• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dzień Baśni Pomorskich - spotkanie z autorką Jolantą Nitkowską-Węglarz oraz ilustratorką Iwoną Lifs

Biblioteka Główna
zaprasza dzieci i dorosłych na Dzień Baśni Pomorskich
oraz na spotkanie z autorką Jolantą Nitkowską-Węglarz
oraz ilustratorką Iwoną Lifsches.
Spotkanie odbędzie 16 czerwca 2015 r. o godz. 17:00
w Budynku Biblioteki Sopockiej przy ul. Obrońców Westerplatte 16 w Sopocie.
Wstęp wolny!

lip 8

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 180 zł
Jolanta Nitkowska-Węglarz - dziennikarka, publicystka, autorka książek popularyzujących historię Pomorza oraz baśni. Urodziła się 8 maja 1952 r. w Słupsku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Po powrocie do Słupska rozpoczęła pracę jako sekretarz literacki w Państwowym Teatrze Muzycznym, a po kilku latach przeniosła się do redakcji radiowęzła i "Konfrontacji" - zakładowej gazety Północnych Zakładów Obuwia. Współpracowała wówczas z radiem koszalińskim. W latach 1983-1993. Pracowała w redakcji tygodnika społeczno-politycznego "Zbliżenia". W latach 1993-2003 pracowała w redakcji dziennika "Głos Słupski". Współpracowała i współpracuje z redakcjami czasopism: "Konfrontacje", "Zbliżenia", "Pomerania", "Gryf", "Głos Słupski", "Inspiracje", "Prawo i Życie", "Perspektywy", "Pobrzeże", "Pomorze", "Jantarowe Szlaki", "Odkrywca".

Jest dwukrotną laureatką konkursów organizowanych przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Świadkowie historii". W uzasadnieniu jury (2002 rok) czytamy "(...) Zależało nam na wyłowieniu perełek - faktów i świadków, którzy do tej pory pozostali niewysłuchani. I rzeczywiście wiele z tych tekstów odkrywało nowe nieznane okoliczności zdarzeń z historii naszego regionu", natomiast w 2003 roku: "w licznych i różnorodnych publikacjach przedstawiła nieznane wydarzenia i epizody z najnowszej historii Pomorza Środkowego".

Jej zainteresowania skupiały się wokół historii Pomorza, a zwłaszcza losów Kaszubów w dwudziestoleciu międzywojennym, ich walki o zachowanie polskości. Była jedną z pierwszych dziennikarzy, którzy zajęli się przywracaniem historii ziemi słupskiej świadomości jej powojennych mieszkańców. Tej tematyce pozostała wierna, a jej "reportaże historyczne" cieszą się ogromną popularnością i uznaniem. Artykuły te - ze względu na tematykę i rzetelność dokumentacyjną - wypełniają liczne luki w historii regionu, głównie dwudziestego wieku, ale autorka równie chętnie sięga w czasy odleglejsze.
Osobny rozdział stanowią opowieści z lat wojny, autentyczne dramaty ludzi uwikłanych w historię. Promuje również młode talenty literackie, jest wieloletnim jurorem wielu konkursów literackich. Jej książki zawierające pomorskie baśnie i legendy są lekturami szkolnymi w licznych szkołach regionu słupskiego.
(informacja ze strony wydawcy)

Opinie

Sprawdź się

Od jakiego słowa etymologicznie pochodzi słowo "piernik"?