• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Debata literacka w Sopotece (1 opinia)

Zapraszamy na debatę z okazji 120-lecia Sopotu pt. Po co czytać klasyków? Z okazji 120. rocznicy uzyskania przez Sopot praw miejskich zapraszamy na wyjątkową dyskusję wokół literackich kanonów 120-lecia. Wezmą w niej udział prof. Stefan Chwin, pisarz i literaturoznawca, znakomita reporterka i biografka, Magdalena Grzebałkowska oraz poetka, reporterka i redaktorka naczelna magazynu Pismo, Magdalena Kicińska.

Naszym przewodnikiem w rozmowie będzie, a jakże, klasyk Italo Calvino i jego esej z 1981 roku zatytułowany Po co czytać klasyków?. Włoski prozaik i eseista streścił w nim w 14 punktach, czym właściwie jest klasyka.

Do klasyki należą te książki, które im bardziej są nam znane ze słyszenia, tym bardziej przy lekturze okazują się nowe, nieoczekiwane, zaskakujące pisał Calvino.

Podążając wspólnie tropem słów pisarza zastanowimy się wspólnie, jakie wyzwania klasyczne dzieła prozy, poezji i literatury faktu stawiają przed nami dziś, jak podejść do klasyki bez uprzedzeń, o tym, co z literatury współczesnej będzie czytane za 120 lat. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska z Biblioteki Sopockiej.

Stefan Chwin - polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich. Autor powieści m.in. Hanemann i Panna Ferbelin oraz esejów m.in. Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku.

Magdalena Grzebałkowska - polska pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała w Gazecie Wyborczej. Mieszka w Sopocie. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę 1945. Wojna i pokój. Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu.

Magdalena Kicińska - polska dziennikarka i poetka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Redaktor naczelna Pisma, współpracowniczka Dużego Formatu, regularnie publikuje też w Wysokich Obcasach, Polityce, Przekroju, Elle, Voyage oraz kwartalniku Dialog-Pheniben. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka tomu poetyckiego Środki transportu (2019).

Opinie (1)

  • W końcu się na coś sensownego wybrałem i odwołane...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni?

 

Najczęściej czytane