• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty Ebru - malowanie na wodzie

Czy można malować na wodzie?
Pokażemy, że tak.
Zapraszamy na warsztaty tradycyjnej sztuki Ebru - sztuki malowania na wodzie.

maj 29

środa, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 119 zł
Ten przedziwny sposób zdobienia papieru, nazywany również marmurkowaniem, prawdopodobnie pochodzi z Japonii i Chin, ale na dobre zagościł w Turcji ok. XIII w.

Słowo ebri z perskiego oznacza chmurę, a w innym znaczeniu ab - ru to powierzchnia wody.
Papier położony na lustrze wody pokrytej ornamentami przyjmuje w niezmienionej formie obraz, który po wyschnięciu jest trwały. Na powierzchnię wody, wymieszaną z substancjami zagęszczającymi w specjalnym naczyniu, nanosi się farby. Do nanoszenia możemy stosować pędzle z naturalnym włosiem, szpilki, patyczki, grzebienie, igły lub szpikulce. Wszystkie składniki są naturalne, co powoduje, że obrazy Ebru są trwałe i zachowują kolory przez wiele lat. Obrazy malowane na wodzie można przenosić również na tkaniny i inne materiały, szczególnie pięknie wyglądają na jedwabiu.

Patrząc jak powstają malowidła na wodzie doznajemy uczucia zachwytu i niedowierzania.

Mistrzowie sztuki Ebru potrafią wyczarować przepiękne wzory roślinne, ornamentalne, a nawet całe obrazy. W miarę rozwoju papier zdobiony tą metodą był wykorzystywany w oficjalnej dokumentacji i korespondencji państwowej, ponieważ w żaden sposób nie można było go podrobić. Stosowany był również w introligatorstwie.

Sztuka Ebru zachowała się w niezmienionej formie do dziś. Wpisano ją na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO (2014 r.)

Opinie

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?