• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Artystki ze Związku Polskich Artystów Fotografików i ich trójmiejskie historie - wykład

Zapraszamy na cykl wykładów z historii fotografii, które towarzyszą wystawie Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

24 września - 10 grudnia 2022, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 15

czwartek, godz. 12:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 1 - 10 zł
Kolejny wykład pt. Artystki ze Związku Polskich Artystów Fotografików i ich trójmiejskie historie wygłosi Anna Polańska (ASP Gdańsk).

Od momentu zalegalizowania ZPAF (1947), odnotowujemy nieliczne w nim członkostwo trójmiejskich fotografek m.in. Bolesławy Zdanowskiej. Ich twórczość stanowi znaczący element w historii polskiej fotografii i zasługuje na przypomnienie. Gdańsk, przez cztery dekady od zakończenia II wojny światowej był fotograficznym ośrodkiem działań artystycznych. Niejednokrotnie uczestniczkami tych poczynań były twórczynie, formalnie związane z zawodowym związkiem artystycznym, o jakże różnym wykorzystywaniu tego samego medium FOTOGRAFII.

Anna Polańska - historyk sztuki, muzealnik, nauczyciel akademicki, kustosz w Bibliotece Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorantka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, należy do Naukowego Towarzystwa Fotografii i Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych. Prowadzi badania z zakresu historii fotografii, środowiska artystycznego w Gdańsku po 1945 r., a także problematyki związanej z ochroną i upowszechnianiem materiałów wizualnych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Prowadzenie: Anna Polańska (ASP Gdańsk)
- Kontakt: Ośrodek Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością, email: edukacja@mng.gda.pl
- Koordynatorki: Barbara Czarnek, Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Opinie

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?