• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Aukcja militariów

Zapraszamy do udziału w Aukcji militariów, która odbędzie się w galerii gdańskiej Sopockiego Domu Aukcyjnego, o godz. 17:00 (sobota). W katalogu znajdą Państwo ponad 300 obiektów.

Największą część oferty stanowi biała broń; większość z nich z okresu międzywojennego, a wśród nich m. in. z wytwórni Borowskiego w Warszawie. Spośród szabel pochodzenia europejskiego wyróżnia się francuska szeregowych Strzelców Konnych Gwardii Napoleona, wzór 1803, którą posługiwali się Polacy w walkach o niepodległość. Pięknym przykładem sztuki szabelniczej są tureckie kilidże - pochodzące z XVIII wieku. Zadziwiają kształtem i precyzją wykonania. Warto też zwrócić uwagę na karabele bojowe. Jedna z nich, polska - posiada inkrustowany złotem wizerunek orła z okresu panowania króla Zygmunta III Wazy. Druga, węgierska - wyróżnia się dekoracyjną rękojeścią, z wąsami zwiniętymi w woluty ozdobionymi rozetami oraz wytłaczanymi kwiatami lilii na metalowych okuciach pochwy. Ponadto w sprzedaży szable rosyjskie - szaszki i dragonki, francuskie pałasze, szable angielskie oficerskie, hiszpańskie, arabskie czy japońskie. W katalogu także wybór bagnetów, m. in. polski Perkun i z F. B. Radom, kordziki i azjatyckie noże.

Wielbicielom innego rodzaju broni zapewne spodobają się pistolety skałkowe i kapiszonowe - np. elegancki pistolet podróżny z wytwórni St. Etiene z 1825 r. z grawerowanymi liśćmi akantu czy nieustępujący mu dekoracyjnością któryś z kaukaskich pistoletów skałkowych.

Inną część oferty stanowi kolekcja orłów sztandarowych, wśród nich pochodzący z Księstwa Warszawskiego i Carskiej Rosji.

Być może zainteresują Państwa elementy ubioru wojskowego, np. mundur porucznika 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej, rogatywka st. wachmistrza Ułanów Śląskich lub pruskie epolety z XIX w. czy pikelhauba.

Do wyboru także ordery i odznaczenia wojskowe - pułkowe czy Ordery Św. Stanisława II i III klasy. Spośród biżuterii patriotycznej zdecydowanie warto polecić złotą bransoletę pamiątkową, która należała do pilota porucznika Zdzisława Grzegorza Rottera. Znaczona angielskimi puncami na każdym ogniwie, dekorowana jest aplikacją z orłem polskim. Co najważniejsze jednak, wewnątrz sekretnika wygrawerowane zostały miejsca i daty bitew II wojny światowej, w której brał udział por. Rotter. Z biżuterii polecamy też sygnety, nieśmiertelniki oraz spinki do mankietów zrobione ze srebrnych dwuzłotówek z lat 30.

Osobną kategorię stanowią pamiątki po Marszałku Piłsudskim, figurki Napoleona oraz świetnie zachowany komplet monet i banknotu z okresu powstania listopadowego, a także plakiety patriotyczne z tego czasu.

Ofertę uzupełnia malarstwo i grafika o tematyce batalistycznej i wojskowej. Do kupienia m. in. dwie piękne litografie Aleksandra Orłowskiego o tematyce orientalnej, akwarele Zygmunta Rozwadowskiego, seria miedziorytów o losach ks. Józefa Poniatowskiego, a także monumentalne dzieło Jerzego Kossaka "Odwrót Napoleona spod Moskwy".

Zapraszamy do gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego w godz. 11:00-18:00, w sob. 11:00-15:00 - trwa właśnie wystawa przedaukcyjna. Katalog dostępny na www.sda.pl. Serdecznie zachęcamy do udziału w licytacji.

Opinie

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?