• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Colours of Art

Zapraszamy na wystawę "Colours of Art" do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

25 czerwca - 16 października 2022

Sopot,
bilety 10 zł
ulgowy 5 zł

2 - 17 lipca 2022, godz. 10:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
25 marca - 25 czerwca 2017
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 24 marca 2017 o godz. 19:30

POZIOM 1

"Colours of Art"
Z kolekcji Svetlik Art Foundation

Artyści: František Kupka, Oskar Kokoschka, Karel Malich, Max Pechstein, Alfons Mucha, Emil Filla, Victor Vasarely, Wojciech Fangor, Milan Dobes, Stefan Gierowski, Ryszard Winiarski, Kajetan Sosnowski i inni.

"Kolekcja SAF (Světlík Art Foundation) liczy obecnie ponad dwa tysiące dzieł, powstałych głównie w wiekach XX i XXI. W jej skład wchodzą także zbiory Muzeum Milana Dobeša w Bratysławie oraz prace prezentowane w Ostrawie na terenie Dolnego Obszaru Vitkovic (Dolní Oblast Vítkovice), czyli w tzw. starej hucie, której budowę rozpoczęto w 1828 roku, w roku 2008 zaś wpisanej na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. Jan Světlík kolekcjonuje zarówno malarstwo i prace na papierze, jak i rzeźby, obiekty czy modele. Dodałabym również, że jednym wielkim niesamowitym obiektem sztuki jest sama stara huta, w której wielkie piece oraz inne postindustrialne elementy, pokryte rdzą i monumentalne, jawią się same w sobie jako gigantyczna instalacja. Dzięki Janowi Světlíkowi to wyjątkowe miejsce zyskało nowe życie (rewitalizacja i przebudowa w latach 2010-2015 według projektów Josefa Pleskota), a sztukę nowoczesną i współczesną można napotkać tam na każdym kroku: w tzw. Gongu eksponowana jest część kolekcji SAF, sztuka związana z regionem i przemysłem. Ponadto Jan Světlík, rewitalizując DOV, przewidział pracownie dla artystów - w jednej z nich swoje reliefy tworzy m.in. Andrzej Nowacki (...).

Ścisły związek z DOV ma także sama kolekcja SAF, w której znajdują się dzieła związane z dziejami huty oraz regionu. Jan Světlík jako kolekcjoner spogląda bowiem (g)lokalnie: z jednej strony swoimi wyborami z dumą manifestuje, skąd pochodzi (regularnie kupuje prace artystek i artystów z okolic Ostrawy); z drugiej zaś strony sięga po dzieła artystów światowej klasy. Dzięki takiej postawie sztuka czeska i słowacka, a także środkowoeuropejska, sytuują się w dialogu z kanonem historii sztuki. W relację z dziełami Paula Cézanne'a, Oskara Kokoschki, Maxa Pechsteina, Richarda Paula Lohse, Victora Vasarely'ego, Bridget Riley czy Josefa Albersa wchodzą obrazy Antonína Slavíçka, Alfreda Kubina, Františka Kupki, Karela Malicha, Emila Filli, Bohumila Kubišty, Milana Grygara, Milana Dobeša, a także Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora, Kajetana Sosnowskiego, Ryszarda Winiarskiego, Jerzego Grabowskiego, Stefana Gierowskiego..., bo "sekcja" polska w kolekcji SAF rozrasta się ostatnio szczególnie dynamicznie. Jan Světlík połknął bowiem bakcyla sztuki polskiej! Jest posiadaczem największej kolekcji reliefów Andrzeja Nowackiego."
/Marta Smolińska/

Patroni medialni i Partnerzy:
Miasto Sopot
Trójka - Program 3 Polskiego Radia
Gazeta Wyborcza
Co Jest Grane 24
Magazyn Szum
Radio Gdańsk
Trójmiasto.pl
Magazyn Prestiż
Pomorskie.eu
In Your Pocket

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Stefan Chwin, powieściopisarz, eseista, profesor, wykładowca uniwersytecki urodzony w Gdańsku, nie jest autorem powieści: