• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dawny Wrzeszcz

Podczas spotkania Jan Daniluk w sposób syntetyczny przybliży historię wsi, osad, majątków i osiedli, które składają się na współcześnie znanym nam Wrzeszcz: zarówno ten Górny, jak i Dolny. Nie zabraknie też informacji o dzielnicach, które historycznie wiążą się z Wrzeszczem.

w każdą środę (do 21.12), godz. 18:00

Gdańsk Osowa,
Wstęp wolny
Skupimy się na dziejach Wrzeszcza w przeciągu ostatnich około 150 lat, kiedy w sposób najbardziej dynamiczny zachodziły zmiany w jego funkcjach, kształcie i krajobrazie.

Podróż przez fascynujące i bogate dekady istnienia dzielnicy, w poszukiwaniu odpowiedzi w czym tkwi fenomen współczesnego Wrzeszcza, zilustrowana zostanie pocztówkami, zdjęciami i planami.

Spotykamy się 7 listopada, w czwartek, godzina 18:00 w Klubie Młodego Wrzeszczaka (ul. Wajdeloty 14/2, wejście z prawej strony budynku).
ZAPISY: generacjafundacja@gmail.com

Wykład jest częścią cyklicznych spotkań pt. "Wrzeszczański notes - spacery z twórczym pisaniem"

Jan Daniluk (ur. 1984) - dr historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego .Pasjonat, badacz i popularyzator historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX). Zajmuje się także historią II wojny światowej, w szczególności regionalną w odniesieniu do ziem polskich wcielonych do Rzeszy oraz Prus Wschodnich. W szerszym kontekście bada jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, niemiecką policję, SS i SA. Autor m. in. "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945 (2019), SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia (2013), współautor m. in. Dolny Wrzeszcz i Zaspa (2012), Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy (2014) oraz Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi (2019).

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

Opinie

Sprawdź się

Ekranizacja popularnej książki dla dzieci autorstwa Agnieszki Śladkowskiej będzie miała tytuł: