stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Alternatywnie o miastach. Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk

Alternatywnie o miastach, o tym jak zmienił się sposób pisania i doświadczania miast porozmawiają Katarzyna Tubylewicz - autorka m. in. wydanego przewodnika "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą" i Pauliną Wilk - autorka m.in. książki "Pojutrze. O miastach przyszłości". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

- Podróżujemy więcej niż kiedykolwiek, zwiedzamy cały świat, szczególną rolę odgrywa w tym tzw. turystyka miejska. Statystyki, choćby patrząc na Gdańsk, rosną - zmienia się jednak sposób tego jak miasta zwiedzamy, co nas w nich interesuje. Nie jeździmy na wydarzenia, jeździmy do miasta, do jego mieszkańców, aby poczuć jego atmosferę, odkryć strony jakich nie znamy z pocztówek i przewodników. Coraz bardziej interesują nas nie tyle kluczowe zabytki i ich historia, ale dziedzictwo niematerialne, tkanka społeczna, mniej znane twarze miasta, alternatywne trasy, oddalone dzielnice. Potrzebujemy innej wiedzy, stąd tak chętne zwiedzanie miast alternatywnymi trasami, zagłębianie się w dzielnice najchętniej z lokalnymi przewodnikami, słuchanie indywidualnych historii i narracji - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

O zmianie jaka nastąpiła w opisywaniu miast porozmawiają dwie autorki miejskich biografii - Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk. Pierwsza wydała właśnie bestsellerowy alternatywny przewodnik po Sztokholmie, który zaprasza nas do nowego spojrzenia na to miasto. Odkrywa nie tylko kluczowe dla miasta miejsca, lecz również te opowiadające o różnorodności tego pomnikowego miasta. Paulina Wilk od lat podróżuje i pokazuje czytelnikom i czytelniczkom odleglejsze strony świata. W książce "Pojutrze. O miastach przyszłości" opisuje fenomen wielkich metropolii, które zmieniają się wraz z nowymi trendami w technologiach, urbanistyce, możliwościami architektury, oczekiwaniami mieszkańców. Spotkanie będzie rozmową autorek o tym, czego same szukają w miastach, jak uchwycić fenomen miast "na nowo" i reagują na to czytelnicy.

Katarzyna Tubylewicz, pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści "Własne miejsca" i "Rówieśniczki", "Ostatnia powieść Marcela" i książki "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie". W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z "Krytyką Polityczną" i Gazetą Wyborczą". Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa "Szwecja czyta. Polska czyta". Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Paulina Wilk, dziennikarka, reporterka, menedżerka kultury. Jej pierwsza książka "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii" (Carta Blanca, 2011) została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Paulina Wilk jest też autorką książek dla dzieci. Od 2012 roku ukazuje się seria opowieści o rezolutnym misiu, który uciekł ze sklepu, by lepiej poznać siebie i świat. "Przygody misia Kazimierza" (2012), "Lato misia Kazimierza" (2013) oraz "Podróże misia Kazimierza" (2014) ukazały się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk & Król, współtworzonej przez autorkę. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", "Polityką" i magazynem reporterów "Kontynenty", a także TVP Kultura i Polskim Radiem. Od 2003 do 2011 roku pracowała w dziale kultury "Rzeczpospolitej". Jest współzałożycielką Fundacji "Kultura nie boli" działającej na rzecz edukacji kulturalnej i promocji literatury, a także współorganizatorką Big Book Festival - międzynarodowego festiwalu książki, który od 2013 roku odbywa się w Warszawie.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jaka była pierwsza wystawa w Żaku w Gdańsku, podczas której pokazano m.in. wykopane karabiny z czasów wojny?