• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Cztery Damy - wystawa

kwi 28

niedziela, godz. 10:30

bilety 40 zł
Kup bilet

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny
wernisaż wystawy - 04.09 / środa / godz. 19.00
wystawa - 05.09-22.09 / Galeria Sztuki Nowy Warzywniak 02


Zapraszamy na wystawę czterech Dam:

Maria Aftanas - Jujka / tkanina
Alicja Jakrzewska - Sochaj / akwarela
Honorata Kozłowska / rysunek
Nina Ralicka - Szmigiero / olej

Honorata Kozłowska zajmuje się malarstwem i tkaniną.
Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa u prof. Krystyny Łada - Studnickiej i Wydziale Tkaniny u prof. Józefy Wnukowej. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 1961 roku na Wydziale Malarstwa i Tkaniny. Jej twórczość pozostaje w dziedzinie gobelinu, kilimu, tkaniny unikatowej, miniatury tkackiej, malarstwa i rysunku. Prace artystki znajdują się w zbiorach państwowych, muzealnych, kolekcjach w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi: nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1972 i 1986 roku, nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w 2011 roku.

Alicja Jakrzewska-Sochaj jest malarką. Po ukończeniu Liceum Plastycznego studiowała malarstwo u prof. Stanisława Teisseyre, tkaninę dekoracyjną u prof. Józefy Wnukowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1959 roku u prof. Piotra Potworowskiego. W 1960 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców. Uprawia malarstwo sztalugowe, akwarele, rysunek. Mówi o sobie, że wychowana jest w tradycji polskiego koloryzmu i wpisuje się w nią całkowicie. Uczestniczyła w wielu plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.

Nina Ralicka-Szmigiero jest malarką.
Początkowo, w ramach przygotowania do egzaminów, lekcji rysunku udzielał jej brat, artysta Zdzisław Ralicki. Pomagał i zachęcał do tworzenia. Studiowała najpierw w Toruniu, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. Dyplom uzyskała w 1977 r.. Brała udział w wystawach zbiorowych. Uprawia malarstwo wyłącznie figuratywne w technice olejnej na płótnie. Specjalizuje się w następujących tematach: portrety pogłębione psychologicznie kobiet, mężczyzn i dzieci, wizerunki koni i innych zwierząt, martwa natura, a także kopiowanie obrazów starych mistrzów.
Prowadzi pracownię portretu w Oliwie przy ulicy Mściwoja II.

Maria Aftanas-Jujka zajmuje się malarstwem, rysunkiem portretowym i tkaniną unikatową.
Dyplom uzyskała w 1964 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa u profesora Juliusza Studnickiego i profesora Romualda Pietkiewicza oraz na Wydziale Tkaniny unikatowej u profesor Józefy Wnukowej. Jej pierwsza wystawa indywidualna tkaniny w BWA w Gdyni odbyła się w 1977 roku. Od tego czasu brała udział w wielu plenerach i wystawach ogólnopolskich w Łodzi, Arturówku, Gdyni, Kowarach, Gdańsku oraz udział w zbiorowych wystawach w dawnej Jugosławii, Czechosłowacji, Austrii, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii. W latach 1979, 1981, 1994, 1996, 1998 otrzymała nagrody i wyróżnienia w Gorzowie Wielkopolskim i Gdyni.
 
 
 

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?