Wiadomości

Zagraj o wolność! Alternatywne obchody 4 czerwca

To fragmenty mapy, którą będzie można dostać w ramach "Gry o Wolność" i szukać z nią rozmieszczonych w centrum miasta ogromnych urn wyborczych.
To fragmenty mapy, którą będzie można dostać w ramach "Gry o Wolność" i szukać z nią rozmieszczonych w centrum miasta ogromnych urn wyborczych.

Ogromne urny rozstawione w centrum miasta, które będzie można znaleźć dzięki specjalnej mapce - dzień po oficjalnych obchodach wyborów z 4 czerwca w Gdańsku odbędzie się druga impreza poświęcona tej rocznicy."Gra o wolność" organizowana przez Gdańsk i stowarzyszenie A Kuku Sztuka ma przede wszystkim zachęcić mieszkańców do aktywnego włączenia się w obchody 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu.

Co to za gra? Jej najważniejszymi elementami będą ogromne urny rozstawione w różnych częściach miasta. Żeby do nich trafić, trzeba będzie odczytać wskazówki ze specjalnie do tego celu przygotowanej mapy.

Cała impreza rozpocznie się w piątek o g. 12 pochodem spod urny przy kościele św. Brygidy. To właśnie przy urnach i w Kinie Neptun będzie można odebrać wspomniane już wcześniej mapki.

Na szlak miedzy urnami można wejść w dowolnym miejscu. Po przejściu go całego i zdobyciu pieczątek z wszystkich urn będzie można wrócić do punktu startowego i odebrać zestaw nagród-niespodzianek.

- Przygotowane przez trójmiejskich artystów urny zostaną umieszczone w miejscach powiązanych z wydarzeniami ostatniego dwudziestolecia - opowiada Emilia Orzechowska ze Stowarzyszenia A Kuku Sztuka. - Charakter urn można traktować jako autorską wypowiedź artystów na temat hasła "Gra o wolność", a z drugiej oddanie głosu na ideę zainicjowaną 20 lat temu.

Ale "Gra o wolność" to także mnóstwo imprez towarzyszących, z których najważniejsze odbędą się na terenie Stoczni Gdańskiej.

- W piątek odbędzie się tam koncert, w ramach którego wystąpią artyści, którzy nie boją się wolności artystycznej. To taka trochę alternatywna odpowiedź na oficjalne obchody - opowiada Orzechowska. - Zespół Dick4Dick da specjalny koncert z uwagi na ich sentyment do PRL-u, zagra też Mitch&Mitch w rozszerzonym składzie. Niewątpiwą atrakcją będzie występ reaktywowanych na tę okazję Kur.

Grupa ostatni koncert dała w 2006 roku, piątkowy występ będzie więc jedyną okazją żeby znowu zobaczyć ich na żywo - na scenie zagra Tymon Tymański, Piotr Pawlak i Kuba Staruszkiewicz.

W sobotę i niedzielę na terenie Stoczni wyświetlane będą filmy "Good Bye! Lenin", "Hydrozagadka", "Dziewczyny do wzięcia" i "Wniebowzięci". W sobotni wieczór odbędzie się "Party Reglamentacja" - impreza, która w Gdańsku będzie po raz pierwszy odbywać się w czterech klubach naraz - La Dolce Vita, Cafe Szafa, Kawalerka i Cafe Absinthe). W niedzielę o godz. 17 na Targu Drzewnym Patrycja Orzechowska odbędzie się flash mob, którego uczestnicy będą przekazywać sobie na ucho hasła, które towarzyszyły zebranym w 1989 roku, by następnie wykrzyczeć je przez megafon.

- "Gra o wolność" łączy się bardziej z wydarzeniami z przeszłości, natomiast imprezy towarzyszące wybiegają w przyszłość - opowiada Orzechowska. - Nie chcemy żeby ta impreza miała wydźwięk polityczny, ale raczej społeczny i obywatelski poprzez aktywne włączenie się mieszkańców do gry. W końcu to właśnie dwadzieścia lat temu odbyły się wybory, w które w całej historii wolnej Polski cieszyły się największą frekwencją.

Opinie (5) 1 zablokowana

 • wolność kultury

  kurcze więcej takich zabaw, akurat dzisiaj nie mogłam brac udziału ale może jutro się zalapię.

  • 0 1

 • Brawo Marta :)

  Gdynia jest dumna z takiej córki która u Budynia robi takie rzeczy :)

  • 0 2

 • kultury to juz nie ma w tym miescie

  a rozrywka malomiasteczkowa to jak zmywak w restauracji z magistrem po ug

  • 0 0

 • brakuje tylko

  harcerzy po 40 w krotkich spodenkach i dyrektorow od ksiedza po znajomosci posadzonych na stolkach zenada

  • 0 0

 • i po co lizac d..............politykom

  no po co zeby bezrobotne dzieci z francji strajkowaly a ty nie masz odwagi tego zrobic

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Kulinaria

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?

 

Najczęściej czytane