stat
Impreza już się odbyła

x 4 czyli czterech dostojnych szamanów. Freudenreich, Kościelniak, Krechowicz, Wasilewski (1 opinia)

Katedra Grafiki Projektowej w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych była częścią Wydziału Malarstwa, a od czasu, gdy ponad dziesięć lat temu powołany został Wydział Grafiki (już pod egidą Akademii Sztuk Pięknych), stanowi jego podporę. Uczyli w niej wybitni graficy: Marek Freudenreich (razem z nieżyjącym już Witoldem Janowskim tworzyli nierozłączną parę), Cyprian Kościelniak, który zastąpił Freudenreicha, gdy ten wyjechał uczyć projektowania graficznego Austriaków, i kolejny absolwent warszawskiej asp - Mieczysław Wasilewski (Kościelniak i Wasilewski przyjechali do Gdańska opromienieni sławą asystentów Henryka Tomaszewskiego).

22 stycznia - 13 lutego 2022, godz. 12:00

Wstęp wolny

7 grudnia 2021 - 27 marca 2022

Gdańsk,
Wstęp wolny
No i Jerzy Krechowicz, współtwórca kierunku grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej, jej dobry duch i nauczyciel akademicki o najdłuższym stażu. Wystawa, na której otwarcie zapraszamy 9 listopada 2021 roku o godzinie 18 do auli asp w Gdańsku, stanowi podsumowanie niecodziennego projektu wydawniczego zatytułowanego 1 x 1: Jego idea polegała na tym, by czterech profesorów Katedry Grafiki przeprowadziło rozmowy z czterema swoimi poprzednikami. I tak Tomasz Bogusławski rozmawiał z Markiem Freudenreichem, Sławomir Witkowski z Cyprianem Kościelniakiem, Jacek Staniszewski z Jerzym Krechowiczem, a Janusz Górski z Mieczysławem Wasilewskim. Zarówno cztery bogato ilustrowane tomy, które stanowią rezultat tego projektu, jak i wystawa x 4 potwierdzają mistrzostwo czterech dostojnych szamanów.

Marek Freudenreich (1939) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Jego prace wyróżniają logika i czytelność komunikatu graficznego, wyrażonego prostym językiem bez zbędnych ozdobników. Projektuje także znaki towarowe i znaczki pocztowe. W latach 1985-2007 profesor komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Linzu.

Cyprian Kościelniak (1948) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Projektował także plakaty i książki. Od 1986 roku mieszka w Holandii i pracuje jako ilustrator (dla gazet "nrc Handelsblad", "Der Spiegel", "Het Financieele Dagblad" i "The New York Times"). W latach 1995-2016 profesor ilustracji na uniwersytetach w Hadze i Utrechcie.

Jerzy Krechowicz (1937) pedagog, malarz, grafik, reżyser i scenograf teatralny. W latach 60. kierował awangardowym teatrem Galeria. Autor wielu plakatów dla instytucji kultury, także twórca kolaży. Wykształcił oryginalny autorski styl, polegający na wielkim nagromadzeniu cytatów z masowej i artystycznej ikonosfery.

Mieczysław Wasilewski (1942) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Mistrz lapidarnego znaku graficznego. Jego prace wyróżnia niepowtarzalny styl, który cechuje, obok dyscypliny myślenia i precyzji, asceza formalna. Jest też projektantem okładek i twórcą ilustracji prasowych. Przez dziesięciolecia uczył projektowania plakatu w warszawskiej ASP.
___________________________________
Wystawa zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wieńczy projekt badań naukowych prof. Sławomira Witkowskiego "Historia grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej PWSSP - ASP Gdańsk w latach 1970-2007. Rozmowy: Marek Freudenreich - Tomasz Bogusławski, Cyprian Kościelniak - Sławomir Witkowski, Jerzy Krechowicz - Jacek Staniszewski, Mieczysław Wasilewski - Janusz Górski".

Opinie (1)

  • Godziny otwarcia

    Wielka szkoda że wystawy są tylko do godz. 18, człowiek po 0racy nie zdąży dotrzeć.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę: