• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Czy projektowanie ma płeć? O rzemieślniczkach, aktywistkach i mistrzyniach robótek ręcznych

Dlaczego przyzwoita dama powinna zająć swoje ręce robótkami ręcznymi i jak te robótki stały się działaniem politycznym? Jak można było zostać projektantką nie wychodząc z domu ani z roli dobrej gospodyni? Dlaczego otwór w kształcie serduszka nie powinien się znaleźć w dobrym modernistycznym krześle zaprojektowanym przez małżeństwo Eamsów i dlaczego to Ray, a nie jej mąż Charles, była wszystkiemu winna? Podczas wykładu przyjrzymy się zawikłanym relacjom płci kulturowej, projektowania i rzemiosła sięgając do historii: od rewolucji przemysłowej po rewolucję cyfrową.

dr Agata Szydłowska - badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z historii wzornictwa. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u m.in. Paryż domowym sposobem i Od solidarycy do TypoPolo, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu Zoepolis poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.

Spotkanie towarzyszy wystawie "Looking Through Objects. Współczesne polskie projektantki".

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 15.06.2023 (czwartek)
- czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
- miejsce: Dział NOMUS Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14
- prowadzenie: dr Agata Szydłowska
- koszt: bezpłatnie
- nie obowiązują zapisy

Organizator Muzeum Narodowego w Gdańsku:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mecenas Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsk

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: