• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
SZTUKA I WINO
PATRONAT

Zderzenia epistemiczne. Sztuka, nauka i antropocen

Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Zderzenia epistemiczne. Sztuka, Nauka i Antropocen jest zwieńczeniem trzynastu artystyczno-naukowych rezydencji w ramach projektu STUDIOTOPIA.

3 lutego - 7 kwietnia 2023, godz. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 1 zł
ulgowy 1 zł
kwi 2

niedziela, godz. 12:00 - 14:00

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Dzień otwarcia:
Wystawy w dzień wernisażu 4 lutego w obu budynkach Łaźni (Łaźnia 1 na Dolnym Mieście, ul. Jaskółcza 1 i Łaźnia 2 w Nowym Porcie, ul. Strajku Dokerów 5) będą otwarte od 17.00 do 20.00.
Pomiędzy budynkami będą kursować bezpłatne autobusy według poniższego rozkładu:
 
Odjazdy z Łaźni 1 na Dolnym Mieście do Łaźni 2:
18.00, 18.30, 19.00, 19.30
 
Odjazdy z Łaźni 2 w Nowym Porcie do Łaźni 1:
18.30,19.00, 19.30, 20.00

 Na wernisaż wstęp wolny.

Program rezydencyjny STUDIOTOPIA zachęcił naukowców i naukowczynie do wymiany pomysłów, wiedzy i metodologii z artystami i artystkami. Najważniejszym tematem projektu STUDIOTOPIA stały się wyzwania ekologiczne i społeczne współczesnego świata oraz cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez ONZ. Niektóre z zagadnień, nad którymi pracowali i wciąż pracują zespoły artystyczno-badawcze to: zanieczyszczenie wód i gór mikroplastikiem, zrównoważony system produkcji i dystrybucji żywności, biomedycyna, rośliny jako żywe organizmy, tożsamości hybrydowe, bicie serca islandzkich lodowców, a także światło i muzyka. Podczas wystawy zobaczymy między innymi projekcje wideo, rysunki, dokumentacje badań, instalację dźwiękowo-zapachową i inne.

Wystawa będzie się składała z trzech bloków tematycznych: 
Pierwsza część, Ekologie spekulatywne to droga do namysłu nad powiązaniami łączącymi wszystkie żywe i nieożywione byty ziemskie oraz nad pochodzeniem życia biologicznego w ogóle. Twórcy i twórczynie zwracają się ku mądrości ludowej, snują hipotezy o przedludzkiej ewolucji plastiku, wsłuchują się w częstotliwości pierwotnego bagna, by opowiedzieć o zderzeniu historii naturalnej i historii człowieka.

Przekroczenia sensoryczne to blok gromadzący dzieła sztuki sprzyjające zwiększonej wrażliwości ekologicznej odbiorców i odbiorczyń, kwestionujące społeczną obojętność wobec innych gatunków. Poezja, malarstwo, dźwięk i zapach tworzą tu sensoryczną drogę do alternatywnej wiedzy o świecie w skali mikro i makro.

W trzeciej grupie: Zhakować technokrację, prezentowane są praktyki artystyczne, które sprzeciwiają się technologicznym receptom na wszystko i powierzchownym rozwiązaniom problemów, proponowanym przez korporacyjne i polityczne elity. Artyści i artystki próbują ukazać nieskuteczność dróg na skróty, obiecywanych nam przez biotechnologię czy zielony kapitalizm, które w żaden sposób nie naruszają niesprawiedliwych struktur społecznych leżących u podstaw problemu.

Wystawa prezentowana w ramach zwieńczenia projektu STUDIOTOPIA: Art meets Science in the Anthropocene (20192022) współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Trzy odsłony wystawy odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, Centre for Fine Arts (BOZAR) w Brukseli i Cluj Cultural Centre w Klużu (we współpracy z Ars Electronica w Linzu, GLUON w Brukseli, Laboral w Gijón, Onassis Stegi w Atenach i Vrije Universiteit Amsterdam).

Zespoły artystyczno (ART)-naukowe (SCI) biorące udział w projekcie:
Sandra Lorenzi (ART) & Jean-Christophe Marine (SCI)
Kuang-Yi Ku (ART) & Jean-Christophe Marine Sofie Goormachtig (SCI)
Hypercomf (ART) & Markos K. Digenis (SCI)
3137 (ART) & Dr. Audrey-Flore Ngomsik (SCI)
lexandra Pirici (ART) & Paco Calvo (SCI)
Ciprian Mureşan (ART) & Sanneke Stigter Sven Dupré (SCI)
Christiaan Zwanikken (ART) & Emmanuel Grimaud DM Hoyt (SCI)
Dmitry Gelfand Eveline Domnitch (ART) & Florian Schreck Guillaume Schweicher (SCI)
Oswaldo Maciá (ART) & Chris Bean Emilia Leszkowicz (SCI)
]Maja Smrekar (ART) & Jonas Jørgensen (SCI)
Kat Austen (ART) & Indre Žliobaitė Laurence Gill (SCI)
Voldemars Johansons (ART) & Hugo Thienpont Alexander Kish Antoine Reserbat-Plantey (SCI)
Siobhán McDonald (ART) & Chris Bean Arwyn Jones Emily Shuckburgh (SCI)

Wystawa czynna:
wtorek-piątek w godz. 14.00-20.00
sobota i niedziela w godz. 12.00-20.00

Opinie

Sprawdź się

Która z pisarek, autorka głośnego dramatu pt. "Sprawa Dantona", uważana jest za największą gdańską pisarkę?