• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Hard-Core: Strictly Digital / Ściśle cyfrowe

Przemysł 4.0, 4K, 4G, wyższe rozdzielczości, szybsze transfery danych, inteligentniejsze urządzenia - nasz świat porusza się coraz szybciej i robi coraz bardziej skomplikowany. Jeżeli sztuka często odzwierciedlała te radykalne zmiany zachodzące w postindustrialnym krajobrazie, to obecne transformacje rejestrują się powoli w polu artystycznym. Sztuka zaadaptowała internet na swoje potrzeby, narzuciła jednak sztywne wzorce "białego sześcianu", sprzeczne z wczesną ideą "nieograniczoności" czy "bezgraniczności" sieci.

18 maja - 16 czerwca 2024, godz. 9:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zastosowanie koncepcji AFK (Away From Keyboard, "nie ma mnie przy komputerze", uwspółcześnionej wersji idei IRL, In Real Life, "w realu") do przestrzeni cyfrowych ma na celu ułatwienie nawigacji i oswojenie użytkownika z abstrakcyjnym binarnym środowiskiem. Grupa HARD-CORE jest zainteresowana odwróceniem tego mechanizmu, uprawdopodobnieniem nieprzewidzianych idei za pomocą procesów algorytmicznych. Przekroczenie ograniczeń galeryjnego modelu wystawy wymaga, by kontrolę przejął czynnik zewnętrzny. W tym celu grupa HARD-CORE stworzyła Asahi serię algorytmicznych robotów kuratorskich, których zadaniem jest badanie cyfrowych scenariuszy w odniesieniu do fizycznej przestrzeni.

Wystawą Ściśle cyfrowe grupa HARD-CORE wysuwa kilka propozycji, które mogą zmienić dominujący dzisiaj model tworzenia wystaw. Czerpie inspiracje z cyfrowych marek, które przekształcają nasze środowisko, zapożyczając wątki ze struktur algorytmicznych, baz danych, globalnej łączności i idei nieostrego autorstwa jako podstawy procesów współtworzenia.

Ściśle cyfrowe to wystawa gromadzące prace stworzone kolektywnie za pośrednictwem grupowego organu, jakim jest HARD-CORE.

Bio:

HARD-CORE — stacjonujący w Londynie i Amsterdamie magnes artystyczny, który działa jako niehierarchiczna i nieautorytarna organizacja. Pod względem filozoficznym i socjopolitycznym celami do celów organizacji należą: przyciągnięcie myśli krytycznej oraz odciążenie dyskursu w stosunku do praktyk artystycznych. Od momentu powstania w 2001 r. HARD-CORE rozwija metody kuratorskie, które problematyzują aspekty tworzenia wystaw, takie jak subiektywne wybory oparte na ideach harmonii i smaku. Hard-Core wspierany jest przez Pawilon Europejski.

Wystawa zorganizowana w ramach Alternativa 2015: Błędnik codzienności

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?