• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

8. Festiwal Fotografii w ramach Sopotu

 • Kalendarz
  2 - 18 września 2022
 • Lokalizacja
  Sopot

Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu, poza wystawami rezydentów, artystów wybranych przez kuratorów, studentów szkół artystycznych - Szkoły Filmowej w Łodzi i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, to także okazja do przestawienia sopockiej publiczności wybitnych prac artystów z Danii.

9 września - 9 października 2022

Gdynia,
Wstęp wolny
paź 16

niedziela, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
ROK DUŃSKI | Cykl wystaw pod patronatem Honorowym Ambasadora Danii w Polsce

W ramach współpracy nadbałtyckiej już w maju tego roku Sopot odwiedził Søren Lilholt, uczestnik programu rezydencji artystycznych. Punktem wyjścia projektu zatytułowanego Tęsknota za domem jest potraktowanie medium fotografii jako procesu filozoficznego, który umożliwia obserwację i doświadczanie rzeczywistości pozwalające na emocjonalną adaptację w nieznanej przestrzeni, w której się znajduje. Zainspirowany filozofią fenomenologii, postanowił nazwać za pomocą obrazu poczucie tęsknoty za domem, którego oczekiwał wyruszając w nieznajome mu jeszcze miejsce, od dawna nie podróżując.

Fenomenologia jest metodą badania i poznawania świata, która bierze pod uwagę osobiste, subiektywne odczucia obserwującego, np.: nieracjonalne, subiektywne poczucie czasu lub strachu, i traktowanie każdego przeżycia jako podstawowe i prawdziwe. Ten kierunek filozoficzny postuluje rodzaj myślenia o rzeczywistości polegający na zaniechaniu teoretycznych i pojęciowych spekulacji, porzucenie oczekiwań przy jednoczesnym skupieniu uwagi na bezpośrednim uzyskaniu doświadczenia zjawisk i rzeczy. Sposób ten pozwala artyście odnaleźć poczucie "domu", oswojonej, bezpiecznej i zrozumiałej przestrzeni fizycznej i psychicznej, za pomocą medium fotografii jako narzędzia poznania.
Paradoksem fotografii w tym przypadku jest fakt, że jest bardzo bliska temu jak własnymi zmysłami poznajemy świat, wywołując często wrażenia synestezyjne, będąc jednocześnie jedną z najsilniejszych metod kwestionowania naszych empirycznych możliwości badania i orientowania się w otaczającej nas rzeczywistości.


Wystawa Sørena stanowi zbiór tych obrazowych wrażeń, które zostały połączone z historycznymi fotografiami miejsca, nadając tym samym projektowi melancholijny i nostalgiczny charakter.

W projekcie zostaną wykorzystane archiwalne fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Sopotu. Podczas tegorocznej edycji zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Retrospektywna wystawa składa się z dwóch oddzielnych serii fotografii, które artystka kontynuowała i rozwijała przez wiele lat. Pierwsza z nich, projekt "Hovedtøj" to cykl portretów młodych dziewczyn, które mając na sobie swoje własne współczesne ubrania, zakładają jednocześnie historyczne nakrycia głowy wykonane w XIX i na początku XX wieku przez kobiety dla kobiet. Te historyczne tkaniny funkcjonują w projekcie jako ślady minionej epoki, dziedzictwo kobiet, które ukształtowało własną społeczność, tak bogate w swojej wymowie, jednak dziś już prawie zapomniane. Portrety nie są osobiste w swej wymowie lecz bardziej uniwersalne, a fotografie nie skupiają się na oddaniu detali stroju. Ich istotą jest to, czego nie można znaleźć w samych ubraniach, a co wiąże się z kobiecym światem doświadczeń. To jakby spotkanie w czasie dwóch pokoleń kobiet o bardzo odmiennych przeżyciach i historii. Tym zabiegiem artystka łączy, ale też konfrontuje przeszłość z teraźniejszością, nadając obrazom ponadczasowy charakter.

Ponadto w Sopocie będzie można zobaczyć grupową wystawę Soil Studies przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beate Cegielska. Soil Studies - nowa duńska fotografia natury to wystawa o "glebie" jako konkretnym materiale fizycznym oraz kulturowej podstawie przynależności i tożsamości. Wystawa zawiera w sobie prace pięciu duńskich fotografów: Ditte Knus Tonnesen, Lotte Fløe Christensen, Veronika Geiger, Inuuteq Storch, Kirstine Autzen. Skupiając się przede wszystkim na Danii, prace na wystawie sięgają również poza i w głąb pejzażu grenlandzkiego i islandzkiego: skała, morze, botanika i ludzkie ciało spotykają się w bardzo eksperymentalnych i przestrzennych pracach.

Artyści wystawy mają swoje własne podejście do pracy z tematem, ale łączy ich zainteresowanie wykorzystaniem samego procesu tworzenia obrazu jako źródła wiedzy i wyrażania osobistych doświadczeń, a także świadczą o znaczeniach kulturowych, naukowych i emocjonalnych ziemi pod naszymi stopami.

Współ-kuratorką wystawy jest Beate Cegielska, dyrektor Galleri Image w Danii i artystka Kirstine Autzen. Projekt jest wspierany przez Duńską Fundację Sztuki / Statens Kunstfond.

Opinie

Sprawdź się

Którą z powieści Pawła Huellego wyreżyserował Wojciech Marczewski?