• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zapamiętać twórczość tych, którzy odeszli. Malarstwo Kazimierza Śramkiewicza w Pałacu Opatów

Weronika Korbal
19 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Obrazy z podróży Kazimierza Śramkiewicza - "Brzeg Afryki". Obrazy z podróży Kazimierza Śramkiewicza - "Brzeg Afryki".

Kolejna wystawa z cyklu "Ocalić od zapomnienia" to retrospektywa twórczości malarskiej Kazimierza Śramkiewicza, postaci ważnej dla współczesnego malarstwa oraz środowiska trójmiejskiego, ale nie figurującej na pierwszych miejscach podręczników do historii sztuki. Kto chce czerpać wiedzę u źródeł, musi koniecznie odwiedzić Pałac Opatów i obejrzeć tę wystawę.



Fascynacja muzyką znalazła odbicie w dużym cyklu malarskim "Jazz". Fascynacja muzyką znalazła odbicie w dużym cyklu malarskim "Jazz".
Pamiątka z czasów, gdy sztuka musiała spełniać ideologiczną rolę. "Wycieczka chłopców w porcie gdańskim" z 1953 roku. Pamiątka z czasów, gdy sztuka musiała spełniać ideologiczną rolę. "Wycieczka chłopców w porcie gdańskim" z 1953 roku.
Trójmiejskie pejzaże były dla artysty równie inspirujące, co egzotyczne widoki z jego licznych podróży. "Stocznia gdańska V" z 1968 roku. Trójmiejskie pejzaże były dla artysty równie inspirujące, co egzotyczne widoki z jego licznych podróży. "Stocznia gdańska V" z 1968 roku.
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański jest organizatorem cyklu wystaw pod nazwą "Ocalić od zapomnienia". Główne założenie tego projektu to prezentacja twórczości nieżyjących już artystów i uświadomienie mieszkańców Gdańska o dorobku rodzimej kultury.

Ósma edycja tegoż cyklu, prezentowana w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego, przypomina twórczość Kazimierza Śramkiewicza, wybitnego malarza i pedagoga, jednoczesnego laureata wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i twórcę tzw. Szkoły Sopockiej.

Kazimierz Śramkiewicz mówił, że jego malarstwo to "zachwyt i akceptacja dla tych sytuacji wizualnych w świecie, które dla wyobraźni są symbolami wspaniałości i liryki naturalnych jego żywiołów lub twórczej konstruktywnej ingerencji człowieka w naturalną jego urodę". Wystawa, prezentowana w Pałacu Opatów, pokazuje, jak wielka rozpiętość wspomnianych wizualnych sytuacji inspirowała malarza.

Kilkadziesiąt obrazów
zebranych na wystawie pozwala prześledzić drogę twórczą artysty, od początku zaskakująco konsekwentną stylistycznie, z oczywistymi momentami poszukiwań. I tak jedynym elementem odstającym od całości, lecz oddającym ducha czasów i ideowy charakter sztuki, jest płótno z 1953 roku pt. "Wycieczka chłopców w porcie gdańskim". Pozostała część ekspozycji to wyraz inspiracji Śramkiewicza spuścizną malarską Ganguina, kubistów oraz abstrakcji geometrycznej, które w całej jego twórczości ewoluowały i ujawniały się ze zmiennym natężeniem.

Na wielu formatach pojawiają się pejzaże, także miejskie i portowe z Gdańska i Gdyni oraz z licznych podróży artysty m.in. do Włoch i Afryki. Równie duża część prac przedstawia martwe natury, wnętrza pracowni artysty oraz sceny muzykowania, utrzymane w ciepłych ugrowo-brązowych tonacjach. O samej muzyce artysta mówił, że zachwyca go jej celny język, którym mówi ona o intymnych i ważnych sprawach ludzkich. Właśnie tę jej cechę chciał symbolicznie uhonorować, malując grających jazzmanów.

Dzięki wystawom z cyklu "Ocalić od zapomnienia" od siedmiu lat widzowie poznają twórczość artystów, których nazwiska nie są sztandarowymi w dziedzinie historii sztuki, niemniej są jej równie ważnym elementem. Miejmy nadzieję, że organizatorom uda się, powtarzając za Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, ocalić od zapomnienia ich "oczu chmurność".

Wydarzenia

Ocalić od zapomnienia - Kazimierz Śramkiewicz

10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (4)

  • Ideologia (2)

    "Pamiątka z czasów, gdy sztuka musiała spełniać ideologiczną rolę. "Wycieczka chłopców w porcie gdańskim" z 1953 roku."

    Coś się zmieniło?

    • 1 1

    • dzisiaj chodzi się do galerii

      jutro do ECS

      • 1 0

    • chodzi o przykład socrealizmu

      • 0 0

  • takie obrazy

    to i w trojmiescie na plazy widuje.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kolonia Artystów w latach 2015-2018 funkcjonowała pod nazwą:

 

Najczęściej czytane