• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Debata #Goyki3Lab o (nie)widocznych kobietach w kulturze

Debata #Goyki3Lab o (nie)widocznych kobietach w kulturze. Anna Dziewit-Meller, Artur Jóźwik w rozmowie z Gosią Muraszko.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Kobiety w kulturze w Polsce stanowią ponad 65% pracowników organizacji, których działalność dotyczy kultury, rozrywki i rekreacji (GUS 201. Posiadają wykształcenie wyższe (40,3% ogółu pracujących), ale zarabiają średnio mniej za godzinę pracy niż mężczyźni (GUS, 2018; World Economic Forum, 2020) i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze w organizacjach. Ponadto kobiety częściej korzystają z instytucjonalnej oferty kulturalnej.

Skoro kultura jest kobietą to dlaczego tworzą i zarządzają nią mężczyźni w formule mansplanningu? Organizując Dzień (nie)widocznych kobiet w kulturze chcemy nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale także wypracować rozwiązania, które można będzie wdrożyć zarówno w organizacjach kultury jak i uświadomić artystki/twórczynie o znaczeniu praw, a nie tylko obowiązków. Wydarzenie kierujemy i do kobiet i do mężczyzn. Wszyscy są mile widziani!

Koncepcja i koordynacja: Marta Szadowiak

Artur Jóźwik
Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy od 2019 roku. Członek Rady Muzeum Literatury, Rady Centrum Archiwistyki Społecznej, Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego. Zaangażowany w prace miejskich zespołów dokumentacji niematerialnego dziedzictwa Warszawy, pomników oraz edukacji kulturalnej. W latach 2006-2019 dyrektor i członek Zarządu Ośrodka KARTA. Pracował także w Biurze Festiwalowym Kraków 2000 oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ukończył politologię na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie w 2005 roku obronił doktorat z nauk politycznych.

Anna Dziewit-Meller
Pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego Andy. Dotychczas wydała dwie powieści: Disko (2012) i Górę Tajget (2016). W 2017 r. wydała książkę Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz wydała dwa tomy wywiadów Głośniej! Rozmowy z pisarkami i Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami, a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży Gaumardżos, opowieści z Gruzji. Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 r. w autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. W 2016 roku nominowana była za wywiad do Nagrody Grand Press. Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie. Redaktor naczelna Grupy Wydawniczej Foksal.

Gosia Muraszko
Dziennikarka i redaktorka działu kultura Gazety Wyborczej, kulturoznawczyni. Szczególnie bliskie są jej muzyka popularna, literatura i film. Drugim filarem jej działalności i zainteresowań są kulinaria, które podobnie jak kultura łagodzą obyczaje.

Opinie

Sprawdź się

W jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie znajduje się: