stat
Impreza już się odbyła

Edward Pytlos - Prawny grzech

Po ponad 2 latach Edward Pytlos powraca do Oliwskiego Ratusza Kultury. Młody gdański twórca stwierdza: To moja artystyczna kolebka. 17 maja 2019 roku tutaj wszystko się zaczęło. Dziś wracam z pewnym dorobkiem i moją czwartą wystawą indywidualną Prawny grzech. Mam nadzieję, że tutejsza publiczność przyjmie mnie jak swojego chłopaka i nowe prace spodobają się.

9 - 31 października 2021, godz. 10:00 - 18:00

Kurator wystawy, Marcin Makowski, tak o niej mówi: Część prac powstała z inspiracji maskami znanych weneckich twórców braci Massimo i Sergio Boldrinów z pracowni La Bottega dei Mascareri. Inne obrazy nawiązują do historii Wenecji, która była najdłużej istniejącą republiką w dziejach, wielokulturową, wielonarodową i wieloreligijną. Czy możemy tak żyć we współczesnym świecie? Co jest grzesznym prawem a co prawnym grzechem? Edward stawia pytania i szuka na nie odpowiedzi w charakterystyczny dla siebie sposób, nie bojąc się różnych technik i materiałów, nawet czasami znalezionych na złomowcu. Wystawa w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury potrwa od 20 sierpnia do 8 września 2021 roku.

Edward Jan Pytlos (ur. 2003, Warszawa) jest uczniem IV Liceum im. Marynarzy WOP w Gdańsku oraz Kuźni Warsztaty Sztuki. Stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii Wybitny Talent. W swoich pracach próbuje pokazać różne stany ludzkiego umysłu, w możliwie prosty sposób wolny od własnych interpretacji. Młody twórca ma już sporo sukcesów na swoim koncie. Kilka wystaw indywidualnych (GS Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury, Dom Uphagena oddział Muzeum Gdańska, Klub Winda GAK). Udział w wystawie zbiorowej w Galerii Spazio SV w Wenecji. Projekty artystyczno-społeczne (cykl obrazów w oknach zrujnowanej kamienicy w Gdańsku Oruni, mural w Gdańsku Letnicy, mural w Gdańsku Sobieszewie) powstałe we współpracy z lokalnymi społecznościami.

Lidia Popiel napisała o artyście: Edward portretuje. Niewidzialne, wewnętrzne życie pojawia się w jego obrazach w dynamiczny, wydawałoby się bezwolny sposób.Jednak barwy i linie z mocą układają się w charakter. Chciałoby się zapytać osoby z obrazów, czy zgadzają się. Niech odpowiedzą szczerze, jak zrobił to Edward, który widzi duszę, ale nie obnaża jej. Taki jest układ. Dotrzymuje słowa. Dotrzymuje tajemnicy.

Duża nadzieja gdańskiej sztuki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 sierpnia 2021 roku o godz. 18.00.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę:

 

Najczęściej czytane