• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

40 milionów lat temu wpadły w bursztynową pułapkę. Unikatowe eksponaty Muzeum Bursztynu

JJ
29 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
 • Inkluzja pająka ptasznika
 • Inkluzja pająka ptasznika
 • Inkluzja pająka ptasznika
 • Inkluzja pająka ptasznika

Gekon, pająk ptasznik i chwytówka modliszkowata - te zwierzęta zatopione 40 milionów lat temu w bursztynie bałtyckim pozyskało Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które 24 lipca otwiera się w nowej lokalizacji w Wielkim Młynie. Okazy zostały zakupione od znanego litewskiego kolekcjonera Jonasa Damzena. Unikatowe inkluzje znajdą się na wystawie stałej nowego muzeum.Lipiec pełen imprez. Zobacz, co dzieje się w TrójmieścieZwierzęta zatopione w bursztynie są:

Inkluzje to różne okazy fauny i flory sprzed milionów lat, które stały się "ofiarami" spływającej i kapiącej z drzew żywicy. Rośliny, owady, pajęczaki i inne drobne zwierzęta, które dostały się w pułapkę, umierały pozbawione tlenu, ale jednocześnie ich ciała nie uległy rozkładowi i w skamielinie zachowały się do dziś, przez co pozostają przedmiotem badań naukowców. Inkluzje roślinne i zwierzęce przyczyniły się w znacznej mierze do rozpoznania gatunków zwierząt i roślin, które występowały miliony lat temu w bursztynodajnych lasach.

15 lat Muzeum BursztynuWyjątkowe inkluzje po raz pierwszy będzie można zobaczyć w sobotę, 24 lipca br., na salach wystawowych nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim MłynieMapka. Na wystawę trafią naprawdę wyjątkowe okazy zakupione za ponad 160 tys. zł od kolekcjonera z Litwy Jonasa Damzena. Zakup eksponatów był możliwy dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

- Do nowego Muzeum Bursztynu trafiły unikatowe eksponaty, którymi nie może się poszczycić żadne muzeum na świecie. Gekon to drugi znany na świecie okaz, ale nasz - gekon gdański - jest świetnie zachowany i reprezentuje nowy, nieznany nauce gatunek. W nowym Muzeum Bursztynu będzie można zobaczyć również największą na świecie czterocentymetrową inkluzję pająka ptasznika oraz ciekawą inkluzję chwytówki modliszkowatej. To również jedyna znana na świecie inkluzja tego typu. Mamy tu do czynienia z okazem dorosłym - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Czytaj także: Remont w Wielkim Młynie. Powstaje nowa siedziba Muzeum Bursztynu

 • Inkluzja gekona
 • Inkluzja gekona
 • Inkluzja chwytówki modliszkowatej
 • Inkluzja chwytówki modliszkowatej
Gekon ma ponad 2 cm długości, kompletny tułów i wszystkie cztery nogi; brakuje mu jedynie końca ogonka, a lewa połowa głowy jest otwarta. Okaz jest postacią dorosłą, kompletną, z dobrze widocznymi cechami morfologicznymi pozwalającymi na wyróżnienie nowego gatunku. Jest to drugi na świecie okaz gekona z bursztynu bałtyckiego, ale jedyny tak kompletnie zachowany. Zgodnie z wolą właściciela - Muzeum Gdańska - gekona nazwano gekonem gdańskim.

Chwytówka, która trafiła na ekspozycję, to pierwsza dorosła chwytówka znaleziona w bursztynie bałtyckim. To nieznany dotąd gatunek z eoceńskiego lasu bursztynowego, który ma dobrze widoczne cechy diagnostyczne. Wyjątkowy jest również pająk ptasznik zatopiony w bursztynie bałtyckim. Mierzy on ponad 4 cm i jest obecnie największą inkluzją tego typu na świecie.

- To pająki prymitywne, a więc takie, których budowa nie zmieniła się przez miliony lat. Na ziemi są od ok. 350 milionów lat i obecnie znamy 900 gatunków osiągających rozmiary od 3 do 40 cm. Współcześnie występują głównie w regionach o ciepłym klimacie - mówi prof. Ryszard Szadziewski, specjalista z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii.
Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie planowane jest na 24 lipca. Do 18 września Muzeum będzie czynne w godz. 10:00-19:00.
JJ

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?

 

Najczęściej czytane