stat
PATRONAT

Afirmacje rzeczywistości - wykład o fotografii piktorialnej

Piktorializm to nurt, który pojawił się w fotografii światowej jeszcze w XIX wieku, a w Polsce szczególnie ceniony był w okresie międzywojennym. Piktorialiści dążyli do wyjścia poza zobiektywizowany zapis fotograficzny i do osiągnięcia za pomocą fotografii takiej intensywności estetycznej i emocjonalnej, jaką zwykle przypisywano malarstwu.

28 listopada 2019 wykład o fotografii piktorialnej "Afirmacje rzeczywistości. Konteksty fotografii piktorialnej" wygłosi Marek Janczyk - historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz w Dziale Fotografii w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, kurator i współkurator kilkudziesięciu wystaw oraz projektów.

Czy słuszne jest traktowanie terminu piktorializm jako synonimu konserwatywnej i archaicznej fotografii? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie przypominamy jego genezę oraz wstępnie weryfikujemy niektóre z uproszczeń na jej temat. Omawiamy genezę piktorializmu i procesy, które doprowadziły do jego dominacji, a następnie porzucenia i zanegowania. Poruszymy problemy dotyczące fotograficznych życiorysów, estetycznych jakości oraz konsekwencji zdjęć. Zastanowimy się nad ewentualnym potencjałem piktorializmu dla odzwierciedlenia kulturowej kondycji człowieka.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?