• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zaproszenie do demokracji performatywnej - Elżbieta Matynia

Elżbieta Matynia
Wykład: Zaproszenie do demokracji performatywnej

2 lipca
ISW - Hala 90B
Godz. 19.00

Elżbieta Matynia - profesor socjologii kultury i polityki na New School for Social Research w Nowym Jorku. Absolwentka polonistyki i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Polsce obecnie blisko związana z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Twórczyni i dyrektorka Międzynarodowego Centrum Badań nad Demokracją (TCDS), autorka wielu projektów badawczych i edukacyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Autorka kilkudziesięciu artykułów i prac poświęconych współczesnej kulturze demokratycznej, m.in prezentowanej na Alternativie książki "Performative Democracy", której równoległą amerykańską edycję w prestiżowej serii Yale Cultural Sociology wydanej przez Paradigm.

Książka, napisana w szczerym, osobistym tonie, prezentuje zalety i nadzieje związane z demokracją performatywną, demokracją obywatelską i samoistnym powstawaniem demokratycznych systemów politycznych pod rządami autokratycznych i nietolerancyjnych reżimów, tak jak miało to miejsce w Polsce (główne studium przypadku w książce) i RPA, a także w utrwalonych demokracjach. Autorka dowodzi, że demokracja performatywna - którą ostatnio można najlepiej zaobserwować w społeczeństwach, w których obywatele wzięli na siebie negocjowanie zmian z autorytarnymi reżimami i rozpoczęli demontaż niezwykle skoncentrowanych struktur władzy i zapoczątkowania procesu demokratyzacji, jak w latach \'70 w Hiszpanii, w latach \'80 w Polsce i w latach 90\' w RPA - może również stanowić remedium na nasilający się kryzys demokracji reprezentatywnej na Zachodzie.

Autorka argumentuje, że dobrze funkcjonująca demokracja musi dziś być lokalnie stworzonym i zrealizowanym projektem, w którym liczą się słowa, a nie przymus. W towarzystwie Arendt i Bachtina odwiedza pewne miejsca i narracje społecznej nadziei, związane ze zmianami zainicjowanymi w nowo powstałej sferze publicznej, stwarzającej dogodne warunki do dialogu, negocjacji i kompromisu, i której przyświecają demokratyczne nadzieje. Analizuje całe spektrum konkretnych inicjatyw kulturalnych, społecznych i politycznych, które umożliwiły wprowadzenie w niedemokratycznym środowisku pewnych elementów demokratycznych (choćby ograniczonych); ułatwiły przekształcenia kontekstu autorytarnego w demokratyczny; oraz wpłynęły na utrzymanie i wzmocnienia kultury demokratycznej. Dowodzi, że demokracja performatywna - z całym swym człowieczeństwem, dramatyzmem, wspaniałymi i inspirującymi momentami, nieodzowną improwizacją i kreatywnymi rozwiązaniami - powinna zająć ważne miejsce w szerszych rozważaniach na temat demokracji.

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?