• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Eliasz Chmiel: Brazylia indiańska, afrykańska i europejska

GAK Plama (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) i Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec zapraszają na spotkanie o podróżach w ramach cyklu Na krańcach świata. 13 kwietnia Eliasz Chmiel opowie o Brazylii indiańskiej, afrykańskiej i europejskiej, przedstawi portret świata afrobrazylijskich guseł, Indian Guarani, mistycznych hipisów, studentów zagranicznych wymian i żądnych uniesień artystów.

"Opowiem Wam o tym, jak wyemigrowawszy za miłością na drugi brzeg Oceanu, do Brazylii, zastałem na miejscu światy bardzo odległe od naszej rzeczywistości, takie jak świat afrobrazylijskich wierzeń i praktyk magicznych, świat Indian Guarani Mbya, kowbojów z odległych pustkowi albo koczujących na ulicach hipisów. Na naszym spotkaniu przeniosę Was zarówno do brazylijskich metropolii, jak i do małych miasteczek oraz wsi.

Ponieważ chciałbym żebyście wyszli ze spotkania bogatsi o ogólną wizję panoramy kulturowej Brazylii, zamierzam poruszyć również takie tematy, jak: historia narodu uformowanego z potomków ludności rdzennej, niewolników z Afryki, portugalskich kolonizatorów oraz imigrantów z Azji i Europy (w tym także Polaków), przyroda, karnawał, mentalność, życie codzienne, różnice kulturowe, sytuacja społeczna... ale spoko, nie będzie to niestrawny wykład wplotę w to parę przypałowych fotek i anegdotek.

Oczywiście nie wypuszczę Was bez praktycznych wskazówek: poznacie najciekawsze destynacje turystyczne, kalendarz imprez oraz dowiecie się, jak to jest z tym bezpieczeństwem i innymi problematycznymi kwestiami. Osoby, które będą chciały zanurzyć się w te światy jeszcze głębiej, będą miały okazję nabyć egzemplarz napisanej przeze mnie powieści Rozdroża 1999 (o książce: https://glowbook.net/produkt/rozdroza-1999)."


Eliasz Chmiel jest Twoim dalekim krewnym. Jest pochodzenia bałkańsko-skandynawsko-tatarsko-wschodnioeuropejskiego, a jeśliby pogrzebać głębiej to pewnie i germańskiego, irańskiego, czy semickiego. Poza tym, że przez dziesięć lat włóczył się po świecie w poszukiwaniu swojej nowej ojczyzny, że nie jest mu obce gastro, paleciak, zachodnie plantacje gruszek, afrobrazylijskie gusła, hip-hopowe bitwy freestyleowe ani korpo. Dzięki kilku życzliwym zrządzeniom losu obecnie zajmuje się badaniem kultury i literatury Brazylii na Uniwersytecie Wrocławskim. Okazjonalnie chwyta się tłumaczeń (także literackich) z portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego.

,
,
,
,
,


_____________
Plama mieści się na ul. Pilotów 11 na osiedlu Zaspa Młyniec.
Jak dojechać do Plamy?
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
- SKM (6 min. pieszo od Plamy): Gdańsk Zaspa
- autobus (5 min. pieszo od Plamy):
Zaspa SKM 01 127, 158, 227, 258;
Zaspa SKM 02 127, 158, 227, 258
- tramwaj (11 min. pieszo od Plamy):
Startowa 01 2, 4, 8;
Startowa 02 2, 4, 8, 12

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Przy wejściu do Parku Północnego wita nas rzeźba dżentelmena z cylindrem, siedzącego na kamieniu. Upamiętnia osobę związaną z historią Sopotu. Kto to jest?