• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdański karabin i szabla szwoleżerów. Niecodzienna aukcja w Gdańsku

Marek Gotard
31 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
  • - To pierwsza tak duża aukcja militariów w Trójmieście i jedna z największych, jakie odbyły się dotąd w Polsce - mówi Jacek Kucharski z Sopockiego Domu Aukcyjnego. Na zdjęciu m.in. bagnet z temblakiem Legionów Polskich.
  • Pośród wielu orłów i orzełków noszonych na wojskowych czapkach, są również te pamiątkowe na pierścieniach i sygnetach. Jest nawet orzeł z grotu sztandarowego, któremu nie obcięto korony, co było stosowane nagminnie w czasach Ludowego Wojska Polskiego.
  • Aukcja odbędzie się 2 kwietnia o godz. 17 w galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ul. Długiej 2/3 w Gdańsku. Do rozpoczęcia aukcji czynna jest wystawa przedaukcyjna. Na zdjęciu: Zamek karabinu z manufaktury gdańskiej.

Szabla gwardii przybocznej Napoleona, karabin wyprodukowany w gdańskiej manufakturze w pierwszej połowie XIX wieku. Niepublikowane dotąd zespoły listów polskich oficerów z obozów jenieckich czy piękna bransoleta pamiątkowa polskiego pilota z wygrawerowanymi miejscowościami, gdzie odbywał loty bojowe. W sobotę 2 kwietnia w gdańskim salonie Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ulicy Długiej 2/3zobacz na mapie Gdańska będą licytować 300 spektakularnych militariów.

- To pierwsza tak duża aukcja militariów w Trójmieście i jedna z największych, jakie odbyły się dotąd w Polsce - mówi Jacek Kucharski z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Militariami interesuje się większość mężczyzn, ale wbrew pozorom ta dziedzina kolekcjonerstwa wymusza od zainteresowanych tym tematem szczególnej ostrożności i ogromu wiedzy z przeróżnych dziedzin, broni białej i palnej, orderów i odznaczeń, odznak i pamiątek z różnych okresów i dat szczególnych dla historii. Wszystkie te przedmioty wymagają od kolekcjonera wiedzy nie tylko historycznej, ale i technicznej.
Najliczniejszą grupę przedmiotów wystawionych na aukcję stanowią szable, bagnety i kordziki, a także inne w formie egzemplarze broni białej. Największy zachwyt wzbudzają oczywiście szable, mocno związane z naszą historią. To niezwykłe uczucie trzymać w ręku klasyczną szlachecką karabelę z przełomu XVII i XVIII wieku czy szablę użytkowaną przez gwardię przyboczną cesarza Napoleona Bonaparte oraz polskich szwoleżerów gwardii. Mrowienie wzbudzają także polskie szable husarskie czy cała kolekcja międzywojennych polskich szabli wojskowych wojsk pieszych, jezdnych, korpusu oficerskiego, jak i w przypadku kawalerii, także podoficerów i szeregowych. Obok nich na aukcji znajdziemy szable angielskie oficerskie, niektóre wzory brały udział w powstaniu styczniowym czy bardzo ciekawą szablę austriacką wz. 1904 II z Pułku Ułanów Legionów.

Godny uwagi jest też bagnet austriacki z polskim temblakiem w bardzo dobrym stanie i z żabką. To prawdziwy legionowy rarytas. Pośród kordzików polskich jest także egzemplarz z czasów II wojny światowej wykonany zapewne w Anglii. Nie zabrakło akcentów orientu: jest kilka szabel tureckich i broni palnej, a reprezentuje je strzelba kaukaska skałkowa z XVIII w. oraz pistolet tej samej klasy. Jest również wspominany wcześniej karabin piechoty - kapiszonowy, wykonany w 1833 roku w Gdańsku. Wielu miłośników broni palnej zachwyci się także pistoletem AN 13, używanym jako regulaminowy właśnie w armii Napoleona.

- Każdy z tych przedmiotów ma swoją historię - zauważa Jacek Kucharski. - Czasami drobiazg bywa cenniejszy od broni. Zwłaszcza jeżeli ma on zabarwienie zdecydowanie narodowe. Zapewne każdy kolekcjoner narodowych pamiątek znajdzie jakaś perełkę do swojego zbioru. Są tam pamiątki z czasów żałoby narodowej 1861 r., powstania styczniowego 1863 r. i czasów późniejszych, dotykających niemalże już naszą pamięć.
Pośród wielu orłów i orzełków noszonych na wojskowych czapkach, są również te pamiątkowe na pierścieniach i sygnetach. Jest nawet orzeł z grotu sztandarowego, któremu nie obcięto korony, co było stosowane nagminnie w czasach Ludowego Wojska Polskiego. Na wielką uwagę zasługują: bilet wizytowy z odręcznym pismem gen. Władysława Sikorskiego, pamiątki po Marszałku Piłsudskim i Napoleonie oraz seria grafik z pierwszej poł. XIX w., przedstawiająca losy księcia Józefa Poniatowskiego. Znakomitym tłem do tego arsenału są grafiki, akwarele i obrazy olejne. W tym słynny "Odwrót Napoleona spod Moskwy" autorstwa Jerzego Kossaka.

Wspaniale prezentują się grafiki Aleksandra Orłowskiego, akwarela Zygmunta Rozwadowskiego, rysunek Jerzego Kossaka czy prace wykonane jako ilustracje codziennego życia polskich żołnierzy w Szkocji. Unikalną pamiątką z czasów Powstania Listopadowego jest niewątpliwie komplet monet i banknot Królestwa Polskiego ze złotym dukatem.

Aukcja odbędzie się 2 kwietnia o godz. 17 w galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ul. Długiej 2/3 w Gdańsku. Do rozpoczęcia aukcji czynna jest wystawa przedaukcyjna.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (14) 1 zablokowana

  • xxx

    Zacne rzeczy.

    • 16 5

  • Skarb państwa jeszcze nie próbuje położyć na tym łapy? (2)

    "o, tu widać ziemię...czyli ktoś to wykopał i niewątpliwie trzeba oddać na poczet państwa."

    • 22 4

    • Nikt o zdrowych zmysłach się nie przyznaje ,że coś ma lub miał.Wszystkie Pamiątki do 1945 roku czyli: Obrazy , broń , mundury ,zastawy stołowe , mapy , zdjecia , meble ,porcelane itdd można sprzedać do Eurooy zachodniej lub USA. Przedmioty są bezpieczne i skarbb państwa nie upomina się o nieswoje mienie!W domach też nie warto trzymać ,takich rzeczy!

      • 5 6

    • Pis Opodatkuje i zarekwiruje boi brakuje mu 17 mil na 500+

      a nie wziął przecież na to kredyt zaraz po tym jak skrytykował PO za zbytnie zadłużanie państwa

      • 4 0

  • (9)

    Ciekawe szabla jest produkcji Austriackiej , natomiast karabin wyprodukowany w
    Gdańskiej manufakturze...To albo piszemy szabla produkcji Austriackiej i karabin produkcji Pruskiej (Bo w tamtym czasie i przez wiele wieków były tutaj Prusy).Albo piszemy szabla produkcji no.wiedeńskiej a karabin produkcji gdańskiej! Ale wiem jest wielu znawców historii co twierdzą,że zamek w Malborku i Golubiu Dobrzyniu to zamki rycerstwa polskiego :-D

    • 19 10

    • Ale o co chodzi ? (4)

      Pewnie z Gdyni jesteś...

      • 2 5

      • (3)

        Jestem z Gdańska ale uczulony jestem na zacieranie prawdziwej historii!

        • 7 5

        • (2)

          Dodam jeszcze ,że zawsze Polacy twierdzą , że zabytki itd w województwach: Warmińsko- Mazurskim , Pomorskim, Kujawsko Pomorskim , Zachodnio Pomorskim, Wielkopolskim , Lubuskim ,Dolnośląski, Opolskim , Ślaskim to wszystko Polskie i zbudowali to Polacy(sic) Wszystko!Z jednym ale obozy koncentracyjne są zawsze Niemieckie (co jest prawdą) .Ale śmieszne to jest, co dobre to Polskie a co złe to Niemieckie!

          • 6 5

          • bo zbudowali to Polacy (1)

            Myślisz ,że Niemcy przyjechali i własnoręcznie kamienie układali? bot batem ale Polacy to zbudowali

            • 1 1

            • Bzdury piszesz !Prusacy to ludy bałtyckie .Dziwne ,że Kaszubi i Ślązacy czują swą odrębność po dziś! Mają swój język , tradycje itd.W naszym regionie nawet wikingowie miei swoje osady! Ludność była inna . Teraz się okazuje,że Polacy od zawsze tu byli z chwilową przerwą w latach 1939-1945! Historia jest wypaczana!

              • 1 1

    • (3)

      Czep się tramwaju "znawco"

      • 1 3

      • (2)

        Ale używaj twardych niezbitych argumentów i faktów historycznych! Bo bajek nie kupuje i dziamdziaków nie słucham!

        • 4 1

        • Po raz pierwszy dałem Ci plus aż sam się sobie dziwie (1)

          bo zazwyczaj jak widze szpilek to daje minus

          • 2 1

          • Tak trzymaj!Jak chcesz to mogę być Twoim osobistym trenerem! Po kilku miesiącach będziesz myślał tak jak ja !

            • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd się wzięły pierwsze szklane bombki?

Najczęściej czytane