• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Złoto Renu - Sopot Wagner Festival - spektakl gościnny (50 opinii)

opera / operetka
kasy:
58 555-84-00
wystawia:
Opera Bałtycka w Gdańsku
data premiery:
20 lipca 2009
7.3
6 ocen
Sopot Wagner Festival

20 lipca 2009 roku w Operze Leśnej w Sopocie zostanie zaprezentowany, w formie koncertowej, dramat muzyczny Richarda Wagnera "Złoto Renu". Dzieło jest pierwszą częścią tetralogii Wagnera "Pierścień Nibelungów" (Der Ring des Nibelungen). Pozostałe części cyklu ("Walkiria", "Zygfryd", "Zmierzch bogów") mają zostać przedstawiony w formie scenicznej w Operze Leśnej w Sopocie w przeciągu czterech lat.

Dla tego projektu powołana zostanie wagnerowska orkiestra festiwalowa (Sopot Wagner Festival Orchestra), która składać się będzie z najlepszych polskich muzyków.

Wystawienie cyklu wagnerowskiego ma przyczynić się do wskrzeszenia tradycji wagnerowskiej w Operze Leśnej, a także do promocji Sopotu na arenie międzynarodowej. Prapremiera całości "Pierścienia Nibelungów" odbyła się, w specjalnie na potrzeby twórczości Wagnera wzniesionym teatrze operowym w Bayreuth, w dniach 13-17 sierpnia 1876 roku. Nikt nie pozostał obojętnym wobec realizacji dzieła - zyskało zarówno gorących wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Dziś uchodzi za jedno z najwybitniejszych osiągnięć europejskiej kultury. Oparte na starogermańskim micie, operuje symbolami, tym samym jest utworem wieloznacznym, w którym każda generacja odnajduje swoje treści. To muzyczno-sceniczno-filozofoczna zagadka bez jednoznacznej odpowiedzi na pytania o najważniejszych wartości.

Tetralogia (czyli dzieło składające się z czterech części) opowiada losy bogów, których pragnienie władzy i posiadania prowadzi do zguby. Nie są w stanie pomóc im herosi. Czeka ich nieubłagany koniec, który jednak wieści początek nowej opowieści - jej bohaterami tym razem staną się ludzie, wolni od przywar, jakie zgubiły bogów.

W Złocie Renu jeden z kasty niewolników, czyli Nibelungów, reprezentujący najniższe instynkty karzeł Alberyk wykrada z Renu złoto - symbol odwiecznego ładu natury. Złoto daje ogromną władzę, nic więc dziwnego, że chce je zdobyć ojciec bogów - Wotan. Żądza władzy doprowadza do tego, że w walce o złote leje się krew, a na skarb zostaje rzucone przekleństwo, które spadnie na każdego, kto go zdobędzie. Pierwsza część dramatu kończy się obrazem wejścia germańskich bogów do ich nowej siedziby - Walhalli, zbudowanej za cenę przeklętego złoto. Uroczystej chwili towarzyszy złowrogi lament Rusałek Renu, strażniczek złota, które opłakują jego stratę. Przekleństwo nań rzucone będzie zbierało żniwo przez wszystkie pozostałe trzy części tetralogii.

Dziś muzyka Wagnera nadal porywa swym wyrafinowaniem, często monumentalnym brzmieniem. Interesująca wydaje się niesztampowa treść przypominająca opowieść z gatunku fantasy - bohaterami są nie tylko starogermańscy bogowie, rusałki, ale i herosi walczący ze smokami przy pomocy magicznych mieczy, hełmów, rozumiejący język natury, a także zwykli śmiertelnicy, których świat ściśle powiązany jest ze światem boskim

Cały cykl, po prapremierze w Bayreuth bardzo prędko został zaprezentowany w Gdańsku, wielokrotnie był także prezentowany na scenie Opery Leśnej w Sopocie. Po wojnie jedynie Teatr Wielki w Warszawie i Opera Wrocławska zdobyły się na pełną prezentację cyklu.

Artystyczną stroną projektu pokieruje brytyjski dyrygent, o gdańsko-sopockich korzeniach, Maestro Jan Latham Koenig.

W głównych partiach solowych wystąpią m.in.: Werner van Mechelen jako Wotan, słynny fiński bas Kristin Sigmundsson jako Fasolt, Tomasz Konieczny, polski artysta, gwiazda wagnerowska światowego formatu, aktualnie występujący w "Złocie Renu" w wiedeńskiej Staatsoper, jako Alberich, Daniel Kotliński - Donner, Niklas Bjorling Rygert - Mime, Vitaly Efanov jako Fafner, Kathleen Wilkinson jako Erda, Anna Lubańska czołowy mezzosopran Opery Narodowej w Warszawie jako Fricka, Brendan Gunnel jako Froh, oraz Jeffrey Martin jako Loge, Aleksandra Chacińska - Freia, Woglinde, Katarzyna Hołysz - Wellgunde, Alicja Węgorzewska-Whiskerd - Flosshilde.

Producent: Syrinx-Kotlinski Management
Współorganizatorzy: Państwowa Opera Bałtycka, BART.
Patronat Honorowy: Miasto Sopot

Więcej informacji na stronie: http://www.zlotorenu.pl

Przeczytaj także

Opinie (50)

 • ojoj (opinia sprzed 13 lat)

  pani Kamila jest straszna wokalnie, to wiadomo, należy do trzódki Kaczyńskiego ot co, aparycja ok ale wokal.... ojoj

  • 0 1

 • (opinia sprzed 13 lat)

  Hej zawistni!jak znów nabierzecie ochoty na obrabianie komuś tyłka na forach wszelkiej maści,nie zapomnijcie nieszczęsnej ofiary najpierw w niego pocałować!!!!!!!!!!!!!ha,ha,ha,ha,ha

  • 0 0

 • (opinia sprzed 14 lat)

  Brawo! :)

  Ani matematyka nie przeszkadza mi w działalności na innym gruncie, ani też takowe działania nie są w kolizji z matematyką. Zajmować się matematyką niezmiernie lubię! Czułbym się jednak ograniczony koncentrując całą swoją uwagę w jednym kierunku. Poza tym uważam, że czymkolwiek się nie zajmujemy, nie jesteśmy zwolnieni od odpowiedzialności za kształt społeczeństwa, którego elementem jesteśmy.

  • 0 0

 • (opinia sprzed 14 lat)

  Wiem - UMCS, dlatego poradziłem zając się jednak matematyką...

  • 0 1

 • (opinia sprzed 14 lat)

  Ma Pan rację. Zasady zamieszczania wypowiedzi jednak uniemożliwiają czasami zabranie głosu; niekiedy trzeba odczekać godzinę od momentu wysłania postu, by móc wysłać kolejny. Będąc umówionym na spotkanie nie mogłem tego uczynić przed wyjściem.
  Rzeczywiście, rola pełnego ekspresji, palącego się do gry Koniecznego wyśmienita. Niebywałą wręcz uwagę przykuwa - także poza sceną - całą swoją postacią, swoją osobowością wielkolud Sigmundsson. Szkoda, że nie przygotowano występu scenicznego. Zdaje się, że kolejne części mają być już w formie scenicznej; jeśli tak, to czeka nas chyba prawdziwa gratka, której już od dziś oczekuję. Niekorzystne wrażenie wywarła na mnie tylko - odrobinę nonszalacka? - postawa Martina. Zabrakło też ekranu z tekstem. Pomijając to, koncert bardzo mi się podobał i wieczór wczorajszy wprawił mnie w doskonały nastrój :)

  Pozdrawiam

  • 1 0

 • Złoto renu (opinia sprzed 14 lat)

  Myślałem że tu się dodaje opinie o koncercie ale jak widzę chyba jednak nie, no cóż może jednak ktoś napisze co sądzi o tym przedsięwzięciu. Jestem ciekawy opinii innego słuchacza. A polemikę na temat nie związany z koncertem może sobie państwo gdzie indziej poprowadzą.

  • 1 0

 • (opinia sprzed 14 lat)

  Właśnie skończyłem studia matematyczne :)

  • 0 0

 • Złoto renu (opinia sprzed 14 lat)

  Byłem wczoraj na koncercie i muszę powiedzieć że był on świetny soliści poza nielicznymi wyjątkami byli doskonali a orkiestra grała naprawdę fenomenalnie. Kto nie był niech żałuje bo było czego posłuchać. Tomasz Konieczny był doskonały w roli Albericha, co za głos pozazdrościć:)

  • 0 0

 • Lepiej (opinia sprzed 14 lat)

  zająć się matematyką!

  • 0 0

 • Panie Adamie (1) (opinia sprzed 14 lat)

  czy Pan jeszcze długo będzie "bawić" nas swoimi opiniami i zaczepnymi postami??? Może już czas to zakończyć, bo staje się to męczące chyba dla większości uczestników dyskusji... Nic nie wnosi do sprawy, a temat już chyba dawno został wyczerpany. Tyle mojej opinii. Żegnam.

  • 0 0

  • (opinia sprzed 13 lat)

   to Pani "żegnam" Pani "Katarzyno" już doskonale znamy,nie ma Pani dość?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery