• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kurs improwizacji dla organistów: prof. Julian Gembalski

Ogłoszenia Kursy i szkolenia w Trójmieście

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki
Wydział Instrumentalny
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary

maj 12

niedziela, godz. 11:00, 12:30

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
maj 26

niedziela, godz. 11:00 - 12:30

bilety 15 zł
zapraszają na:
Kurs improwizacji dla organistów w ramach cyklu "Akademia Improwizacji": prof. Julian Gembalski

Miejsce:
Sala 304 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku

Opis wydarzenia:

Kurs improwizacji dla organistów w ramach cyklu Akademia Improwizacji

Prowadzenie:
prof. Julian Gembalski

Elementy improwizacji w dawnej muzyce francuskiej. Improwizacja w liturgii.

Szczegółowy plan zajęć:
pierwszego dnia zajęcia odbywają się w dwóch blokach:
12.12.2014 (piątek) godz. 9.00-13.00, sala 304 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz 18.45 - 21.45 Katedra w Oliwie
13.12.2014 (sobota) godz. 9.00-13.00, sala 304 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku

O AKADEMII IMPROWIZACJI

Był taki czas w historii muzyki europejskiej, kiedy umiejętność improwizacji była jednym z podstawowych elementów warsztatu każdego zawodowego muzyka. Sztuka improwizacji przez lata pozostała w cieniu sztuki interpretacji lecz jest dziś ważnym elementem wykształcenia muzyka, szczególnie organisty i klawesynisty. Katedra Organów Klawesynu Akordeonu i Gitary zaprasza do udziału w Akademii Improwizacji (6-13.12.2014) wszystkich zainteresowanych tym tematem - w szczególności klawesynistów, organistów, pianistów, teoretyków, kompozytorów. Zaproszenie kierujemy również do uczniów szkół średnich. W ciągu tygodnia czterech wybitnych znawców improwizacji wprowadzi nas w arkana tej sztuki. Zarówno udział czynny i bierny w warsztatach jest bezpłatny!

Koordynacja: Hanna Dys
Zgłoszenia: do 1.12.2014 na adres mailowy hannadys@o2.pl



JULIAN GEMBALSKI, ur. w 1950 r. w Siemianowicach Śląskich. Edukację muzyczną odbywał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, gdzie ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Wandy Uszok. Gry organowej uczył się najpierw u organisty Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, Stanisława Kopernoka, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji. Ukończył także Wydział Kompozycji i Teorii (dyplomy obu specjalności z wyróżnieniem w 1975 r.). W 1978 r. odbył kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen (Belgia) a w latach 1979-80 studiował w Paryżu, pod kierunkiem Andre Isoir'a i Michela'a Chapuis (organy) oraz Jean'a Saint-Arroman (muzykologia). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria "Antologia Organów na Górnym Śląsku", gdzie zarejestrował 90 organów regionu) i telewizji. Nagrał ponad 40 płyt CD, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Jest laureatem I nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także wielu innych nagród, (m.in. nagrody "Orfeusza" XXXVIII Festiwalu "Warszawska Jesień", nagrody im. Wojciecha Korfantego, im. Stanisława Ligonia, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", nagrody "Śląski Szmaragd" Biskupa Ewangelicko-Augsburskiego; odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice"). Honorowy Ślązak Roku, Honorowy Obywatel Miasta Sejny i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Autor wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów zabytkowych, a także projektant wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni. Od wielu lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów.

Opinie

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?