• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność - wystawa

Po sukcesie na Biennale Sztuki w Wenecji do Gdańska powraca wystawa "Bursztyn Dziedzictwo i nowoczesność". Od 17 lipca do 27 października eksponaty będzie można zobaczyć w siedzibie Muzeum Gdańska. Wernisaż poprzedzi uroczysta parada weneckich masek karnawałowych, która wyruszy z Muzeum Bursztynu do Ratusza Głównego Miasta.

20 czerwca - 15 sierpnia 2022

bilety 10 zł

13 czerwca - 8 lipca 2022, godz. 9:00

Wstęp wolny
- Prawdziwe piękno każdego kawałka i każdej bryłki bursztynu tkwi w ich naturalnych formach. Gdy myślimy o bursztynie, to łączymy go zazwyczaj ze srebrem. Gdańską i polską tradycję uzupełniają złoto, brylanty lub perły, a nawet takie materiały jak: beton, aluminium, folia, czy... końskie włosie. Nowych rozwiązań poszukują nie tylko Polacy, np. studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale także Włosi. Wykorzystanie betonu to pomysł projektanta Fabrizio Tridentiego. Właśnie takie ciekawe projekty zostaną zaprezentowane turystom obok dawnych, tradycyjnych wyrobów. Warto zobaczyć obie odsłony bursztynowego świata - przekonuje Robert Pytlos z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Na wystawie zobaczymy blisko kilkaset eksponatów wykonanych ze "Złota Bałtyku", w tym także te, które powędrowały do Wenecji w maju 2019 r. Naturalne formy bursztynu bałtyckiego, inkluzje, rzeźby wykonane z jednej bryły bursztynu, bursztynowe pióro "Amber Rex" oraz repliki bursztynowej bransolety podarowanej Rodowi Stewartowi oraz naszyjnika Księżnej Kate i spinki Księcia Williama we Włoszech obejrzało blisko 20 tys. osób.

- Na wystawie w Gdańsku nie zabraknie inkluzji, czyli insektów zatopionych w jantarze. Zobaczymy także millenijne bursztynowe jajo Fabergé wykonane przez firmę Victor Mayer Company z okazji 1000-lecia Gdańska. Na świecie jest tylko 11 takich wyrobów jubilerskich - mówi Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu.

Wystawę otworzy przemarsz artystów i modelek w maskach weneckich oraz szczudlarzy. Parada rozpocznie się o godz. 11:30 przy Muzeum Bursztynu, a zakończy o 12:00 w Ratuszu Głównego Miasta. Organizatorem performance artystycznego La Via Dell' Ambra Gdańsk- Wenecja 2019 są Atelier Słoma & Trymbulak (znani polscy projektanci mody Jola Słoma i Mirek Trymbulak) oraz Dorota Gulbierz, znany polski twórca form złotniczych. Uczestnictwo w wernisażu wystawy jest bezpłatne.

Organizatorami są Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Muzeum Gdańska.

"Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność" będzie można zobaczyć od środy, 17 lipca 2019 r. do niedzieli, 27 października 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Do 29 września wystawę będzie można zobaczyć od wtorku do niedzieli, a po tej dacie - od środy do niedzieli. Za bilet normalny uprawniający do zwiedzenia całego Ratusza zapłacimy 12 złotych, za bilet ulgowy - 6 złotych, a rodziny z niepełnoletnimi dziećmi (do max. ośmiu osób) - 20 zł. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zwiedzić wystawę bezpłatnie pod warunkiem niewykorzystania jej wcześniej w celu zwiedzania siedziby Muzeum Gdańska.

Parada masek weneckich, modelek i szczudlarzy

Start: 17 lipca 2019 r. (środa), godz. 11:30-12:00
Gdzie: Muzeum Bursztynu, ul. Targ Węglowy 26

Wernisaż wystawy "Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność"

Start: 17 lipca 2019 r. (środa), godz. 12:00-12:45
Miejsce: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 (wejście przez przedproże)
Otwarcie: dr Ewa Szymańska, z-ca Dyrektora Muzeum Gdańska
Przemówienie: Anna Zbierska - Z-ca Dyrektora Biura Prezydenta ds. Promocji i Komunikacji Marki Miasta
Przemówienie: Jola Słoma i Mirosław Trymbulak - Atelier Słoma &Trymbulak
Zwiedzanie wystawy / poczęstunek

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie przechowywany jest obecnie księgozbiór Johanna Uphagena?