eseju Dorota Karaś, dziennikarka i autorka książek biograficznych.

Fotografie Grisarda to z jednej strony dokumentacja śladów dramatycznej historii miasta, a z drugiej - próba szukania polskich dróg do nowoczesności. Za graficzną formę publikacji odpowiada ES/ Joanna Kwiatkowska. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), dla osób zainteresowanych dostępne jest streszczenie tekstów w języku francuskim.

W trakcie Nocy Muzeów książkę będzie można zakupić z rabatem.

Wykład będzie dostępny również na platformie zoom: https://zoom.us/j/95631238867?pwd=UUdtSWEvOEt3Zmo2SjBRbmxQWnIzdz09
 
Oddział Etnografii
GDZIE: Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19, Gdańsk
KIEDY: 19:00-1:00

19:00-20:00
Oprowadzanie po wystawie stałej Kultura Ludowa Pomorza Gdańskiego (Ewa Gilewska)


20:30-21:30
Wykład pt. Zbigniew K. Wołyński prekursor fotografii reklamowej (Maciej Szymanowicz)


22:00-23:00
Oprowadzanie po wystawie czasowej Wdzięk i fantazja (Maciej Szymanowicz
)

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
GDZIE: Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn
KIEDY: 18:00-24:00
W tym dniu wstęp do muzeum bezpłatny

Tegoroczna Noc Muzeów w Będominie jest poświęcona podróżom Józefa Wybickiego. W swoim długim i pełnym niespodzianek życiu zwiedził kawał świata. Tym razem będziemy mogli mu towarzyszyć. W programie m.in.:

18:00-24:00
Gra terenowa Wyprawa


Otrzymaliśmy tajemniczy list od Józefa Wybickiego z wezwaniem do niezwłocznego dołączenia do jego tajnej wyprawy. Zbyt wiele szczegółów nie podał. Mamy spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Poprosił również, żeby przywieźć coś, co nazwał skarbem przypominającym mu atmosferę rodzinnego domu. Brzmi nieco tajemniczo, ale Wybicki nie raz już nas zaskoczył. Zatem nie traćmy czasu. Pakujmy się i ruszajmy w drogę. Przygoda już na nas czeka.

18:00-24:00
Gry i zabawy parkowo-dworskie
Pokazy rzemiosł dawnych
Kiermasz książki muzealnej


22:00
Ognisko

Opinie

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?