• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dokument księcia Świętopełka II Wielkiego z 1224 roku

Co uczynił dla Pomorza Gdańskiego książę Świętopełk II Wielki? Zobacz replikę dokumentu sprzed 800 lat. Dokument księcia Świętopełka II Wielkiego z 1224 roku to najstarszy znany zabytek gdańsko-pomorskiej dyplomatyki. Od jego wydania upłynęło 800 lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy w Piwnicy Romańskiej będzie można zobaczyć replikę bezcennego pisma opatrzonego książęcą pieczęcią.

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

14 marca - 29 lipca 2024, godz. 10:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł
Replika, czyli wierna kopia, dokumentu Świętopełka II Wielkiego została wykonana przez mistrzów
krakowskich: Barbarę Bodziony i Tadeusza Grajpela. Nigdy wcześniej nie była prezentowana publicznie, mamy więc do czynienia z wydarzeniem niepowtarzalnym. W Piwnicy Romańskiej po raz pierwszy będzie można zobaczyć dokument na własne oczy, a przy okazji dowiedzieć się, jak działała kancelaria na początku XIII wieku.

Organizatorem wydarzenia jest Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi.

Wnętrze Piwnicy Romańskiej doskonale koresponduje z duchem dokumentu - mówi Kazimierz Klawiter, przewodniczący SKO 800. - Tutaj, na placu pod bazyliką św. Mikołaja, osiedlili się dominikanie, których sprowadził do Gdańska właśnie Świętopełk II Wielki. Z kolei dla mieszkańców Rumi dokument jest bezcenny i bardzo ważny w wymiarze symbolicznym, ponieważ zapoczątkował prawny byt naszego miasta. Nic dziwnego, że ten fakt chcemy uczcić jak najdostojniej.

Świętopełk II Wielki (ur. przed 1195, zm. 11 stycznia 1266) był księciem Pomorza Gdańskiego z dynastii Sobiesławiców. Na kartach historii zapisał się jako władca, który wybił się na samodzielność. Wcześniejsi przedstawiciele jego dynastii byli zaledwie namiestnikami, zaś Świętopełk przybrał tytulaturę książęcą. W 1227 roku sprowadził do Gdańska zakon dominikanów, przyznając im miejsce przy kościele św. Mikołaja. To za jego czasów Gdańsk otrzymał prawa miejskie na wzór Lubeki.

Opinie

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?