• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

40 lat z chłopięco-męskim chórem Pueri Cantores

Ewa Palińska
28 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Prób powoływania chórów chłopięcych na Pomorzu było wiele, jednakże Pueri Cantores Olivenses jest jedynym, który ma czterdziestoletnią tradycję i nadal działa. Prób powoływania chórów chłopięcych na Pomorzu było wiele, jednakże Pueri Cantores Olivenses jest jedynym, który ma czterdziestoletnią tradycję i nadal działa.

Dla jednych była to przygoda życia, dla innych początek muzycznej kariery, wszyscy jednak wspominają ten czas jako wyjątkowy. Gdański chór chłopięco-męski Pueri Cantores Olivenses ma już 40 lat i z tej okazji wystąpi w sobotę w Dworze Artusa.



- W dzisiejszych czasach trudno przekonać chłopców do śpiewania w chórze, dlatego decydującą rolę odgrywają rodzice. Jeżeli potrafią przekonać i zachęcić swojego syna do przyjścia na próbę, śpiewanie może okazać się jego pasją - mówi Jan Łukaszewski, założyciel Pueri Cantores. - W dzisiejszych czasach trudno przekonać chłopców do śpiewania w chórze, dlatego decydującą rolę odgrywają rodzice. Jeżeli potrafią przekonać i zachęcić swojego syna do przyjścia na próbę, śpiewanie może okazać się jego pasją - mówi Jan Łukaszewski, założyciel Pueri Cantores.
Śpiewanie w chórze chłopięcym to nie tylko nauka i ciężka praca, ale również świetna zabawa podczas obozów i podróży po całym świecie. Śpiewanie w chórze chłopięcym to nie tylko nauka i ciężka praca, ale również świetna zabawa podczas obozów i podróży po całym świecie.

Czy śpiewanie w chórze to atrakcyjna forma spędzania czasu dla młodych chłopców?

Na początku lat 70. ubiegłego stulecia przy Katedrze Oliwskiej nie działał żaden chór, nad czym ubolewał ówczesny proboszcz tej parafii, prałat Leon Kossak-Główczewski. Pustkę tę zapełnił wokalny zespół męski, w skład którego wchodzili bracia Jan oraz Bogdan Łukaszewscy, których rodzina była blisko związana z katedrą. Zespół debiutował podczas pasterki w 1970 roku. Zdaniem prałata tak mały zespół nie urastał do rangi chóru katedralnego, więc bracia Łukaszewscy postanowili poszerzyć jego skład. Także i ten pomysł nie spotkał się z aprobatą proboszcza katedry, który chór męski przyrównywał do orkiestry dętej, a chór mieszany do symfonicznej.

- Ze sprostaniem oczekiwaniom prałata mieliśmy problem. Sami byliśmy śpiewakami, mieliśmy kolegów śpiewaków, koleżanki wprawdzie mieliśmy, ale niechętne do śpiewania - wspomina Jan Łukaszewski. - Postanowiliśmy zatem stworzyć chór, w którym znajdą się soprany, alty, tenory i basy, tyle, że nie będzie to skład mieszany, a chłopięco-męski. Śpiewałem wtedy w różnych chórach, m. in. Akademii Medycznej, prowadziłem chór Politechniki Gdańskiej, natomiast chór chłopięcy był dla mnie nowym wyzwaniem. Z drugiej strony, mój ojciec był pedagogiem specjalizującym się w problematyce kształcenia głosów dziecięcych, również chłopięcych, więc mogłem liczyć na jego pomoc.

Po 40 latach działalności chór Pueri Cantores Olivenses może pochwalić się wieloma znakomitymi wychowankami. Jednym z jego pierwszych członków był prof. Marcin Tomczak - wówczas śpiewający pięknym sopranem, obecnie uznany chórmistrz, dyrygent i pedagog akademicki. Lata spędzone w chórze chłopięcym wspomina z wielkim sentymentem.

-Śpiewanie podobało mi się od samego początku, natomiast w okresie dojrzewania miałem różne chwile zwątpienia, pokusy, i z tego powodu robiłem sobie krótkie przerwy. Bardziej interesowało mnie wtedy podwórko, koledzy, koleżanki, a nie próby po trzy razy w tygodniu - opowiada Tomczak. - Jednak ten chór to nie tylko praca, ale także zabawa. Najmilej wspominam obozy letnie, podczas których około godziny 1-2 w nocy byliśmy budzeni, w ciągu kilku minut musieliśmy się szybko ubrać i po ciemku grupami chodziliśmy po lesie, po polach. Dla dzieci były to niesamowite atrakcje.

Borys Kossakowski, dziennikarz Trojmiasto.pl, dołączył do składu dwie dekady później niż Marcin Tomczak. Przyznaje, że pobyt w chórze nie był prosty i niejednokrotnie zamiast na próbę, wolałby pójść na boisko pokopać piłkę. Jednak możliwość uczestniczenia w zagranicznych tournee była tak wielką motywacją, że wytrzymał w Pueri Cantores tak długo, jak się dało - od chwili, kiedy był w stanie śpiewać, aż do mutacji.

-Śpiewałem w chórze na początku lat 90., kiedy w Polsce rodził się kapitalizm. W tym czasie koncertowaliśmy m. in. w Szwecji, Norwegii. Austrii, we Włoszech, w Stanach i Kanadzie, później chór pojechał również do Japonii. Te wyjazdy, odkrywanie świata i możliwość przebywania z ciekawymi ludźmi były tak niesamowitym przeżyciem, że trudno je z czymkolwiek porównać - wspomina Kossakowski.

Nie ma przesady w twierdzeniu, że śpiewanie w chórze kształtuje osobowość. Dzieci uczą się konsekwencji w działaniu, odpowiedzialności i sumienności. Poszerzają również swoje muzyczne horyzonty i stają się bardziej otwarte na muzykę - nie tylko tę serwowaną przez komercyjne stacje radiowe, ale również poważną. Wielu chórzystom przynależność do Pueri Cantores przetarła szlaki na drodze do przyszłej kariery.

- Gdyby nie to, że trafiłem w wieku 10 lat do chóru chłopięcego, zapewne nie rozwijałbym się w tym kierunku i nie pasjonował tą muzyką - przyznaje prof. Tomczak. - Jednak poprzez znajomość z rodziną Łukaszewskich, przynależność do chóru Pueri Cantores, Chóru Akademickiego, a później Polskiego Chóru Kameralnego, dzisiaj sam zajmuję się chóralistyką.

W sobotę 1 grudnia o godz. 18:00 w gdańskim Dworze Artusa zobacz na mapie Gdańska odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia istnienia Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses.

W repertuarze znajdą się m. in. utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, amerykańskie spirituals oraz współczesny happeningowy utwór parateatralny "Musica Nordica". Wykonany zostanie również psalm "Laudate Pueri" (w tłumaczeniu Franciszka Karpińskiego "Chwalcie o dziatki najwyższego Pana"), którego tytułem nazwano sobotni koncert. Chórzystom będzie akompaniował zespół Collegium Olivenses, grający na instrumentach dawnych. Wstęp na koncert jest wolny.

W przyszłym roku Pueri Cantores Olivenses wybiera się do Chin. Jako że cały czas trwa rekrutacja , każdy uzdolniony wokalnie chłopiec, który w najbliższym czasie dołączy do chóru i opanuje repertuar, będzie miał okazję uczestniczyć również w tym tournee. Informacje na temat przesłuchań można uzyskać kontaktując się z biurem Polskiego Chóru Kameralnego.

Wydarzenia

40-lecie Pueri Cantores Olivenses

muzyka poważna

Miejsca

Opinie (9) 3 zablokowane

  • Seksmisja (2)

    W znanej komedii mężczyźni dzięki dzieworództwu stali się niepotrzebni.

    Tutaj czytamy, że dzięki chłopcom niepotrzebne stały się kobiety.

    • 3 2

    • "Mądrej głowie dość po słowie" -ale pod warunkiem, że ma się w niej... (1)

      ...sprawnie działający mózg, który potrafi zrozumieć to co jest "napisane między wierszami".
      Nie przejmuj się Tomek, nie wszyscy muszą być w Polsce intelektualistami! Półimbecyle robole tacy jak ty też są potrzebni - do łopaty. :)
      No chyba, że jesteś jeszcze w podstawówce, wtedy jest jeszcze jakaś szansa..

      • 1 1

      • Prymityw to inaczej prostak

        Po czym poznać że autorem stwierdzeń jest mały człowiek, potocznie prymityw? Bo nie dość, że nie potrafi odróżnić komizmu od realiów codziennego życia, to i nie potrafiąc napisać nic rzeczowego (będąc prostakiem) nie potrafi także odróżnić sarkazmu od impertynencji.

        • 0 0

  • Chór.

    W Poznaniu też był podobny chór,marnie się skończyło w nim śpiewanie i nie tylko.

    • 6 8

  • Z serii: powiedzenia...

    Ładny "chór", panno Basiu... ;-)

    • 1 2

  • pragnę przypomnieć...

    że swojego czasu (przełom lat osiemdziesiątych i dziewiędziesiątych ubiegłego stulecia) do chóru należał niejaki Józef (wtedy Józuś) Bąk.

    • 2 0

  • Kto zrobi porządek z młodymi studentkami trudniącymi się prostytucją?

    w większości wynajmowanych kwadratach sa agencje, i to bez ukrywania, chętnie się prezentujące.

    • 0 1

  • (1)

    młodzi chłopcy, mężczyźni z czystymi tenorami po mutacji, patronat prałata................ jakoś to wszystko kojarzy mi się z pedofilią. Może to pod wpływem filmów różnych, czy powtarzających się co pewien czas informacji na ten temat w prasie... Osobiście uważam, że młodzi, współcześni chłopcy raczej powinni w czasie swojego dzieciñstwa grać z kolegami w piłkę lub w gry komputerowe a muzyki uczyć się na lekcjach w szkole a nie w zachrystiach podejrzanych..

    • 0 2

    • jak nie zobaczysz...

      Wypadałoby chociaż raz pofatygować się i zobaczyć co i jak oni robią na próbach i koncertach. Jeżeli człowiek nic nie wie na ten temat to niech się nie wypowiada. A wyrobiona marka i powrót wielu "małoletnich" chórzystów do śpiewania w chórze też o czymś świadczy...

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście odbywał się festiwal "Dwa Teatry"?

 

Najczęściej czytane