• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zamki Pomorza Gdańskiego. Elbląg wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego. Zapraszamy na szóstą edycję cyklu, która przybliży historię Zamku w Elblągu.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Elbląg 

Zamek usytuowany w Elblągu. Mieścił się w południowo-zachodniej części miasta, istniał do 1454 r. W latach 12511309 był najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach. Według kroniki Nikolausa von Jeroschin, po zdobyciu Pomezanii, bracia zakonni rozpoczęli wojnę z Pogezanami od spławienia materiałów do budowy zamku, na łąkę w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Elbląg wpada do Zalewu Wiślanego. Oryginalna twierdza miała jednak zostać zniszczona przez pogan, a następnie odbudowana już po zakończeniu walk. Zamek w Elblągu powstał w 1237 roku, po zdobyciu zachodnich ziem Pogezanii. Zgodnie z przekazem Piotra z Duisburga materiał na budowę zamku przygotowano zawczasu w Marienwerder. Średniowieczne teksty twierdzą także, że od razu ziemno-drewnianą fortecę zasilono także cywilnymi osadnikami z Lubeki. Cywilne podgrodzie jeszcze w 1240 r. miało otrzymać prawo lubeckie, jednak jego zatwierdzenie przez zakon nastąpiło dopiero w sześć lat później. Z tego okresu zachowała się również pieczęć miejska Elbląga, najstarsza z zachowanych pieczęci miast hanzeatyckich, przedstawiająca statek pod pełnymi żaglami.

Elbląg miał stać się rezydencją wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, zaplanowano zatem również budowę wielkiego kościoła św. Andrzeja, wspartego na romańskich kolumnach. W kościele znalazły się relikwie Krzyża Prawdziwego, podarowane w roku 1232 Hermannowi von Salza przez cesarza rzymskiego. 
W trakcie wielkiej wojny Polski i Litwy z zakonem krzyżackim zamek w Elblągu został przejęty przez mieszkańców. Pełnię władzy zyskała wówczas Rada Miejska, a miasto złożyło hołd Władysławowi Jagielle w 1410 r. Gdy jednak wojska polsko-litewskie wycofały się z zajętych terenów, załoga krzyżacka powróciła, we wrześniu tego samego roku 
 
Zobacz inne wykłady z tego cyklu
Zobacz inne wykłady prof. A. Januszajtisa:
Sławni ludzie z Pomorza
Gdańsk i Europa
Więcej na https://www.nck.org.pl

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się tradycyjna kaszubska zupa wigilijna z suszonymi owocami?