stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

At the Water's Edge. Za horyzontem - wystawa

At the Water's Edge to projekt, którego celem jest zwiększenie zrozumienia między ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego, połączonymi przez wodę, podzielonymi przez bardzo różne doświadczenia historyczne. Korzystając z nieformalnej sieci ponadnarodowej, narracje z plaż na dawnym podzielonym Bałtyku, zostały zebrane w celu ustalenia wspólnego porozumienia, które może być częścią kształtowania nowej tożsamości bałtyckiej.

sty 23

niedziela, godz. 14:00

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł

22 października 2021 - 23 października 2022, godz. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
Projekt At the Water's Edge, którego częścią jest wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to próba subiektywnego spojrzenia - poprzez zdjęcia, archiwalne amatorskie filmy i autentyczne relacje - na historię państw regionu nadbałtyckiego w okresie Zimnej Wojny. Kuratorka Hanna Sjöberg, układając zebrany materiał audiowizualny niczym szkiełka w kalejdoskopie, przenosi się wspomnieniami w świat dzieciństwa i młodości. Wakacje na Gotlandii przynosiły niesamowite znaleziska - fragmenty skrzyń z napisami w językach polskim, łotewskim, litewskim. Dla szwedzkiego dziecka w latach 60. XX w. wschodnia część Morza Bałtyckiego musiała być niezwykle tajemnicza. Budując szczególną narrację ze wspomnień mieszkańców krajów nadbałtyckich, kuratorka zwraca uwagę przede wszystkim na to, co łączy, a nie na to, co dzieli. "Nawet jeśli żelazna kurtyna dzieliła morze, dzieliliśmy się wodą, pływaliśmy w niej" - podkreśla. Ta dychotomia, pomiędzy wodą - źródłem rozrywki a jej geopolitycznym aspektem, jest centralną osią zebranych wspomnień.

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to ostatnia już odsłona tego podróżującego projektu, który rozpoczął się latem 2017 w Szwecji (Visby), a następnie prezentowany był w galeriach i muzeach państw regionu nadbałtyckiego. Wystawę współtworzyli: Muzeum Zimnej Wojny Langelandsfort, Muzea Morskie w Rostocku i Flensburgu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Domu Antanasa Mončysa w Połądze, Grupa Artystów SERDE i Aizpute, Estoński Instytut Pamięci Historycznej w Tallinie i Nordic Institute na Wyspach Alandzkich (NIPÅ). Hanna Sjöberg zebrała wspomnienia podczas interwencji artystycznej w Gotlands Konstmuseum (2014) oraz rozmów z przyjaciółmi w krajach nadbałtyckich.

Wstawa dostępna jest we wszystkich dziewięciu językach Morza Bałtyckiego. Zwiedzający będą mogli podzielić się swoimi wspomnieniami i komentarzami w niebieskiej książce na wystawie lub na Instagramie. Projekt jest wspierany przez Radę Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).

At the Water's Edge / Za horyzontem
wernisaż: 13 lipca 2018, godz. 18:00
czas ekspozycji: 13.07-2.09.2018
miejsce ekspozycji: Muzeum Miasta Gdyni, sala audiowizualna
kurator: Hanna Sjöberg
koordynator: Anna Śliwa

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Prawa licencyjne do jakiego głośnego musicalu Amerykanie sami zaproponowali Teatrowi Muzycznemu w Gdyni?