• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

10. NeoArte - Syntezator Sztuki

Festiwal NeoArte - Syntezator Sztuki istnieje po to, by inspirować, wpierać kreatywność, pozytywnie wpływać na człowieka i polepszać jakość jego życia dzięki uczestnictwu w wydarzeniu kulturalnym. Jest platformą łączącą artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzeniem intrygującym i nietuzinkowym, dającym szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest grupa pasjonatów muzyki współczesnej, której trzon stanowi trójmiejski NeoQuartet.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Najnowsze światowe trendy w muzyce i sztuce współczesnej, międzynarodowa obsada, najwyższa jakość artystyczna oraz atmosfera sprzyjająca kontaktowi z kulturą, to charakteryzuje wszystkie wydarzenia NeoArte - Syntezator Sztuki. Idea festiwalu skupia się na artystycznej syntezie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

Publiczność jubileuszowej X edycji festiwalu podczas siedmiu dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu Tronda Reinholdtsena oraz w indywidualnych warsztatach reading sessions prowadzonych przez NeoQuartet. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich widownia będzie częścią procesu artystycznego. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno czołówkę zagranicznych twórców (Trond Reinholdtsen, Moscow Contemporary Music Ensemble, Electric Primitivo, Jennifer Torence, Vocal Group Putni), jak i najznakomitsze polskie zespoły i solistów (Orkiestra Muzyki Nowej, Piotr Sałajczyk, Miłosz Pękala, Martyna Zakrzewska, Bartłomiej Sutt). Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performatywna instalacja Marka Rogulskiego oraz całonocny koncert - happening zaprojektowany przez Stefana Wesołowskiego. Gospodarze festiwalu, zespół NeoQuartet, wystąpią kilkukrotnie, prezentując między innymi kultowe dzieło Black Angels Georga Crumba oraz premierę projektu Modern Multicultural Quartet. Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a dziewięć z nich będzie miało swoją premierę na festiwalu.

Zakończenie imprezy i jej finałowy koncert, to jubileusz 15-lecia NeoQuartet i wspólny koncert z Małgorzatą Walentynowicz, Marsiją, Michałem Jacaszkiem i Emilem Miszkiem.

NeoArte - Syntezator Sztuki od roku 2019 posiada znak jakości Effe Label
przyznawany przez European Festivals Association.

PROGRAM FESTIWALU:
DZIEŃ 1

25.10.2021 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Godz. 20.00
Życie maszyn
Piotr Sałajczyk - fortepian
W programie: Krzysztof Meyer, Dariusz Przybylski, Aleksandra Gryka,  Aleksander Nowak
Na program recitalu składają się utwory, mówiące o fascynacji człowieka rozwojem technologii, dla których inspiracją jest automatyzacja i użycie robotów w XXI wieku. W dzisiejszym świecie już nie tylko cieszymy się powstałymi rozwiązaniami, lecz także wciąż pracujemy nad nowymi wynalazkami. XXI wiek to czas prężnie rozwijających się innowacyjnych technologii, czas maszyn i robotów, które wypierają pracę człowieka na coraz to większą skalę. Automatyzacja i robotyzacja są procesami nie do zatrzymania. Możliwości rozwoju i lęki związane z procesami robotyzacji stanowią myśl przewodnią tego programu.

Godz. 21.00
Electric a capella

Wykonawcy: Vocal Group PUTNI (Łotwa), NeoQuartet
W programie: Uģis Prauliņš, Platons Buravickis, Aleksander Kościów, Georg Crumb
Międzynarodowa artystyczna kooperacja pomiędzy Polską, a Łotwą. Dwa znakomite zespoły kameralne, łotewska grupa wokalna Putni oraz NeoQuartet w odsłonie elektrycznej. Widownia będzie miała okazję wziąć udział w spektaklu multimedialnym, podczas którego wykonane zostaną między innymi dwie polskie prapremiery utworów łotewskich kompozytorów (Uģis Prauliņš i Platons Buravickis) oraz kultowe dzieło Black Angels Georga Crumba w wersji na elektryczny kwartet smyczkowy.

****************
DZIEŃ 2
26.10.2021 - Kolonia Artystów w Gdańsku
Godz. 20.00

Institute for post-human performance practice
Trond Reinholdtsen i Jennifer Torrence.
Wykonawcy: Trond Reinholdsten, Jennifer Torrence - perkusja
Institute for Post-Human Performance Practice to instalacja performatywna stworzona przez Tronda Reinholdtsena i Jennifer Torrence w celu ustanowienia i działalności instytutu poświęconego zwiększaniu skuteczności i konkurencyjności człowieka muzyka w kontekście konkurowania w przyszłości z robotami i sztuczną inteligencją. Badania Instytutu obejmują protetykę, leki, współpracę robota z człowiekiem i inne praktyki wspomagające człowieka. Instalacja performance, Institute for Post-Human Performance Practice, obejmuje występy na żywo, wideo i sam instytut.

****************
DZIEŃ 3
27.10.2021 - NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku
Godz. 20.00

Orkiestra Muzyki Nowej
program:
Stefan Prins - Generation Kill
Katowicka Orkiestra Muzyki Nowej jest najstarszym i najbardziej utytułowanym polskim zespołem specjalizującym się w muzyce współczesnej. Podczas tego multimedialnego wydarzenia zespół, przedstawi widowni kultowe dzieło Generation Kill, gwiazdy muzyki współczesnej Stefana Prinsa.
Godz. 21.30
Neo Klasyka - Stockhausen
Kurator: Monika Pasiecznik
Wykonawcy: Martyna Zakrzewska, Miłosz Pękala wraz zespołem, Bartłomiej Sutt
Program:
Karlheinz Stockhausen - Kontakte (1959) na fortepian perkusję i elektronikę 
Karlheinz Stockhausen - Mikrophonie I (1960) na tamtam i 6 wykonawców

Projekt Neo Klasyka - to prezentacja podczas koncertów festiwalu NeoArte dokonań twórców, którzy zmienili bieg historii muzyki współczesnej. Bohaterem edycji 2021 będzie Karlheinz Stockhausen, geniusz dwudziestowiecznej muzyki, który inspiruje nie tylko muzyków klasycznych, ale stworzył podwaliny pod twórczość elektroniczną z muzyką techno włącznie. . Na program składają się kanoniczne utwory, takie jak KONTAKTE (1959) na fortepian, perkusję i taśmę oraz MIKROPHONIE I (1965) na tamtam, dwa mikrofony, dwa filtry i potencjometry. Przed laty utwory te były przełomowymi osiągnięciami zarówno w zakresie nowej definicji materiału muzycznego czy formy, jak i zastosowania nowych środków przetworzeń elektronicznych. Dziś uznawane są za klasykę muzyki ubiegłego stulecia, które ukazują dalekosiężność, ponadczasowość i rozmach artystycznych przedsięwzięć Stockhausena.

****************
DZIEŃ 4
28.10.2021 - NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku
godz. 20.00

Electric Primitivo
Wykonawcy: Arturo Corrales - live electronics, Gilbert Imperial - gitara elektryczna , Lòtzio Andrea Carlotto - wideo
W programie: Fausto Romitelli, Arturo Corrales, Denis Dufor, Eve Beglarian, John Zorn
Electric Primitivo wnosi na scenę surową i wybuchową kombinację gitary elektrycznej i elektroniki, wzbogaconą o interakcję wideo na żywo. Program obejmuje muzykę żyjących kompozytorów oraz swobodną improwizację na wszystkich poziomach: wideo, elektroniki i gitary.
Godz. 21.30
Marek Rogulus Rogulski - interaktywny performance na kontrabas, trąbkę i obiekty
Artysta specjalnie na potrzeby festiwalu NeoArte stworzy instalację - obiekt, który w sposób twórczy będzie nawiązywał do wnętrz nowo otwartego Muzeum Sztuki NOMUS.


****************
DZIEŃ 5
29.10.2021 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Godz. 20.00

Modern Multicultural Quartet
Wykonawcy: NeoQuartet
W programie 6 premierowych kompozycji napisanych na kwartet smyczkowy z elektroniką oraz na elektryczny kwartet smyczkowy z looperami i syntezatorami.
Kompozytorzy:
Mohammad H. Javaheri, Idin Samimi Mofakham (Iran)
Agnes Ida Pettersen, Tze Yeung Ho (Norwegia)
Martyna Kosecka, Anna Sowa (Polska)
Modern Multicultural Quartet to projekt, którego celem jest ukazanie najnowszego oblicza królewskiego składu instrumentalnego jakim jest kwartet smyczkowy. Punktem wyjścia są cztery klasyczne akustyczne instrumenty, które w procesie ewolucji muzyki i postępu technologicznego stają się medium elektronicznym z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi. To wszystko przedstawione jest z perspektywy kulturowej perskiej, środkowo europejskiej oraz skandynawskiej.

****************
DZIEŃ 6
30.10.2021 - Centrum Hevelianum w Gdańsku
godz. 23.00 - 6.00

Stefan Wesołowski - Śnienie (całonocny koncert/hapenning)
Wykonawcy: Stefan Wesołowski oraz 7 osobowy zespół instrumentalny
Stefan Wesołowski na zamówienie festiwalu NeoArte stworzy 7 godzinną elektroakustyczną kompozycję przeznaczoną do słuchania, kontemplowania i śnienia. Podczas tego całonocnego koncertu/happeningu widownia będzie miała do dyspozycji specjalnie przygotowane materace, by móc spędzić całą noc w otoczeniu dźwięków i obrazów, które stworzy trójmiejski artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz. Obok autora projektu w koncercie weźmie udział kilkuosobowy zespół instrumentalny.

****************
DZIEŃ 7
31.10.2021 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Godz. 17.00

Moscow Contemporary Ensemble
Muzyka spektralna
W programie: Horatiu Radulescu, Gérard Grisey, Jonathan Harvey
Moskiewski zespół jest najbardziej znanym rosyjskim ensemblem muzyki współczesnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach, a swoje utwory dedykują im najwybitniejsi kompozytorzy i kompozytorski z całego świata. Na specjalne zamówienie festiwalu NeoArte, Moscow Contemporary Ensemble wprowadzi widzów w świat muzyki spektralnej. Rosyjscy artyści to ścisła czołówka światowych ensembli muzyki współczesnej, a muzyka Radulescu, Grisey i Harveya z pewnością zabrzmi w ich wykonaniu na najwyższym poziomie artystycznym.

31.10.2021 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Godz. 20.00

Neo Kooperacje
Jubileusz 15lecia NeoQuartet
Wykonawcy: Małgorzata Walentynowicz, Emil Miszk, Marsija, Jacaszek, NeoQuartet
Koncert z okazji jubileuszu 15lecia zespołu NeoQuartet. Trójmiejski zespół, organizator festiwalu NeoArte, zaprosił do kooperacji i stworzenia czterech piętnastominutowych wspólnych kompozycji najbardziej cenionych i wszechstronnych trójmiejskich muzyków. Każdy z zaproszonych artystów wymyka się schematom i działa na wielu obszarach artystycznych. Koncert ma być z jednej strony podsumowaniem festiwalu muzyki współczesnej, a z drugiej ma stanowić wyjście do szerszego grona odbiorców.

___________________________________________________________________________________________
Warsztaty:
26.10.2021
- Akademia Syntezatora - warsztaty Reading Sessions dla młodych kompozytorów - prowadzenie NeoQuartet
Indywidualne reading sessions to spotkanie młodego kompozytora i doświadczonych wykonawców, podczas których twórca ma szansę otrzymania informacji zwrotnej na temat swojego utworu. Do warsztatów zakwalifikowanych zostanie 5 kompozytorów, wyłonionych na podstawie konkursu. Każdy z młodych twórców będzie miał godzinną sesję z zespołom NeoQuartet.

27.10.2021 - Akademia Syntezatora - warsztaty dla młodych kompozytorów - prowadzenie Trond Reinholdtsen
Dwugodzinny wykład/spotkanie, podczas którego uznany kompozytor dzieli się swoją wiedzą ze studentami kompozycji.
29-31.10.2021 - Neo Edu Arte - warsztaty dla dzieci - prowadzenie Agnieszka Płoszajska
Skierowane do dzieci i młodzieży warsztaty zakończone koncertami organizowane są corocznie w innej dzielnicy Gdańska. W roku 2021 będzie to Dolne Miasto. Przez kilka dni festiwalu, codziennie będą odbywały się zajęcia, których efektem będzie krótki koncert wykonany przez młodych adeptów sztuki na niedzielnym koncercie w Ratuszu Staromiejskim.


Organizator: Stowarzyszenie Neoarte
Partnerzy: Akademia Muzyczna w Gdańsku, Hevelianum, NOMUS | Nowe Muzeum Sztuki, Nadbałtyckie Centrum Kultury | Ratusz Staromiejski, Kolonia Artystów
Mecenasi: Urząd Miejski w Gdańsku, Województwo Pomorskie, MKDNiS, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Grupa NDI, ProHelvetia, Arts Council Norway

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 - 75 zł
Bilety:
20 zł normalny
15 zł ulgowy
karnet 4 dniowy - 75 zł normalny
50 zł ulgowy do kupienia online oraz na 30 minut przed koncertami.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?