Nie tylko uczniowie potrafią w Twittera. Centralna Komisja Egzaminacyjna dotrzymywała im kroku.
screen Kwejk
Egzamin ósmoklasisty miał swoje alter ego w mediach społecznościowych. Najwięcej działo się na Twitterze - to tu uczniowie umawiali się na wspólne powtórki materiału, prognozowali egzaminacyjne zagadnienia, a także szydzili na potęgę z bohaterów egzaminacyjnych pytań. Prezentujemy skromny zarys tego, co kryje się pod hasztagiem #egzaminósmoklasisty2022. Zapnijcie pasy, bo młodzież nie przebierała w słowach.
Młodzież żyje w dwóch światach - rzeczywistym i wirtualnym. Wymuszone pandemią zdalne nauczanie jeszcze to zjawisko nasiliło. Nastolatkowie w mig ogarnęli obsługę różnego rodzaju platform internetowych i nauczyli się w pełni wykorzystywać ich możliwości. Również do nauki.
Nauka podszyta ciężkim dowcipem
To m.in. na Twitterze ósmoklasiści informowali się wzajemnie o najciekawszych i najbardziej wartościowych kanałach edukacyjnych na YouTubie, które systematycznie prezentowały repetytoria. Tam też wymieniali się wzajemnie informacjami na temat płatnych konsultacji prowadzonych za pośrednictwem internetowych komunikatorów.
I to właśnie pod hasztagiem #egzaminósmoklasisty2022 pojawiały się pierwsze informacje na temat pytań, padały prawidłowe rozwiązania, a później dawano upust swoim emocjom, pastwiąc się memami nad bohaterami egzaminacyjnych arkuszy. Bezlitośnie!
Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak pójdzie uczniom na języku angielskim?
Co będzie na #egzaminósmoklasisty2022?
Domysłom nie było końca. Tak jak przed dwoma tysiącami laty mędrcy ze Wschodu wyglądali znaku na niebie, zwiastującego narodziny Mesjasza, tak teraz młodzież wypatrywała wskazówek odnośnie do tego, co pojawi się na egzaminach. Gdzie i w czym się da! Analizowano arkusze z ubiegłych lat, tegoroczne egzaminy próbne i diagnozy. Centralna Komisja Egzaminacyjna jeszcze te emocje podsycała, podrzucając enigmatyczne tweety. A każdy taki tweet był jak młyn na wodę i powodował potok odpowiedzi, sugerujących możliwe scenariusze.
"Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba"
Od odświeżania Twittera we wtorkowy poranek bolały palce. Wszyscy czekali na informację, jaka lektura będzie na egzaminie. Kiedy wreszcie pojawił się przeciek, że gwiazdą tegorocznego #egzaminósmoklasisty2022 jest "Zemsta", część dzieci odetchnęła z ulgą. Równie entuzjastycznie o egzaminacyjnej lekturze wypowiadali się uczniowie niedosłyszący, którzy na swoich arkuszach zamiast "Zemsty" mieli "Kamienie na szaniec".
Jak tylko na Twitterze pojawiła się informacja, że gwiazdą tegorocznych arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego jest "Zemsta" Aleksandra Fredry, jak z rękawa zaczęły sypać się memy.
screen z Twittera
Bohaterowie z arkuszy egzaminacyjnych
Ósmoklasiści nie pozostawili suchej nitki na bohaterach egzaminacyjnych zadań. Choć z pozoru nie ma w tych zadaniach nic śmiesznego, nastolatkowie byli innego zdania.
Egzamin ósmoklasisty 2022 - matematyka. Zobacz arkusz
"Trzy koleżanki kupiły bilety autobusowe w tym samym automacie. Martyna kupiła sześć biletów 75-minutowych i zapłaciła za te bilety 24 zł. Weronika kupiła cztery bilety 20-minutowe i zapłaciła za nie 12 zł. Ania kupiła dwa bilety 75-minutowe i dwa bilety 20-minutowe". Tyle informacji wystarczyło, żeby pazerna Martyna stała się bohaterką serii memów.
Palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o inspirację dla memotwórców, dzierżyła jednak Hania - posiadaczka naszyjnika z 15 koralików:
Gdyby ktoś się zastanawiał, po co człowiekowi w życiu matematyka...
screen z Twittera
Nastolatkowie nie pozostawili również suchej nitki na piracie drogowym, poruszającym się po terenie zabudowanym z prędkością 90 km/h oraz ogrodniku, który był w posiadaniu 60 kg ziemi (Ogrodnik kupił ziemię ogrodową, którą zaplanował zużyć w maju, czerwcu i lipcu. W maju zużył 13 masy kupionej ziemi. W czerwcu zużył połowę masy ziemi, która została. Na lipiec pozostało mu jeszcze 60 kg ziemi).
Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022 - arkusze. Motyw przyjaźni na sprawdzianie z polskiego
Hania - najsłynniejsza posiadaczka naszyjnika z 15 koralików.
screen z Twittera
Dziś #egzaminósmoklasisty2022 z języka obcego, ale to z pewnością nie koniec memów
Ósmoklasiści, skoncentrowani na przygotowaniach do egzaminów z języka polskiego czy matematyki, nie zapominali o ostatnim, z języka obcego. Również jeśli chodzi o memy. Już od kilku dni szydzili z tego, że jednym z zadań egzaminacyjnych będzie napisanie maila.
Po egzaminach na tapecie znalazła się treść tego maila - trzeba było poinformować kolegę o tym, że zniszczyło się telefon. Oberwało się też Wojtkowi, który miał - zdaniem naszych ósmoklasistów - głupi pomysł na atrakcje podczas swojej imprezy urodzinowej.
Na tapecie ósmoklasistów znalazł się też egzamin z języka angielskiego. W szczególności obowiązkowy mail, w którym - w tym roku - trzeba było napisać o uszkodzonym telefonie.
screen z Twittera
Koniec!
Trzydniowy maraton dobiegł końca. Z uczniów schodzi ciśnienie, ale pod hasztagiem #egzaminósmoklasisty2022 nadal wrze. Oby równie dobre nastroje nie opuszczały ich 1 lipca, kiedy zostaną podane wyniki egzaminów.