• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

14. Gdański Festiwal Tańca / lato (1 opinia)

14. Gdański Festiwal Tańca / lato

W ramach 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca latem w Klubie Żak zaprezentowane zostaną dwie premiery teatru tańca. W lipcu spektakl Katarzyny Paluch i Aarona Langa "Forward Failure", a w sierpniu "Chapter One" - efekt rezydencji Polskich i Ukraińskich artystów. Zapraszamy też na warsztaty i spektakl plenerowy "Odyseja".

UWAGA: Klub Żak informuje, że spektakl FORWARD FAILURE zaplanowany na 31.07 został odwołany z powodu choroby jednego z artystów. Zakupione bilety można zwracać w kasie Klubu Żak.


31.07. 2022
G.19.00 / FORWARD FAILURE / premiera

chor. i wyk.: Katarzyna Paluch, Aaron Lang / opieka artystyczna: Susanna Leinonen / w ramach projektu rezydencja/premiera 2022 Klub Żak / 45min.

"Zwykle wierzymy, że po katastrofie wracamy do normalności. Ale co, jeśli katastrofa będzie ciągła, co jeśli spadniemy od jednego problemu do drugiego, nie rozwiązując żadnego, jak zdołamy utrzymać się na powierzchni w niekończącym się strumieniu katastrof?" W spektaklu "Forward Failure" Katarzyna Paluch i Aaron Lang w sposób lekki ukazują absurdalność egoistycznej współpracy w warunkach nieustannej porażki. Nad premierą opiekę artystyczną sprawuje Fińska choreografka Susanna Leinonen. Katarzyna Paluch jest performerką, tancerką i pedagogiem. Współtworzyła prace prezentowane na scenie międzynarodowej, m.in. Vanishing, Study on Fool's Paradise, O! i Alias. 2013-2019 pracowała w Teatrze O.de.la. Obecnie pracuje nad własnymi projektami artystycznymi i współorganizuje Festiwal DO w Gdańsku. Aaron Lang jest niezależnym twórcą mieszkającym w Berlinie. Studiował architekturę i socjologię, a obecnie pracuje jako asystent naukowy na interdyscyplinarnych studiach magisterskich "Design&Computation" na TU i
UdK Berlin. W 2021 roku był Juorem konkursu Solo Dance Contest.

20.08.2022
G. 11:00-14:00 ODYSEJA / warsztaty PaR z Tomaszem Ciesielskim

Warsztaty PaR - Practice as Research na przecięciu nauki i sztuk performatywnych. Trzygodzinne zajęcia poprowadzi Tomasz Ciesielski - tancerz oraz naukowiec, autor książki o neurologii tańca. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spektakl plenerowy "Odyseja" na dworcu Gdańsk Wrzeszcz. Warsztaty są otwarte, zapisy od sierpnia. Wstęp wolny.

Tomasz Ciesielski - choreograf, performer i badacz tańca. Pracuje na przecięciu sztuki i nauki, łączy strategie choreograficzne z dyskursami i metodami naukowymi. W latach 2011-2016 tancerz w zespole Granhøj Dans. Współpracował także m in. z Robem Haydenem, Tomaszem Rodowiczem, Wojtkiem Mochniejem, Anną Piotrowską. Doktorant na Uniwersytecie Łódzkim, autor książki "Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej". Prezes Fundacji Nowszego Teatru.

25.08.2022
G.19.00 EVERY MINUTE MOTHERLAND / premiera

chor. Maciej Kuźmiński / asyst. chor.: Monika Witkowska / wyk. Omar Karabulut, Daria Koval, Anna Myloslavska, Vitaliia Vaskiv, Monika Witkowska, Dominik Więcek, Irina Zakharchenko / w ramach projektu rezydencja/premiera 2022 Klub Żak / 90 min.

"Every Minute Motherland" to dokumentalny spektakl taneczny. Przedstawia zewnętrzny i wewnętrzny punkt widzenia na wojnę i uchodźców. Projekt jest tworzony przez zespół 7 tancerzy z Polski i Ukrainy, w tym uchodźców. Językiem tańca wyrażają żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszonego między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia ze światem. Choreograf Maciej Kuźmiński uważa wojnę za potężną siłę, która raz za razem wprowadza świat w fizyczny i egzystencjalny ruch, kwestionując nasze wartości, tożsamość i idee bezpieczeństwa i domu. W "Every Minute Motherland" przeżycie wyryte w ciałach tancerzy zostanie uwolnione na scenie w emocjonalnej, a zarazem filozoficznej opowieści o podróży ludzkiego ciała i ducha w czasie i przestrzeni.

MACIEJ KUŹMIŃSKI - absolwent Trinity Laban w Londynie, pedagog i choreograf, twórca Polskiej Sieci Tańca. Jego prace prezentowane były od 2014r. ponad 150 razy. Zdobył kilkanaście nagród za choreografię, w tym prestiżową Nagrodę Publiczności na Polskiej Platformie Tańca 2014, II-gą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze w 2016r. Tworzy dla teatrów w Polsce i za granicą, między innymi Scapino Ballet Rotterdam, Šeiko Dance Company, Eva Duda Company, Polskiego Teatru Tańca oraz Teatru Rozbark.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  30 zł
 • Bilet ulgowy
  20 zł
30 zł – bilet normalny / 25 zł - Karta Do Kultury* / 20 zł – bilet ulgowy* / 15 zł – Karta Tancerza*
Zapisy na warsztaty PaR – od 1.08.

Opinie (1)

 • Żak jak zawsze trzyma wysoki poziom

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?