Caribou, Cibelle i inni muzycy zawładnęli Trójmiastem

Najbardziej spektakularnym koncertem weekendu był występ Caribou w Centrum Stocznia Gdańska.
Najbardziej spektakularnym koncertem weekendu był występ Caribou w Centrum Stocznia Gdańska. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Takiego natłoku imprez jak w miniony weekend w Trójmieście nie było dawno. Wielokrotnie trzeba było stawać przed trudnym wyborem tego, na jakie koncerty się wybrać.ZOBACZ GALERIĘ: Gingerbread Festival - ZDJĘCIA
Koncertowy weekend rozpoczął w czwartek Gingerbread Festival w sopockiej Papryce. Impreza przez trzy dni zaprezentowała kilkunastu artystów z Polski i Niemiec, a przekrój wykonawców był ogromny. Od wokalistów ze spokojną muzyką, wygrywaną jedynie na gitarach akustycznych - świetnego Adama Repuchy, jako jedynego z obecnych tam polskich twórców śpiewającego po polsku czy Niemica Sascha Steinfurth, grający ciepłą akustyczną muzykę - przez fantastyczne Indigo Tree, po bardziej hałaśliwe brzmienia, jak świetne koncerty formacji Ed Wood czy Tin Pan Alley.

Mimo że na festiwalu prezentowana była muzyka niszowa i mało znana szerszej publiczności, a ogrom imprez w trakcie weekendu podzielił słuchaczy, w sopockiej Papryce zgromadziła się całkiem spora publiczność, która przyjechała na koncerty także spoza Trójmiasta. Już dziś należy cieszyć się z jej sukcesu - zarówno pod względem ciekawych wykonawców, czasu w którym się odbywa i miejsca. W klubie Papryka doskonale słuchało się wszystkich wykonawców, którzy występowali na imprezie. Z wyczekiwaniem należy wypatrywać kolejnej edycji.

ZOBACZ GALERIĘ: Caribou - ZDJĘCIA

Podczas drugiego dnia sopockiego festiwalu, wiele osób zdecydowało się wybrać do Centrum Stocznia Gdańska, gdzie finałowy koncert Festiwalu All About Freedom zagrał kanadyjczyk Caribou. Muzyk promował swoją ostatnią płytę "Swim", wypełnioną elektronicznymi i tanecznymi melodiami. Jednak na żywo zagrał ją w czteroosobowym składzie, na dwie gitary, bas i dwa zestawy perkusyjne. Już od pierwszych utworów muzyka porwała publiczność - żywiołowe granie sprawdzało się na scenie doskonale i było świetnym rozwinięciem materiału z płyty. Kwartet wielokrotnie rozbudowywał swoje kompozycje uzupełniając je o rozszalałe partie perkusyjne, czego kulminacją był utwór "Sun", przy którym publiczność była zachwycona.

Minusem było niestety nagłośnienie, które wielokrotnie było tak kiepskiej jakości że z trudem można było usłyszeć wokale, a wielokrotne sprzężenia znacząco wpływały na jakość tego występu. Organizatorzy festiwalu w przyszłości powinni zatroszczyć się o lepszych akustyków, którzy zatroszczą się o odpowiednią jakość dźwięku.

ZOBACZ GALERIĘ: Festiwal Okno na Świat - ZDJĘCIA

Trzecią ważną imprezą weekendu był festiwal Okno na Świat. Jego kulminacją był sobotni festiwal brazylijki Cibelle i warszawskiej formacji Paristetris. Dzięki sporemu opóźnieniu bez problemu można było na nie zdążyć zjeżdżając z innych imprez odbywających się w Trójmieście. Artystka, która przez niemal godzinę stroiła scenę różnymi ozdobami i kwiatami, zagrała bardzo świeży koncert, pełen luzu i lawirowania między najróżniejszymi gatunkami: od americany, przez folk, po elektronikę, rock czy spokojniejszą bossanovę. Można mieć tylko wątpliwości, czy przestrzeń św. Jana nadawała się na ten koncert - z jednej strony siedząca publiczność mogła artystkę trochę demobilozować, ale z drugiej jej muzyka w przestrzeni sakralnej nabrała jeszcze ciekawszego charakteru.

Oprócz niej festiwal Okno na świat to cała gama innych imprez - koncerty w Pubie Doki, Parlamencie czy niezwykła Horkestar, trzydzistoosobowy chór i zespół - udowodniły, że egzotyczne czasem jest to, co znajduje się nie tak daleko od nas, a może brzmieć bardzo świeżo i współcześnie. Kolejna edycja festiwalu była więc strzałem w dziesiątkę.

ZOBACZ GALERIĘ: Hemp Gru - ZDJĘCIA
Oprócz trzech festiwali w weekend w Kwadratowej wystąpił hip hopowiec Hemp Gru, a w niedzielę wieczorem w Hali Widowiskowo-sportowej Gdynia Blues Festival zakończył się koncertem Gov't Mule. Do rana trwała także sobotnia, druga edycja imprezy Bakalie - targi mody i designu, zakończone taneczna imprezą, z której przez stocznię wracało się już przy wschodzącym słońcu.

ZOBACZ GALERIĘ: Gdynia Blues Festival - ZDJĘCIA

Opinie (12) 1 zablokowana

 • caribou mega

  SUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUNSUN

  dzieki ECS

  • 7 0

 • Nareszcie nie możną nic złego powiedzieć na ESC bo koncert w CSG to był mega wypasik

  Kto nie był niech zakłuje publika az wrzała z rokoszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 4 2

 • wolnosc kultury

  aaff to sie nazywa mega wydarzenie - muzyka niespotykana w tych rejonach, mamy wreszcie kulture ze znakiem jakosci

  • 3 1

 • WILKU W DWÓCH OSOBACH

  "Oprócz trzech festiwali w weekend w Kwadratowej wystąpił hip hopowiec Hemp Gru.."

  nowy raper "hemp gru" z rozdwojeniem jaźni podbija portal trójmiasto

  • 2 2

 • Koncert Caribou AAFF CSG to porażka nagłośnieniowa, jak zawsze w tym budynku... Fajnie, że się ludzie zachwycają, widać, za długo czekali na Caribou... Tylko hałas, zero selektywności, zero przestrzeni, ich muzyka utonęła w betonie. Z chęcią zobaczę jeszcze raz, ale w innym miejscu, proszę :)

  • 2 2

 • CSG

  Naprawdę powinni zabronić robienia tam koncertów. Ja wyszedłem po 15 minutach, tego hałasu nie dało się wytrzymać.

  • 1 0

 • stałam za całym tłumem, gdzie wszytsko widziałam i gdzie odbiór dźwiękowy był bardzo dobry.

  • 0 0

 • Kamp!

  Fiu-Fiu :D Bardzo pozytywny wsytęp..

  • 1 1

 • Ja też wszystko słyszałem, tylko ,że jako jeden wielki hałas.

  • 0 0

 • ej

  bez przesady :) nie było to dobre nagłośnienie, ale też bez przesady, ja wszystko słyszałem ;)

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?