• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Dziecka w Teatrze Miniatura

25 maja 2024, godz. 09:00 
Opinie
Na Dzień Dziecka w Teatrze Miniatura premiera, a potem spektakle i warsztaty do końca roku szkolnego. Na Dzień Dziecka w Teatrze Miniatura premiera, a potem spektakle i warsztaty do końca roku szkolnego.

Ostatnia premiera tego sezonu w Miniaturze - o chłopcu, który pod wpływem silnych emocji zmienia się w zwierzęta - kończy sezon pod hasłem #czułość i zapowiada przyszły pod hasłem #chłopaki. Premiera odbędzie się 1 czerwca o 17.00, a spektakl będzie można oglądać do 15 czerwca.Autorem książki, na podstawie której powstaje spektakl, jest brytyjski agent, wydawca i autor Sam Copeland. Seria o Charliem, którą w Polsce wydało wydawnictwo Media Rodzina, jest jego debiutem i składa się z trzech książek "Charlie zmienia się w kurczaka", "Charlie zmienia się w T-Rexa" i "Charlie zmienia się w mamuta".

Humor podszyty tematami rozwojowymiSam Copeland - autor serii książek o Charliem, który pod wpływem stresu zmienia się w zwierzęta. Sam Copeland - autor serii książek o Charliem, który pod wpływem stresu zmienia się w zwierzęta.
Autor pisze o sobie tak: "mieszka obecnie w Londynie z trzema smrodliwymi kotami, trójką smrodliwych dzieci i jedną całkiem przyjemnie pachnącą żoną. Pracuje jako zaklinacz kurczaków, podróżując po świecie i wykorzystując swój wyjątkowy talent".

- Czytanie książek Sama to znakomita zabawa. Ma poczucie humoru, które dzieci bardzo lubią, niepokorne i przekorne. Moi siostrzeńcy uwielbiają te książki - opowiada kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska, która zaproponowała pierwszy tom przygód Charliego do realizacji na scenie. - Dla mnie najciekawsze jest to, że on umie łączyć ten humor z poważnymi, rozwojowymi tematami tak, że łapie się je mimochodem.
W piątek, 14 czerwca o godz. 17.00, pedagodzy teatru Monika Tomczyk i Adam Gibki poprowadzą bezpłatne warsztaty inspirowane spektaklem pod hasłem #czułość - poszukiwana, poszukiwania. W piątek, 14 czerwca o godz. 17.00, pedagodzy teatru Monika Tomczyk i Adam Gibki poprowadzą bezpłatne warsztaty inspirowane spektaklem pod hasłem #czułość - poszukiwana, poszukiwania.

Pisze dla dzieci, bo chciał pisać zabawnieZapytany o swoje podejście do pisania Copeland mówi, że chciał pisać zabawnie, a książki dla dzieci dają na to przestrzeń.

- Kiedy zaczynałem, nie miałem zamiaru być poważny - najważniejszy dla mnie był humor. Powoli zacząłem jednak zdawać sobie sprawę, że pisząc, badam własne problemy z dzieciństwa i zacząłem myśleć o tym, co pomogłoby mi poradzić sobie z nimi. Stąd już było blisko do umieszczenia moich przemyśleń w opowieści.
  • Charlie - projekt kostiumu do spektaklu Grupy Mixer.
  • Flora - projekt kostiumu do spektaklu Grupy Mixer.
  • Dylan - projekt kostiumu do spektaklu Grupy Mixer.

Opowieść o chłopcu, który zmienia się w zwierzętaCharlie ma 9 lat i kiedy się stresuje, niepokoi lub boi, zmienia się nieoczekiwanie w różne zwierzęta. Do tego nigdy nie jest w stanie przewidzieć, w co się zmieni - czy to będzie gołąb, pchła czy nosorożec, co w niektórych sytuacjach ma ogromne znaczenie i powoduje wyjątkowo zabawne sytuacje. Całe szczęście ma w szkole dobrych przyjaciół, którzy pomagają mu zrozumieć tę osobliwą przypadłość i szukać sposobu na jej opanowanie. Ma też swojego antagonistę - Dylana, który zrobi wszystko, żeby Charliego ośmieszyć przed całą szkołą.

- Premiera o Charliem jest już zapowiedzią nowego sezonu, dla którego wybraliśmy hasło #chłopaki. Chcemy się przyjrzeć, jak to jest być chłopakiem w obecnych czasach. Zmienia się podejście do tradycyjnych ról - zarówno wobec dziewczynek, jak i chłopców rzeczywistość stawia nowe wymagania, które często są niejasne i sprzeczne. Z mediów docierają do nas komunikaty o słabym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co możemy zrobić w tej sprawie? Czego potrzebują teraz chłopcy, żeby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie w życiu i relacjach? - zastanawia się Agnieszka Kochanowska.
Reżyser spektaklu Robert Drobniuch mówi, że przywiązał się do głównego bohatera od pierwszego momentu, a nawet trochę się z nim utożsamia. Reżyser spektaklu Robert Drobniuch mówi, że przywiązał się do głównego bohatera od pierwszego momentu, a nawet trochę się z nim utożsamia.

Wspólna realizacja znakomitych artystówPrzy spektaklu pracuje duże grono artystów, z reżyserem Robertem Drobniuchem na czele, znanym z ciekawych poszukiwań teatralnych. Kostiumy projektuje kolektyw artystyczny Grupa Mixer, który działa w przestrzeniach sztuki, mody i teatru od 2002 roku i ma na swoim koncie prace do ponad stu spektakli w całej Polsce.

Za scenografię i wideo jest odpowiedzialny multimedialny duet artystyczny Magdalena Łazarczyk - absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - i Łukasz Sosiński, absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Muzykę komponuje muzyk multiinstrumentalista Piotr Kurek, znany ze swoich kompozycji dla teatru i filmu, współpracował m.in. z warszawskim Teatrem Rozmaitości i krakowskim Teatrem Starym.

  • Spektakl "Śpiew morza" opowiada o relacjach między rodzeństwem i odkrywaniu swoich talentów i jest adresowany do dzieci w wieku 7+.
  • Spektakl "Zmień się!", adresowany do dzieci w wieku 4+, to opowieść o niecierpliwej gąsienicy, która bardzo chce się zmienić w motyla.

Premiera, warsztaty teatralne i dwa inne spektaklePremiera odbędzie się 1 czerwca o godz. 17.00, a spektakl będzie można oglądać do 15 czerwca.

W piątek, 14 czerwca o godz. 17.00, pedagodzy teatru Monika Tomczyk i Adam Gibki poprowadzą bezpłatne warsztaty inspirowane spektaklem pod hasłem #czułość - poszukiwana, poszukiwania. Zapisy i informacje: https://teatrminiatura.pl/r/czulosc-poszukiwania-poszukiwana-5-3/

Co jeszcze będzie można zobaczyć w Miniaturze do końca czerwca? Dla starszych, 7+, kwietniową premierę na podstawie scenariusza Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel "Śpiew morza" o relacjach między rodzeństwem i odkrywaniu swoich talentów, a dla młodszych 4+ "Zmień się!" - opowieść o niecierpliwej gąsienicy, która bardzo chce się zmienić w motyla, graną w wyjątkowej scenografii zaprojektowanej przez artystę malarza Marcina Zawickiego.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Spektakle

7.5
17 ocen

Zmień się!

teatr dla dzieci
9.7
3 oceny

Śpiew morza

teatr dla dzieci

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?

 

Najczęściej czytane