• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
pracownia koła garncarskiego

Pracownia rysunku

W Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie prezentowana wystawa: PROF. MARIA TARGOŃSKA - PRACOWNIA RYSUNKU

Maria Targońska urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. Dyplom uzyskała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza w 1980 roku. Od 1981 roku pracuje w PWSSP w Gdańsku (od 1996 roku Akademia Sztuk Pięknych), obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Uprawia malarstwo i rysunek.
Od piętnastu lat prowadzi zajęcia rysunku dla studentów III i IV roku malarstwa i grafiki.

W pracowni nr 118 studenci pod okiem pani profesor Marii Targońskiej uczą się rozmaitych technik i dobrego rzemiosła.


Jan Konieczny – student III roku malarstwa

„Na zajęciach rysunku szczególny akcent kładę przede wszystkim na opanowanie przez studentów rozmaitych technik i naukę dobrego rzemiosła. Uważam, że to zabieg niezbędny – solidna ich znajomość pozwala, jeśli nie zrealizować materialnie, to przynajmniej opisać każde zamierzenie artystyczne, od jego zaprojektowania począwszy. Wszak rysunek, ukazując formy, wyrażając uczucia, myśli czy idee jest środkiem interpretacji, formą komunikatu, zrozumiałą bez pośrednictwa języka, stąd waga, jaką przywiązuję do tej dyscypliny.”


Prof. Maria Targońska

„Zależy mi, aby rysunek zaistniał w świadomości studenta jako autonomiczna wypowiedź artystyczna, aby odkrył, że w rysunku zawarte są niekończące się możliwości oryginalnej wypowiedzi, że jest on podstawą do różnych rodzajów plastycznego wyrazu. Wymagam od młodego artysty sprawnego warsztatu i stosownej do zamierzenia precyzji w działaniu. Ważna jest konstrukcja, ale także szukanie i rozumienie formy. Nie toleruję bezmyślnego rysowania przedmiotu, nawet, jeśli jest to technicznie bardzo sprawne, naturalistyczne odtwarzanie rzeczywistości. Ważne jest zarówno widzenie jak i zmysł artystyczny, bo przecież rysunek jest najbardziej prawdomówną, najbardziej osobistą wypowiedzią twórcy, nie tylko odbiciem wrażeń zmysłowych, lecz i dokumentem, opisującym ducha każdej epoki. Potrafi mówić silniej niż słowo, bo słowo straciło swoja rangę w dzisiejszych czasach przez kłamstwa, nadużywanie, oszustwa.”

„Problem polega na tym, aby nie spłoszyć, nie ograniczyć „szufladkując”, być może odwieść. Bacznym też okiem należy przyglądać się, czy zamysł artystyczny, propozycja młodego człowieka, przebiegała po profesjonalnym torze, tak by zapobiec bylejakości i hochsztaplerstwu.”

„Rysunek stał się agresywny, nadrobił stracony czas, kwestionuje niekiedy indywidualizm młodego artysty, gest jego ręki – ów ślad bezpośredniego spontanicznego obcowania z narzędziem, kiedy poszerzając granice swego pojęcia bez obawy o ich przekraczanie, mówi o zdolności obrazowania, czy umiejętności obserwacji.”

„Dyscyplina warsztatu nie jest już ograniczeniem, ale formą samoświadomości. I o to chodzi, jak mi się zdaje, prof. Marii Targońskiej w jej wędrówkach ze studentami po płaszczyznach i poza linie horyzontu rysunku akademickiego. Kartka papieru i grafit czy węgiel nie muszą być ograniczeniem. Podobnie jak Sonaty i partity na pojedyncze – chciałoby się powiedzieć – skrzypce czy Suity na – samotną – wiolonczelę Jana Sebastiana Bacha mieszczą w sobie PEŁNIĘ muzyki. Ta muzyczna metaforyka nie jest przypadkiem. W pracach Marii i jej studentów czuje się ową „muzykalność” rysunku, wrażliwość na frazę i barwę, kształt i fakturę dźwięku. Ołówek, grafit czy węgiel przypominają smyczek, który pudło rezonansowe kartki papieru otwiera na bezkres wyobraźni. Posłuchajcie, jak brzmią te czernie i biele, jak ołówek potyka się z kartką papieru.”

W wystawie biorą udział:
Prof. Maria Targońska
Adiunkt I-go stopnia - Robert Florczak

oraz absolwenci i studenci:

Aleksandra Arabska, Krzysztof Bański, Dorota Borowska, Jarosław Czarnecki, Agnieszka Gewartowska, Anna Grabowska, Agnieszka Grot, Magdalena Gryniewicz, Katarzyna Gugniewicz, Adam Kamiński, Andrzej Karmasz, Szymon Kaszuba, Anna Kloc,
Jan Konieczny, Piotr Kuryło, Kamil Lisek, Marta Łebek, Paulina Maksjan, Ryszard Niedzielski, Agata Nowosielska, Marek Okrassa, Anna Orbaczewska, Marek Rybowski, Maja Siemińska, Maciej Szupica, Anna Tusk, Paula Włodkowska, Margarita Wójcik, Marek Wrzesiński, Kamil Zaleski, Martyna Zdanowicz,

20 MAJA PODCZAS EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W PAŁACU OPATÓW STUDENCI AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH Z PRACOWNI 118 BĘDĄ RYSOWAĆ „NA OCZACH” ZWIEDZAJĄCYCH. ZAPRASZAMY!


Ceny biletów wstępu na wystawę:
normalny - 9 zł
ulgowy – 6 zł
rodzinny – 18 zł
przewodnik – 30 zł
lekcja muzealna – 40 zł

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

"Wesołe Kumoszki z Windsoru" były pierwszym spektaklem granym na deskach: