• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grzegorz Łoszewski i Paweł Huelle o "Ostatnim tabu" - premiera 26. "Blizy"

Nowoczesność i ponowoczesność można określić jako czas postępującego raz szybciej, raz wolniej unicestwiania kulturowych i społecznych zakazów. Redaktorzy i autorzy w numerze o "Ostatnim tabu" próbują odpowiedzieć na pytania: jakie znaczenie ma dla nas dziś tabu?, jakie są czy też będą konsekwencje usuwania go z naszego życia?, czym są współczesne tabu i czym różnią się od tych dawnych? Na spotkaniu inauguracyjnym gośćmi Pawła Huellego będą Julian Skelnik i Monika Samsel. Porozmawiamy o tabu w kontekstach skandynawskich, morskich oraz kaszubskich.

data: 6 czerwca 2016 (poniedziałek)
godzina: 19.00
miejsce: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
bilety: wstęp wolny

Przekroczone zostały granice, które do niedawna jeszcze zdawały się być absolutnie nienaruszalne. Mogłoby się wydawać, że jeden z najważniejszych fundamentów każdej kultury, jakim jest istnienie tabu, ostatecznie traci dotychczasową doniosłość i znaczenie. Jednak procesowi erozji jednych zakazów towarzyszy powoływanie do istnienia nowych o sile obowiązywania może nie słabszej niż poprzednie. 

- Tabu od zawsze budziło w ludziach dwie skrajne emocje - lęk i śmiech. Lęk, bo jego przekroczenie wiązało się z niebezpieczeństwem, śmiech - ponieważ każdy zdrowy umysł - od kiedy tylko został dopuszczony do głosu - musiał, choćby w najdelikatniejszej formie, przeciwstawić się samej istocie kulturowego zakazu - mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji. - Kiedy zastanawialiśmy się w redakcji nad tematem ostatniego tabu, wydawało się, że będzie on tylko spokojną - chciałoby się powiedzieć - akademicką przechadzką po dawno nieremontowanej drodze z kilkoma pordzewiałymi znakami. Tymczasem w ostatnich miesiącach nie tylko podokładano nowe tablice z zakazami, ale spróbowano nawet radykalnie zmienić porządek ruchu.
W numerze o ostatnim tabu i nie tylko opowiadają: Maria Peszek, Grzegorz Łoszewski, Agnieszka Smoczyńska, Adam Wiedemann, Krzysztof Polkowski, Bartosz Porczyk, Julian Skelnik, Przemysław Gulda, Sebastian Konefał.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Krzysztofa Polkowskiego, Marcina Zawickiego i Andrzeja Karmasza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

"Bliza" to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Opinie

Sprawdź się

W ilu językach można wysłuchac opowieści o historii Katowni, siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku?