stat
Impreza już się odbyła

Bohaterowie Gdyni

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wernisażu wystawy "Bohaterowie Gdyni" 15.12 o godzinie 12:00 w Galerii Klif.

Nauczycielki, ludzie kultury, społecznicy, marynarze czy architekci, osoby nietuzinkowe, które zapisały się w dziejach miasta - po prostu bohaterowie Gdyni - to ich zobaczymy na najnowszej wystawie w Galerii Klif. Będzie to piąta, przygotowana we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, wystawa. Wernisaż wystawy towarzyszyć będzie gali finałowej konkursu "Z miłości do Gdyni" i odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia, o godz. 12:00.

Galeria Klif zaprosiła gdynian do wspólnego poszukiwania współczesnych bohaterek i bohaterów Gdyni. Akcja "Z miłości do Gdyni" pomału zmierza do końca, właśnie zakończyło się internetowe głosowanie. Wyniki poznamy podczas uroczystej Gali w niedzielę 15 grudnia o godz. 12:00. Będzie jej towarzyszyć wernisaż wystawy "Bohaterowie Gdyni". Muzeum Miasta Gdyni, dokonując wyboru osób, które można nazwać bohaterami naszego miasta, proponuje podróż w czasie i prezentuje sylwetki osób, które tworzyły dzieje Gdyni.

- To miłe uczucie, gdy możemy się dzielić z gośćmi galerii przeszłością miasta, które jest dla nas tak bardzo ważne. Z tych fotografii patrzą na nas ludzie, reprezentujący różne profesje i mający nieraz pogmatwane życiorysy, z pewnością zasługujący na przypomnienie. Cieszę się, że mamy w tym swoją małą cegiełkę- mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Gdynia, od czasów dwudziestolecia międzywojennego, przyciągała osoby zajmujące się różnorodnymi zajęciami. Łączył je pęd do działania, szeroki gest, chęć niesienia pomocy i współtworzenia polskiego okna na świat, miasta z morza i marzeń. Nie zdradzamy, jakie postacie wybraliśmy na tą wystawę, poza jedną - z pewnością nie zabraknie Danuty Baduszkowej, niezapomnianej twórczyni gdyńskiej sceny muzycznej. Na wystawie znajdą się sylwetki piętnastu osób, które odcisnęły swoje piętno na dziejach naszego miasta - mówi Dariusz Małszycki z działu historii Muzeum Miasta Gdyni.

Na wystawie, obok portretów i biogramów postaci, zaprezentowane zostaną również zdjęcia z bogatych zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. W wyborze postaci kluczowe było kryterium "bohaterstwa" a właściwie jego granice i forma. Była to i walka zbrojna i działalność administracyjna, działalność patriotyczna, kulturalna, społeczna. Wśród zaprezentowanych sylwetek są też osoby, zajmujące się rzemiosłem lub po prostu przedsiębiorcze.

Wystawę będzie można ją oglądać na I piętrze Galerii Klif. Z pewnością warto przy okazji przedświątecznych zakupów na chwilę przystanąć i obejrzeć tych dawnych i tych bliższych bohaterów Gdyni na archiwalnych fotografiach.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?