• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czytanie performatywne "Terror"

Fundacja Piotra Jankowskiego organizuje kolejne wydarzenie kulturalne! Wydarzenie kulturalne w Klubo Galerii BUNKIER w Gdańsku. Czytanie performatywne "TERROR" Ferdinanda von Schiracha.

Czytanie performatywne w formie rekonstrukcji rozprawy sądowej. Widzowie uczestniczą i decydują w procesie pilota wojskowego, który wbrew rozkazowi zestrzelił porwanego airbusa. Zabił 164 osoby, by uratować 70 tysięcy kibiców na monachijskim stadionie. Usłyszymy o Kancie, poznamy kolejne odmiany "dylematu zwrotnicy". Poznamy dodatkowe okoliczności, które utrudnią ocenę czynu żołnierza.

Czy istnieje mniejsze ZŁO? Czy istnieje większe DOBRO? W maju 2013 roku w Niemczech miało miejsce wydarzenie bez precedensu. Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą pocisku rakietowego powietrze-powietrze zestrzelił samolot pasażerski typu Airbus A320 odbywający lot z Berlina do Monachium. W rezultacie śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie znajdujący się na pokładzie samolotu. Lars Koch przyznał się do popełnienia czynu. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec samobójca związany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy-Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców. Ocalił kilkadziesiąt tysięcy ludzi czy zabił 164 osoby? Widzowie pełnią funkcję ławy przysięgłych i mają zdecydować, czy pilot jest winny, czy niewinny.

Dla wzmocnienia argumentacji von Schirach proponuje eksperymenty myślowe. Pierwszy z nich jest jedną z odmian "dylematu zwrotnicy" - zwanego też "dylematem wagonika", obmyślonego przez Philippę Foot, by testować postawy moralne. To już przestaje być eksperyment myślowy. Trzeba osobiście, jawnie, podjąć decyzję, która przesądzi o losie podsądnego. Widzowie będą brali czynny udział w wydarzeniu. Dostaną karty do głosowania i będą musieli podjąć decyzje.

Od twojej decyzji zależy, czy Lars Koch będzie traktowany jak bohater, czy jak morderca. Dramat "Terror" jest wystawiany w wielu teatrach, po każdym przedstawieniu widzowie byli włączani do dyskusji na temat winy pilota myśliwca i proszono ich o głosowanie w tej sprawie. Problem winy, jak w każdym z utworów Von Schiracha, nie jest łatwy do rozwiązania.

Została stworzona specjalna strona internetowa, która na bieżąco monitoruje i aktualizuje wyniki głosowania. Strona internetowa (https://terror.theater), która czyni z "Terroru" pierwszą sztukę globalistyczną.

W czytaniu biorą udział:

 • Aleksandra Dziewit

 • Julia Iwaniuk

 • Julia Ostaszewska

 • Mateusz Burdach

 • Piotr Jankowski

 • Jan Popis


Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Opinie

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: