stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Gdańska: Gertrud Kelting z Wrzeszcza

Fotografie Gertrudy Kelting z Wrzeszcza, są codziennie oglądane, przez setki ludzi z całego świata na aukcjach internetowych i giełdach kolekcjonerskich. Paradoksem jest, że autorka tego sukcesu pozostała nieznana i jedynie dzięki sygnaturom, znane jest przynajmniej jej nazwisko, i możemy zlokalizować jej atelier. O dorobku Gertrud Kelting opowie 16 kwietnia o godz. 18.00 Jerzy Wołodźko z Fundacji Karenwall.

- Pocztówek publikowanych w latach 20., 30. i 40. XX w. jest tak dużo, że nie osiągają zazwyczaj zawrotnych cen, ale ich popularność jest imponująca. Ciekawym i tajemniczym wątkiem historii, jest seria pocztówek wydawanych tuż po II Wojnie Światowej przez firmę Refleks z Sopotu. Ze zdziwieniem odkrywamy, że są to zdjęcia z przedwojennych negatywów Gertrudy Kelting i opatrzone są adnotacją "reprodukcja zastrzeżona", rodzącą kolejne pytania o losy autorki - zapowiada Jerzy Wołodźko.

Cykl wykładów Akademia Gdańska poświęcony jest opowieściom, w których dowiadujemy się, że o potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki sława Gdańska był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała żywa. Podczas dwunastu wykładów poznamy m.in.: dawnych gdańskich architektów, burmistrzów, duszpasterzy czy fotografów.

Jerzy Wołodźko jest założycielem i prezesem Fundacji Karrenwall. Fundacja do roku 2019 opublikowała 12 albumów związanych z kulturą i sztuką Gdańska oraz organizuje liczne wystawy fotografii, w tym wystawy plenerowe w Gdańsku. Jest autorem koncepcji albumów, tekstów i oprawy graficznej publikacji Fundacji. Uczestniczy jako prelegent w działalności popularno-naukowej Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. W roku 2017, był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz autorem opracowania www.danzig-1920-30-40.pl. Obecnie pracuje w Muzeum Gdańska na stanowisku kierownika Działu Digitalizacji.

Akademia Gdańska | Gertrud Kelting z Wrzeszcza - oglądana i nieznana | Jerzy Wołodźko, Fundacja Karrenwall

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?