stat

13. Gdański Festiwal Tańca

  • Kalendarz
    20 - 29 sierpnia
  • Lokalizacja
  • Bilety
    15 - 35
    Kup bilet

Ostatni sierpniowy tydzień warto spędzić na 13. Gdańskim Festiwalu Tańca w Klubie Żak. W ciągu dziesięciu dni zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle zagraniczne, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym Jury podczas Solo Dance Contest. Po spektaklach można zrelaksować się w ogrodzie Klubu Żak, podzielić swoimi refleksjami i spotkać artystów.

Trójmiejskie premiery
Festiwal rozpocznie się 20 sierpnia premierowymi spektaklami przygotowanymi przez trójmiejskich tancerzy pod okiem mentorów - Ulriqi Fernqvist i Petera Svenzona - dyrektorów artystycznych szwedzkiego Art Of Spectra. "De Light" będzie opowieścią o świetle i ruchu w wykonaniu h art company, której założycielem jest Artur Grabarczyk. Absolwent Gdańskiej baletówki, którego podróż artystyczna zaczęła się w balecie Opery Bałtyckiej u Izadory Weiss, prowadziła przez Szkocję i Francję, z powrotem do Trójmiasta. Choreograf zaprosił do współpracy tancerkę Teatru Dada von Bzdulow - Katarzynę Ustowską, Kamila Wawrzutę, oaz tańczącą w najnowszych produkcjach Sopockiego Teatru Tańca - Różę Kołodę. "Mirroring" to spektakl prężnie rozwijających się artystek zespołu Hertz Haus - Magdy Kowali i Anny Zglenickiej. Twórczość grupy zaczyna osiągać poziom europejski, budzi zainteresowanie innych choreografów i festiwali, zaskakuje świeżością pomysłów, jakością ruchu i energią sceniczną.

Izrael i Luxemburg
Pierwszy weekend Festiwalu to prezentacje dojrzałych spektakli z nietuzinkową choreografią. "Sieben", który zostanie pokazany w sobotni wieczór, jest według krytyków szczytowym osiągnięciem błyskotliwej kariery młodej choreografki Jill Crovisier. Dała się ona poznać gdańskiej publiczności w ubiegłych latach w przykuwającym wzrok solo "Zement". W spektaklu "Sieben" posługuje się prostymi środkami, główny nacisk kładąc na jakość ruchu i energię sceniczną. W niedzielę zobaczymy spektakl "Fakarouni" w klimacie orientalnym, z doborową obsadą doświadczonych izraelskich tancerzy z Batsheva i Kibbutz Contemporary Dance Company. Za koncept spektaklu odpowiada Orly Portal - charyzmatyczna tancerka, której spektakl "Rite of Spring" uwiódł dwa lata temu widownię Gdańskiego Festiwalu Tańca. Choreografki poprowadzą także warsztaty dla tancerzy.

Solo solo solo
W poniedziałek 23 sierpnia rozpocznie się prestiżowy międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest. Codziennie widzowie będą mogli obejrzeć po kilka solowych spektakli, a w piątek wybrać zwycięzców wraz z Jurorami: Tero Saarinenem, Lisbeth Gruwetz, Stefanem Fardellim, Joanną Nadrowską i Konradem Kurowskim. Pula nagród wyniesie 6000 euro, w tym nagroda publiczności w wysokości 500 Euro. Od kilku lat Solo Dance Contest cieszy się opinią jednego z najciekawszych konkursów integrujących międzynarodowe środowisko tancerzy. W tym roku wyjątkowo liczne będzie grono tancerzy z Włoch, natomiast Trójmiasto będą reprezentować Joanna Woźna i tancerka Opery Bałtyckiej - Sayaka Haruna-Kondracka.

Mocny finał
W drugą sobotę Festiwalu 28 sierpnia, będzie można zobaczyć spektakl "Gloria" - efekt pracy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, najlepszej polskiej uczelni szkolącej aktorów teatrów tańca. Olga Bury, Zuzanna Predygier, Jan Sarata, Marek Szajnar i Mateusz Wierzbicki mają na koncie spektakle dyplomowe ze znanymi choreografami, a także wygrane w konkursach teatralnych, autorskie spektakle i produkcje profesjonalnych teatrów. Praca nad spektaklem odbyła się w ramach projektu rezydencja/premiera, będącego od ponad 10 lat częścią Gdańskiego Festiwalu Tańca. Nad spektaklem czuwa włoski pedagog i choreograf Matteo Bittante. Festiwal zakończy "Kraksa" w choreografii Marty Bury - zabawny i wzruszający spektakl z udziałem między innymi Piotra Stanka i Natalii Dinges. "Scena pełna emocji przypomina gejzer grożący wybuchem" pisał po premierze Andrzej Piątek w Dzienniku Teatralnym.


13.Gdański Festiwal Tańca / Klub Żak / 20-29.08.2021


20.08.2021 / Dzień Premier
G.19.00 / DE LIGHT / h.art company / premiera
G.20.30 / MIRRORING / Hertz Haus / premiera

21.08.2021
G.19.00 / SIEBEN / JC Movement Company

22.08.2021
G.19.00 / FAKAROUNI / Orly Portal company

23 - 26.08.2021 / Międzynarodowy Konkurs SOLO DANCE CONTEST
G.18.00 / pokazy konkursowe

27.08.2021 / Międzynarodowy Konkurs SOLO DANCE CONTEST
G.18.00 / pokazy finalistów
G.21.30 / ogłoszenie werdyktu

28.08.2021
G.19.00 / GLORIA / premiera

29.08.2021
G.19.00 / KRAKSA / Teatr O.de.la

WARSZTATY

ORLY PORTAL Method
23.08. 2021 / G.14.00- 17.00

JILL CROVISIER / taniec współczesny i choreografia spektaklu SIEBEN
23 i 24.08.2021 / G.10.00-13.00

DANIELA KOMĘDERA / praca na jakościach ruchowych tańca współczesnego
25 i 26.08. 2021 / G.10.00 - 13.00
Kup bilet
sie 30-31

poniedziałek - wtorek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
paź 14

czwartek, godz. 19:00

bilety 100-120 zł
Kup bilet

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszy pokaz filmu "Popiół i diament" odbył się w klubie Żak. A gdzie i w którym roku odbył się drugi?