• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bliżej Tradycji - Tradycja od Kuchni (2 opinie)

Tym razem w ramach spotkań trójwiejskich, serwowana będzie podwójne porcja tradycji. W menu znajdzie się opowieść Macieja Żurka okraszona zdjęciami i filmami, a na deser polecimy potańcówkę. Do tańca zagra Kapela Braci Zawiejoków (z Maćkiem Żurkiem na skrzypcach) i Kapela Przewłockiego (tuż przed występem na Nowej Tradycji).

lip 12-14

piątek - niedziela, godz. 16:00

bilety 170 zł
ulgowy 60 zł
Kup bilet
lip 19-21

piątek - niedziela

bilety 180 zł
Kup bilet
Jeśli chcesz zapoznać się z przyprawionymi dreszczem opowieściami o nocnych wyprawach wołoczebników i o tym, jak zanikające tradycje lokalne mogą się odradzać, jeśli tylko dodać szczypty energii z zewnątrz... Jeśli chcesz skosztować tego, jak jeszcze niedawno tańczono na podmiejskich i wiejskich potańcówkach... Zapraszamy!

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Tak jak podczas poprzednich potańcówek w Instytucie Kultury Miejskiej, będzie można zasmakować w polskich rytmach na dwa i na trzy, w tańcach takich jak walczyk, polka, oberek czy mazurek. Impreza jest otwarta dla tych, którzy już tańczą i tych, którzy chcieli by dopiero spróbować.

27 kwietnia 2013, sobota
Instytut Kultury Miejskiej ul. Długa 39/40
Wstęp 10 zł

MENU:
18.00 "Tradycja od kuchni" - spotkanie z Maciejem Żurkiem, skrzypkiem, który opowie o swoich wyprawach na Radomszczyznę i Podlasie. Opowieść o miejscach i ludziach, w których tradycja jest nadal żywa oraz o tym, jak badania etnograficzne wyglądają "od kuchni". Na przystawkę serwowane będą też zdjęcia, filmy i nagrania terenowe.
19.30 Trójwiejska Potańcówka - serwowane będą mazurki, oberki, polki oraz inne tańce na dwa i na trzy, przyrządzone przez dwie znamienite kapele: Kapelę Braci Zawiejoków oraz Kapelę Przewłockiego

SZEF KUCHNI: Stowarzyszenie "Trójwiejska" www.trojwiejska.pl


KUCHARZE:

MACIEJ ŻUREK socjolog, skrzypek, lider Stowarzyszenia Tratwa, autor licznych projektów edukacyjnych i animacyjnych związanych z muzyką tradycyjną. Inicjator powstania Wiejskich Klubów Tańca we wsiach Południowego Mazowsza. Od 2008 roku współpracuje z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury na rzecz restytucji tradycji wołoczebnych na Północnym Podlasiu.

KAPELA BRACI ZAWIEJOKÓW Z GRELYFICKA WIELKIEGO

Grelyfick Wielki - nieistniejąca już nawet na mapach, acz w pamięci ciągle żywa, wieś położona na rubieżach mikroregionu Kajoków. Właśnie stąd wywodzi się stary muzykancki ród Zawiejoków. Skrzypkowie rodu Zawiejoków zapraszani na najwystawniejsze wesela od Radoszyc po Oszmianę, przez stulecia wyznaczali trendy tanecznego muzykowania. Współcześnie osiadli w Olsztynie potomkowie sławnego rodu starają się godnie reprezentować muzyczne tradycje swoich przodków. Choć z pewnością daleko im do najwybitniejszych Zawiejoków, ich muzyka potrafi jeszcze czasem porwać do tańca pulsującego dostojnym szaleństwem.

Skład:
Maciej Zawiejok - Żurek: skrzypce
Robert Burdalski z Zawiejoków: basy
Marek Szwajkowski z domu Zawiejok: bębenek obręczowy

KAPELA PRZEWŁOCKIEGO

Kapela z Gdańska, zajmuje się przede wszystkim tańcami wirowymi, czyli mazurkami. Głównie od Jana Kmity, ale też Jana Gacy, Tadeusza Jedynaka i braci Tarnowskich. Dużo czasu muzycy spędzili na słynącej z polek Suwalszczyźnie u Franciszka Racisa. Czerpią także z innych regionów jak Lubelszczyzna, Kurpie, Podlasie. Przez te kilka lat od założenia w 2007 roku, ruchem wirowym kapela zatoczyła pełne koło mazurkowe i dotarła z powrotem do Mazowsza Południowego, na którym królował ś.p. Mistrz nad Mistrzami, Kazimierz Meto. Kapela otrzymała wyróżnienie w konkursie Stara Tradycja podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2011, III miejsce w kategorii kapel podczas XVIII Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych POWIŚLAKI 2011 w Maciejowicach oraz I miejsce podczas 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2011 w Kazimierzu w kategorii Folklor Rekonstruowany. W maju 2013 weźmie udział w konkursie w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Kapela aktywnie działa na rzecz upowszechniania polskiej kultury tradycyjnej w ramach Stowarzyszenia "Trójwiejska".

Skład:
Justyna Mazurkiewicz - bębenek obręczowy, śpiew
Joanna Gostkowska - basy, śpiew
Marek Przewłocki - skrzypce, śpiew

Opinie (2)

  • bileciki

    można nabyć już dziś tutaj:

    • 0 0

  • IMPREZA NADAL WALCZY O FINANSOWE WSPARCIE :)

    Zatem ktokolwiek ma ochotę tą inicjatywę wesprzeć może odwiedzić stronę portalu PolakPotrafi.pl - tam może wesprzeć i dostać nagrody :)
    należy po wejściu na stronę znaleźć nas w projektach polecanych i po wejściu na stronę można obejrzeć filmik promujący oraz wybrać opcję wsparcia:)

    zapraszamy!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie pierwotnie mieściła się siedziba starego Żaka znanego jako Klub Studentów Wybrzeża Żak?