• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaczęło się niewinnie, skończyło sztuką. Trójmiejscy artyści o swojej pracy

Małgorzata Brylowska
1 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
- Miasto potrafi zainspirować, ale potrafi też wkurzyć. Ale jak się już obrażę i wyjadę, to później mogę wrócić i docenić, co zostawiłem - mówi trójmiejski artystka Maciej Salamon. - Miasto potrafi zainspirować, ale potrafi też wkurzyć. Ale jak się już obrażę i wyjadę, to później mogę wrócić i docenić, co zostawiłem - mówi trójmiejski artystka Maciej Salamon.

Trudno namówić kogoś do rozmowy o jego pracy. Bo przecież sztuka to też praca. A to zawsze niewdzięczny temat. O drodze do sztuki, inspiracjach i mieście opowiadają trójmiejscy artyści.



Trzy osobowości artystyczne z Trójmiasta: Martin, Salamon i Siepiera. Co ich łączy? Małgorzata Polczyk, założycielka stowarzyszenia Studio Ekspresji Twórczej. Ma wielu wychowanków i wiele zajęć - uczy, tworzy autorskie programy nauczania dzieci i młodzieży, maluje. Choć jest osobą bardzo zajętą, zawsze znajdzie chwilę nawet dla byłych uczniów.

- Oni są jeszcze młodzi, ale już wspaniali. Mogę tak powiedzieć bo znam ich od dziecka, uczyłam, śledzę kariery. Mają świetne pomysły i nadal ogromny potencjał - mówi Polczyk.

O swojej pierwszej mentorce cała trójka mówi z nieskrywanym błyskiem w oku. - Gdyby nie pani Małgosia, nie wiem czy w ogóle poszedłbym na ASP - zdradza Bartek Siepiera. Honorata Martin dodaje: - Mentorów było wielu, ale ona była pierwsza i nadal jest dla mnie ważna. Maciek Salamon potwierdza: - Pani Gosia zawsze potrafi natchnąć do działania.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta trójka na drodze artystycznej ekspresji spotyka się rzadko albo wcale. Łącznikami są pani Małgorzata, miasto i pasja, z jaką poświęcają swój czas sztuce. A sztuką - jak dzieckiem - trzeba się zajmować nieprzerwanie. Jednak nawet to najbardziej ukochane i rozpieszczane stworzenie potrafi czasem zaprotestować i stać się kapryśne. Co wtedy? - Wtedy trzeba sztukę przytulić, poszukać inspiracji i zacząć od nowa - podpowiada Polczyk.

Honorata Martin, malarka, zajmująca się sztuką performance i rysunkiem, nie boi się odkrywania nowych form. Nie boi się mówić otwarcie: - Czasami muszę uciec, żeby odpocząć i żeby nabrać dystansu. Inaczej się nie da. Ciężko powiedzieć, co inspiruje kogoś do pracy. Czasami pomysłów gromadzi się tak dużo, że mam wrażenie, że zaraz wybuchnie mi głowa. A czasem nie ma nic, cisza. Dlatego mam zeszyt, w którym spisuję swoje pomysły. Żeby dojrzały i żeby znaleźć dla nich odpowiedni moment.

Artystka nie ukrywa, że "najważniejsza jest myśl, a formy są bardzo różne". Dlatego maluje, rysuje, fotografuje. Martin jest, między innymi, laureatką prestiżowego konkursu Gepperta (BWA Wrocław). Niedawno skończyła też projekt filmowy, zrealizowany dla festiwalu Art Loop. Jak sama mówi, teraz musi chwilę odetchnąć, żeby się nie powtarzać: - Czasami wyjeżdżam na odludzie, mam takie miejsce za miastem, w samym lesie. Wtedy mogę spokojnie pomyśleć i spojrzeć na wszystko pod innym kątem. Czasami znajomi mówią, że "widać ten las" w pracach, które tam powstały, wtedy wiem, że pora wracać do miasta, żeby tę dzikość jakoś poskromić. Więc wraca do miasta i tworzy znowu. A nowych pomysłów jej nie brakuje - ma ich cały zeszyt.

Macieja Salamona można by określić mianem człowieka renesansu - rysuje, maluje, reżyseruje teledyski, tworzy animacje, gra, śpiewa. Twierdzi, że ujścia dla pomysłów trzeba szukać wszędzie. Skończył grafikę. Ale okazało się, że grafika się nie skończyła - to nie jest rozdział zamknięty. Ma dużo pomysłów. Razem z Tomkiem Wierzchowskim tworzą najmniejszą w mieście Galerię - Gablotkę. Wystawiają w niej "tych i to", co ich zdaniem jest warte wystawienia, bo - jak mówią - tak trzeba.

Jest też zespół Gówno. Niby żart, niby obscena jednak ma swoich fanów i przychylne recenzje w muzycznych pismach. Jest projekt "4 Corners" - fajny bo międzynarodowy. Tyle zajęć, a doba ma tylko 24 godziny. Skąd więc czas i pomysły?

- Nie jest tak, że inspiracji specjalnie szukam, bo inspirujące może być wszystko i nic. Ostatnio są to filmy Wesa Andersona, często muzyka. Czasami coś usłyszę - jakieś fajne zdanie, które potem mogę wykorzystać. Najczęściej jednak pomysły znajduję w najbliższym otoczeniu - rodzina, przyjaciele, rozmowy. Potem trzeba tylko umieć odseparować to "coś" najważniejszego - opowiada Salamon.

Wyławianie pomysłów następuje w pracowni na terenie gdańskiej stoczni, jednej z ulubionych przestrzeni miejskich Salamona. Ale i on czasami stąd ucieka - głównie od miasta, od zgiełku i "od wszystkiego codziennego".

- Miasto potrafi zainspirować, ale potrafi też wkurzyć. Ale jak się już obrażę i wyjadę, to później mogę wrócić i docenić, co zostawiłem. To właśnie taki typowy układ miłości i nienawiści - opowiada i dodaje, że. kiedyś próbował wyjechać "na stałe". - Ale jeszcze nigdy mi się nie udało, przecież w Gdańsku są moi przyjaciele, to jest moje miasto.

W dzieciństwie gimnastyk i lekkoatleta, dziś wzięty grafik i zapalony malarz, mówić o sobie nie lubi. Ciężko też namówić go do opowiadania o własnej pracy.

- Był taki moment - rzuciłem sport, poznałem sztukę. Tak to się zaczęło - mówi Bartek Siepiera. Podobnie jak Salamon, skończył grafikę na gdańskiej ASP. Jest skromny: - Nie wiem czy jestem dobrym rozmówcą, rzadko coś wystawiam. Sztuka jest dla mnie taką potrzebą, "żeby gonić króliczka". To bardziej droga samodoskonalenia, niż artystyczne spełnienie. Chodzi o proces, o tę całą drogę, która jest przede mną.

Inspiracji szukam w:

Okazuje się, że dla Siepiery inspiracją jest sztuka sama w sobie. Ostatnio jest to malarstwo olejne. - Grafika daje mi możliwość zmiany otoczenia. Jak coś mi się nie podoba, mogę to przerobić na swój sposób. Ale olej to tekstura, to moja nowa forma, w której chyba nie da się osiągnąć doskonałości, ale to jest właśnie fajne. Taka droga bez końca - mówi.

Nawiązania do ciągłej drogi i sportu przynoszą nowe skojarzenie. Żartem rzucam więc hasło "sztuka sportem narodowym!". Szybko dostaję reprymendę: - Byłoby fajnie, ale przecież to marzenia ściętej głowy. Sztuka nie jest dla wszystkich. Nie chodzi, o to, żeby znaleźć odbiorców, tylko żeby przy niej trwać.

Honorata Martin i Bartek Siepiera w zaciszu własnych pracowni przygotowują kolejne wystawy. Prace Siepiery za kilkanaście tygodni będzie można oglądać w Sopocie. A człowieka orkiestrę, czyli Maćka Salamona, na żywo będzie można obejrzeć 5 października na koncercie zespołu Gówno w stoczniowym Buffecie.

Opinie (21)

  • siepiera-sztuka nie jest dla wszystkich (1)

    .......i tego się trzymaj chopie

    • 13 4

    • "Bo najpierw jest kultura a pozniej długo długo nic"

      "Najsamprzód troszkę kultury osobistej, dopiero potem z łapami do muzea.. a jak ktoś takiej siły w sobie nie czuje, żeby nie dotykać, niech nie wchodzi, niech omija z daleka. Niech w tramwaju sobie dotyka!"

      youtube.com/watch?v=c6jd1ppJ7xM

      • 2 0

  • phi

    "Sztuka nie jest dla wszystkich. Nie chodzi, o to, żeby znaleźć odbiorców, tylko żeby przy niej trwać."

    pozostawię bez komentarza.

    • 15 2

  • Bartkowi Sepierowi dałbym grant badawczy na pogłębianie tematu

    uroczo proste i takie ludzkie :-)

    • 4 0

  • !!!

    bardzo fajny artykuł! więcej takich!

    • 8 4

  • młodzi (4)

    Kiedy skończą się te artykuły z ,,cyklu ci sami o tych samych''

    Artykuł nie co tytuł artykułu to nie artyści o ale przyjaciele o swojej pracy

    Czasy rzetelnego dziennikarstwa się już zakończyły ? dziennikarze zajmujący się kulturą nie mają w sobie chęci uczestniczenia, pisania o tym co się dzieje tylko odświeżają kotlety, sztucznie promują wciskając czytelnikom promowane już grupy artystyczne.
    Większość z tych artystów nie wyjedzie z gdańska bo ma tu porostu bardzo dobrze jak by wyjechał na stałe to by był zupełnie anonimowy, żaden przyjaciele by o nim nie napisał ani nie polecił do napisania artykułu.

    • 13 7

    • Tomku,

      A o kim chciałbyś, żeby pisali ?

      • 2 2

    • do Tomka

      Tomku wyjedź! Rzetelni Cię odnajdą.

      • 2 1

    • a ja popieram

      mnie też już nudzi w kółko to samo - to samo kółko wzajemnej adoracji, ten sam lans...sztuczka a nie sztuka:((

      • 2 1

    • Sądząc po Twoim IP widzę tu Tomka G***owskiego niedocenionego śpiewaka operowego, o którym nawet znajomi nie chcą PiSać.

      • 0 1

  • Młodzi

    Dostrzegać i mówić... Jeśli ich nie rozumiesz spójrz jeszcze raz... Spójrz... rozumiesz? To sztuka :)

    • 0 2

  • Canis Lupus rządzi.

    • 3 2

  • Wsparcie? (2)

    Szkoda ze artykul nie mowi nic o tym z czego zyja artysci gdansy: jak zarabiaja na chleb i czynsz, bo wcale nie ze sztuki.

    • 4 3

    • (1)

      Jak są słabi to nie zarabiają ze sztuki. Ja nie chcę żeby utrzymywali się z moich podatków. Jak zrobią coś wartościowego to i kupiec się znajdzie. Teraz to każdy jeden chciałby być artystą a to że ktoś opanował rysunek i malarstwo nie czyni z danej osoby artysty a jedynie rzemieślnika. Nie każdy kto skończył ASP jest artystą. Prawdziwa sztuka sama się sprzedaje a ci co nie potrafią jej robić niech sprzedają na długiej obrazki dla turystów. Na to zawsze się znajdą chętni.

      • 3 1

      • dokładnie

        magister sztuki to jeszcze nie artysta...nawet sporo usilnie lansowanych osób (również na tym portalu) to bardziej celebryci skoncentrowani na lansie...Sztuki która sama się broni (bez sztucznego bicia piany i robienia show wokoło siebie) jest maluśko

        • 1 0

  • (2)

    a ja ze sztuki żyję ! naprawdę ! sprzedaję obraz i płacę podatki i rachunki z w ten sposób zarobionych pieniędzy.

    tylko jak ktoś chce za dzieło płacić to już nie jest "prawdziwa sztuka" tylko komercja i tandeciarstwo bo prawdziwa sztuka nie może sie nikomu podobać i powinna być darmowa i "wpływać na świadomość społeczeństwa".

    phi

    • 2 4

    • Jesteś wyjątkiem (1)

      ale widać robisz coś wartościowego skoro się sprzedaje. Inni by chcieli tylko kasę dostawać i realizować swoje hobby - inaczej nie można nazwać robieniem czegoś co się nie da sprzedać.

      • 3 0

      • to nie jest żaden wyjątek

        tylko prawa rynku proste jak drut! jak chcesz żyć ze sztuki to produkuj to co ludzie kupią i tyle

        • 0 0

  • Uważam że wypowiedzi Bartosza Siepiery są jak najbardziej trafne..Bartosz otworzyl mi oczy na sztuke i bardzo mu za to dziekuje!!brawo!!
    bardzo chetnie przyjde na wystawe do Sopotu..gdzie i kieedy sie ona odbedzie?

    pozdrawiam,
    tajemnicza wielbicielka

    • 1 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku został założony sopocki Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej?

 

Najczęściej czytane