• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ARTeNATIVE # 12

  • sobota, 15 stycznia 2011, godz. 19:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Galeria E66, ul. Elbląska 66
  • Bilety
    wstęp wolny
ARTeNATIVE #12

Electric Uranus
(Voices of the cosmos - koncert)

Małgorzata Limon
Iwona Murawska
Anna Wypych

15.01.2011 (sobota)
Godz. 19:00
Gdańsk, Galeria E66
Ul. Elbląska 66

Kolejna edycja ARTeNATIVE zainauguruje nowy rok kalendarzowy w cyklu imprez organizowanych wspólnie przez Fundację Wspólnota Gdańska oraz Zoharum Collektiv.

Tą edycją imprezy organizatorzy nawiązują do obchodów roku Jana Heweliusza - wielkiego astronoma, związanego z Gdańskiem, ogłoszonego przez władze miasta z okazji 400 rocznicy urodzin.

W programie koncert projektu Electric Uranus (Voices of the cosmos) oraz wernisaż prac trzech gdańskich artystek: Iwony Murawskiej, Małgorzaty Limon oraz Anny Wypych.

Pokazane zostaną różne aspekty sztuki i różne estetyki w ten sposób, aby wydobyć wspólny mianownik - przenikanie się tematyki antycznej, kosmicznej i atmosfery wszech-początku.

Electric Uranus - przygotował na tę okazję specjalny projekt multimedialny, oparty na dźwiękach kosmosu oraz wizualizacji bazującej na mapach kosmicznych autorstwa J. Heweliusza.

Iwona Murawska
zaprezentuje swoją niezwykłą pracę "Ex-Machina" - rysunek na płótnie o wymiarach 1,60 m x 10 m. Jest to surrealistyczna i pełna symboli kompozycja, która w przewrotny sposób odzwierciedla współczesne realia oraz ukazuje fascynacje autorki tematyką starożytną.

Anna Wypych przedstawi prace pełne symboli i kalamburów, pozostawiające wiele miejsc nieokreślonych tak, aby pobudzić wyobraźnię i wrażliwość odbiorców.

Małgorzata Limon
zaprezentuje obrazy charakteryzujące się dozą kobiecej delikatności.

Szykuje się niezwykle różnorodna edycja imprezy ARTeNATIVE, ukazująca wiele wątków, stylów.
To będzie niezwykle bogaty w doznania artystyczne wieczór.

Więcej o artystach:

Electric Uranus - Voices of cosmos


Główną ideą inicjatywy artystycznej o nazwie "VOICES OF THE COSMOS" jest pomysł połączenia dokonań nauk astronomicznych z współczesną muzyką elektroakustyczną.

Ścieżki instrumentalne zagrane i dograne pod rytmy i tony "dźwięków z kosmosu" są bogate sonorystycznie i stworzone całkowicie rękami ludzkimi - przy użyciu instrumentów elektronicznych i akustycznych, bez użycia komputerów (te służą jedynie do wielośladowej rejestracji sesji muzycznych w studio).

Anna Wypych

Inspiruje się tym, co widzi wokół siebie i tym, co jej się przydarza. Ale w swoich pracach nie skupia się tylko na sobie, lecz jej osobiste doświadczenia są tylko punktem wyjścia i rodzajem inspiracji do badań nad człowiekiem i jego kondycją. Stąd tematy, jakie podejmuje: ambicja, piękno, pewność siebie.

Każdy z tematów, jakie podejmuje taktuję bardzo subiektywnie. Zajmując się danym tematem wychodzi ze swoich doświadczeń i przemyśleń następnie rozszerza pole zainteresowania. Nie można powiedzieć o Ani obrazach, że są realistyczne, choć posługuje się realistycznymi środkami malarskimi. Tworzy własną przestrzeń symboliczną, w której umieszcza elementy tworząc swoisty rebus. Lecz aby go odczytać nie potrzebne są metody naukowe, ale emocje i wrażliwość odbiorcy. Tak konstruuje pracę, aby zawierała wiele poziomów percepcji by różnie wrażliwy odbiorca mógł cieszyć się nią.

Często, gdy chce coś powiedzieć okazuje się, że bliższe jej są środki malarskie niż słowa.

Iwona Murawska

Do tworzenia nowych prac, inspiruje artystkę szeroko pojęta matematyka: sekrety złotego podziału, kompozycje Penrose'a, symbolika liczb, historia rozwoju systemów liczbowych i geometrii.
Jednakże dla Iwony zawsze najważniejszy był, jest i będzie człowiek. Przyglądając się zarówno strukturze jego ciała i próbując zgłębić tajniki ludzkiej duszy, odnosi się wrażenie, że jesteśmy w stanie pojąć naturę wszystkiego, co istnieje.

Ponadto relacje między człowiekiem, a tym, co go otacza, są niewyczerpalnym źródłem inspiracji.
Poznawanie technik malarskich wielkich mistrzów, pozwala jej nie tylko na tworzenie, co raz doskonalszych prac, ale przede wszystkim daje jej możliwość spojrzenia oczami geniuszy na takie kwestie jak: rozumienie człowieczeństwa, relacje jednostki ze światem, czy sposób widzenia człowieka i rzeczywistości.

Malarstwo jest dla Iwony Murawskiej pewnym sposobem porozumiewania się oraz powoływania do istnienia nowych bytów.

Małgorzata Limon

Główną cechą charakterystyczną prac Małgorzaty Limon jak i inspiracją, od początku do końca jej przygody malarskiej, był kolor.

Użycie 'nasyconej palety' jest dla niej najlepszym środkiem do ekspresyjnego wyrażenia emocji, które niezmiennie towarzyszą jej przy pracy.

Aktualnie artystka zajmuje się techniką kolażu zainspirowaną barwnymi zdjęciami wziętymi z prasy. Jej prace to najczęściej efekt poglądów i rozważań na temat otaczającego świata, który ugina się pod ciągle rozprzestrzeniającą się kulturą masową.

Opinie

Sprawdź się

Festiwal Teatru Polskiego i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w roku 2019 odbył się po raz: