Wiadomości

stat

Zmarła Lucyna Legut

W piątek zmarła Lucyna Legut, wieloletnia aktorka Teatru Wybrzeże, malarka, ale też i pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci.Lucyna Legut
Lucyna Legut mat. Teatr Wybrzeże
Lucyna Legut z trójmiejskim teatrem związana była przez blisko 40 lat swojego życia. Urodziła się w 1926 roku w Suchej Beskidzkiej. W 1950 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1945-1947 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1951-1956 była aktorką Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W 1956 roku została zaś aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała tutaj do 1991 roku.

Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Grała m.in. Martę w "Kto się boi Virginii Woolf" Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego (1965). Zagrała również Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę "Szewcach" Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera (1957) oraz Dorotę w "Matce" Witkacego w reżyserii Tadeusza Minca (1969).

Zasłynęła także dzięki swojej twórczości literackiej. Debiutowała w 1960 roku książką dla dzieci pt. "Świersze mają sklep z instrumentami". Rok później debiutowała również jako autorka utworów scenicznych, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką "Złodziej serc".

Została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku i Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w roku 2005.

Opinie (31)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19

września

Kino Letnie Kino Polska Gdynia, Plac Grunwaldzki

19

września

44. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny

26

września

Rozrywka

"Skiety&Klapki": tajemniczy raper Kabe nagrał teledysk w falowcu
Tajemniczy raper nagrał teledysk w falowcu
"Solid Gold" wycofany z konkursu głównego FPFF
"Solid Gold": ciąg dalszy zamieszania

Kulinaria

Vouchery podarunkowe do restauracji: pomysł na prezent
Vouchery podarunkowe do restauracji

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?