• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ćwiczenie Nowoczesności

Czy istoty modernizmu można posłuchać? Czy można jej dotknąć? Jak można do niej przeniknąć?
Spróbujmy się o tym przekonać w ramach Ćwiczenia Nowoczesności, na które zapraszamy do Konsulatu Kultury. Będzie to spacer po instalacjach architektoniczno-dźwiękowych oraz niezwykły seans audiowizualny z muzyką na żywo. Autorami wydarzenia są Patryk Zakrocki, Ludomir Franczak, Jan Witek-Terlikowski.

maj 23-26

czwartek - niedziela, godz. 17:00

Gdynia
Wstęp wolny
sie 22

czwartek, godz. 17:45

Gdańsk Główny, plac między Bramą Wyżynną a...
bilety 30-50 zł
Harmonogram Ćwiczenia Nowoczesności:

12:00 - 20:00
Instalacja architektoniczno-ideowo-dźwiękowa
Spacer po instalacjach obejmuje trzy warstwy: dźwiękową, wideo i obiekty. Trzy przestrzenne instalacje dźwiękowe, zbudowane na zasadzie projekcji ultradźwiękowych. Uczestnicy zdarzenia, posługując się symboliczną mapą ścieżek fal dźwięku i idei, odbędą podróż po budynku natrafiając na obiekty fizyczne, wizualne i akustyczne odnoszące się do historii XX-wiecznej nowoczesności (modernizmu) i fantazjujące na jej temat.

20.00-21.00
Seans audiowizualny
Seans dedykowany modernistom, składający się z czterech części - trzech impresji na temat Bauhausu, Białego Miasta w Tel Avivie i Gdyni, oraz fantazji futurystycznej. Łączy on trzy odległe realizacje, które powstały w podobnym czasie i z podobnych pobudek - dążenia do nowoczesności i użyteczności.

W warstwie wizualnej jest to podróż do estetyki wykreowanej przez szkołę Bauhausu - uproszczone formy geometryczne, czarno-białe fotografie, często uruchamiane przy pomocy maszyn kinetycznych.
Całość obrazu tworzona będzie na żywo, spajając się z warstwą dźwiękową, którą stanowią 4 napisane na tę okazję utwory elektroakustyczne na altówkę, oscylator i kamertony. Kompozycja podporządkowana jest założeniom modernizmu, które ponad sto lat temu wyzwoliły muzykę z romantycznej nademocjonalności. Materiał dźwiękowy wykonywany będzie na żywo, odpowiednio do każdego podjętego tematu, ściśle współgrając z obrazem.

Projekt zrealizowany w ramach projektu ćwiczenie nowoczesności (exercisingmodernity.com).

Autorzy
Patryk Zakrocki
ur. w Warszawie, improwizator, kompozytor, rysownik. Studiował kompozycję u prof. B. Schaeffera i prof. Ripplemarka oraz literaturę na wydziale Filologii Polskiej U.W. Gra na skrzypcotrąbce, altówce, oscylatorze i nietypowych instrumentach muzycznych. Zajmuje się spontaniczną kompozycją jako autor muzyki teatralnej i filmowej, instrumentalista i dyrygent.

Współtworzy duet SzaZa, Lost Education, Spontaneus Chamber Music i Nebular Noise oraz inne wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Zakład Produkcji Dźwięku i Kino Dźwięku. Jest autorem utworów na składy akustyczne i elektroakustyczne a także wielokanałowej muzyki wpisanej w architekturę. Komponuje do spektakli teatralnych, tańca współczesnego i filmów fabularnych, animowanych, dokumentalnych. Współpracuje z Lado Abc, Böłt i Fundacją Słuchaj.

Ludomir Franczak (1974). Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Schaubude/Berlin, Kana/Szczecin, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu "Kulturysta roku 2013" przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury w 2015 r. Zwycięzca programu "Placówka" Instytutu Teatralnego (2016), wyróżniony przez Fundację Sobole w Design Alive Awards 2016.

Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

Jan Witek-Terlikowski urodzony w 1983 roku w Warszawie. Architekt, projektant, scenograf i producent, Absolwent Belgijskiej szkoły La Cambre oraz szkoły projektowania przemysłowego i architektury w Lozannie. Współpracował z pracownią architektoniczną Rihter&Dahl Rochat tworząc koncepcje pierwszego wieżowca we Fryburgu dla Szwajcarskiej CFF. Od 2011 roku zajmuje się scenografią oraz produkcją wydarzeń i elementów scenograficznych.

Opinie

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?