Wydarzenie

Biżuteria i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków Ministra Kultury

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
2 grudnia 2016 - 7 maja 2017
miejsce:

Muzeum Bursztynu  mapa

adres:
Gdańsk, Targ Węglowy 26
bilety:
12 zł , ulgowy 6 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT

Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zakupiło od 16 artystów 35 prac. Nowe eksponaty pozyskano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupioną kolekcję będzie można zobaczyć na wystawie: "Bursztyn i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej".Wystawa będzie otwarta w terminie 1 grudnia 2016 r. - 7 maja 2017.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Bursztynu w dniu 1 grudnia 2016 r. o godzinie 17:00 w ramach cyklu "Czwartki w Historycznym".

Godziny otwarcia:
wt. 10:00 - 13:00
śr. 10:00 - 16:00
czw. 10:00 - 18:00
pt. 10:00 - 16:00
sob. 10:00 - 16:00
nd 11:00 - 16:00

Nowe nabytki to nie tylko nowoczesna biżuteria wpisująca się w trendy nowoczesnego wzornictwa, ale także przedmioty użytkowe o wysokim walorze estetycznym, które zostały zakupione przy wsparciu uznanych ekspertów.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska: "Zakupione eksponaty wpisują się w strategię władz Gdańska, które wokół dziedzictwa związanego z bursztynem, budują światową markę pomorskiej metropolii. Warto zatem zobaczyć wystawę, która pokazuje nowe trendy we wzornictwie. Przy wyborze autorów i ich dzieł doradzało kolegium eksperckie. W jego składzie znaleźli się: Ewa Rachoń - wieloletnia dyrektor największych na świecie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Ambermart w Gdańsku oraz profesorowie jedynych dwóch szkół artystycznych w Polsce prowadzących profilowane zajęcia poświęcone projektowaniu biżuterii, tzn. Prof. Andrzej Boss z Łodzi i Prof. Sławomir Fijałkowski z Gdańska".

Bursztynowe precjoza pochodzą przeważnie z Polski, ale także z Zachodniej Europy, np. Hiszpanii i Portugalii. Były one nagradzane w konkursach. Nie zabraknie też prac młodych zdolnych projektantów.

Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu: "Spośród laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, tzn. głównej nagrody w Targach Amberif oraz Ałatyr w Kaliningradzie wspólnie wybrano prace artystów: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego. Zakupiliśmy także prace Andrzeja Szadkowskiego, Jarosława Kolca i Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.-Wybraliśmy także prace czołowych twórców z zagranicy związanych z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej, np. Wilhelm Tasso Mattar (Niemcy/Hiszpania-Majorka), Manuel Vilhena (Portugalia), który uczy projektowania biżuterii w całej Europie, Ramon Puig Cuyàs (Hiszpania), kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie. Nie zapomnieliśmy także o młodych i niezwykle zdolnych projektantach: Alinie Filimoniuk -Pileckiej, Sarze Gackowskiej, Marcie Flisykowskiej oraz Adriannie Lisowskiej. Przed przybyciem na wystawę zachęcamy do zapoznania się z ich pracami".

Kolekcja współczesnej biżuterii z bursztynem Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG powstaje sukcesywnie od 2000 r., przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Zbiory Muzeum są sukcesywnie poszerzane o nagradzane prace, prace uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów.
Informacja o biletach:
Bilety:
Normalny: 12 zł
Ulgowy: 6 zł
Rodzinny*: 20 zł
Normalny grupowy**: 11 zł
Ulgowy grupowy**: 5 zł
Szkolny***: 1 zł
* do ośmiu osób (w tym dwoje dorosłych)
** co najmniej 10 osób

Przeczytaj także

 • Bursztynowy design. Nowa wystawa w Muzeum Bursztynu
  2 grudnia 2016 (6 opinii)

  Minimalistyczne broszki, masywna bransoleta w stylu cyberpunk i... filcowe pierogi z bursztynem. To tylko niektóre z 35 prac, które właśnie trafiły do kolekcji Muzeum Bursztynu. Od teraz...

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (1)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.