• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"idea w materii" wystawa Małgorzaty Jankowskiej

Czy masowce- olbrzymie stalowe statki, mogą przypominać motyle?

Poszukujących odpowiedzi zapraszamy na wystawę grafik "Idea w materii"Małgorzaty Jankowskiej, tegorocznej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszkanki Osowy, pracującej również jako nauczyciel matematyki w gimnazjum w Chwaszczynie
W mojej rodzinie, z racji profesji ojca - inżyniera okrętowca, zawsze były statki-mówi autorka prac- Można powiedzieć, że mój dom wypełniony był statkami. Było w nim mnóstwo książek na temat okrętownictwa i architektury statków. Jako dziecko chodziłam na wodowania. Jak wtedy, do dziś statki zdumiewają mnie i zachwycają. Największe wrażenie zrobił na mnie widok masowca o długości prawie 300 m, wysokości ponad 20 m i szerokości 50 m, który stał w suchym doku w Gdyni. Był tak ogromny i "tak brzydki, że aż piękny". Spotkanie z nim poruszyło mnie, zadałam sobie pytanie: czy statek ma duszę? Teraz już wiem, że ma - jest to projekt kształtu statku, jego formy.

Zadała sobie pytanie: czy można uformować coś nieskończonego za pośrednictwem grafiki?Duże wrażenie zrobiły na niej ontologia Platona i Arystotelesa. Platon przyjął, że istnieje świat tworów idealnych, a nasza rzeczywistość jest tylko ich cieniem. Natomiast Arystoteles, jego uczeń, na podstawie obserwacji przyrody dowodził, że te idee są w bytach rzeczywistych, są w nas. Przyjął, że nadają one formę bezkształtnej materii.

Zastanawiałam się, czy można pokazać, jak te idee są obecne i formują materię- mówi Małgosia Jankowska- przypomniałam sobie ów masowiec - ogrom uformowanej materii, czyli idea w materii (tą ideą jest forma).

Obraz stalowego kolosa nasunął kolejne pytanie - czy można uformować coś nieskończonego, i jak to wyrazić za pośrednictwem grafiki?

Statek lub jego fragmenty zainspirowały mnie do tego- wyjaśnia autorka- aby obiekt powielić, stosując symetrię, tak aby uzyskać pewien ciąg, który może biec poza grafikę, do nieskończoności. W ten sposób starałam się uzyskać formy jak gdyby aproksymujące nieskończoną materię.

Wystawę będzie można oglądać od 5.11.2007 do 5.12.2007 . Na wernisaż zapraszamy w poniedziałek na godz. 19.00. Swoją obecność potwierdzili już Prezes Polskiego Rejestru Statków oraz Prezes Klubu Płetwonurków "REKIN", zapowiadają się więc dodatkowe, ciekawe dyskusje i opowieści.


Opinie

Sprawdź się

Anna Sakowicz napisała książkę “Czas grzechu”, która jest pierwszym tomem rodzinnej sagi zatytułowanej: